PESNICAMA RAZBILI I SOPSTVENE REJTINGE: Analiza "Novosti" - Haos izazvan u Skupštini opoziciji bi mogao da se vrati kao bumerang

Danijela Milinković

27. 11. 2024. u 05:00

OPOZICIJI koja je u ponedeljak pokušala da vikom, duvanjem u pištaljke i vuvuzele, pa i fizičkim obračunom sa predstavnicima vlasti, spreči raspravu o budžetu u parlamentu, ovakva strategija, umesto da nanese težak udarac vladajućem bloku i institucijama, zapravo bi mogla da se vrati kao bumerang.

ПЕСНИЦАМА РАЗБИЛИ И СОПСТВЕНЕ РЕЈТИНГЕ: Анализа Новости - Хаос изазван у Скупштини опозицији би могао да се врати као бумеранг

Foto: Z. Jovanovic

Naime, ovakav haotični pristup verovatno će dodatno oslabiti poverenje birača, koji u poslednjih nekoliko izbornih ciklusa u sve manjem broju podržavaju opozicione stranke, smatraju sagovornici "Novosti". I prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja, koje je u ponedeljak predočio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, rejting opozicionih stranaka i lidera praktično je na istorijskom minimumu, što ukazuje na ozbiljan gubitak svesti o realnim potrebama građana i sve dublje ukopavanje u političku izolaciju.

Drugim rečima, sudeći prema pulsu birača, opozicija, umesto da se pozicionira kao konstruktivna alternativa vlasti, učvršćuje svoju marginalizaciju heliocentričnom politikom - celu svoju energiju, strategiju, retoriku i aktivnosti usmerava oko jedne tačke, a to je kritika Vučića.

A podrška koju šef srpske države uživa u biračkom telu i dalje je neprikosnovena. Tako je na pitanje "kojoj političkoj ličnosti u Srbiji se najviše može verovati" 34 odsto ispitanika odgovorilo - Vučiću. Prvi sledeći političar, lider socijalista Ivica Dačić dobio je tri odsto, dok su opozicioni predstavnici "izmereni" ispod toga. Zanimljivo je da je u tom bloku najviše "glasova", dva odsto, dobila potpredsednica SSP Marinika Tepić i tako se pozicionirala ispred stranačkog šefa Dragana Đilasa, koji pokušava da se nametne za lidera cele opozicije.

Za Đilasa se, prema ovom istraživanju, nije izjasnio nijedan ispitanik, tj. na listi političara u koje se veruje pored njegovog imena zabeležena je - nula. Ispred lidera SSP su i Boris Tadić, koji je praktično otišao u političku penziju, ali i Zdravko Ponoš, Miroslav Aleksić, Savo Manojlović, Miloš Jovanović i Branislav Nestorović, za koje se izjasnio po jedan odsto anketiranih. Sličan odnos snaga pokazala je anketa u kojoj su ispitanici davali spontane odgovore na pitanje koga vide kao lidera. Na prvom mestu je opet Vučić, kojeg je navelo 34 odsto građana, a Tepićeva je sa 1,8 odsto i na ovoj listi ispred Đilasa i ostalih opozicionih prvaka.

Ovi katastrofalni rejtinzi opozicije bacaju dodatno svetlo na to što ovaj blok uporno pribegava radikalnim metodama političke borbe. Serija akcija koje su sproveli zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a koje, smatra Ognjen Karanović iz Centra za društvenu politiku, zapravo nemaju nikakve veze sa tom nesrećom, dodatno će urušiti ionako nepostojeće poverenje građana u njih:

- Onim što su priredili u parlamentu definitivno su pokazali da nisu opozicija vlasti nego državi. A građani su još pre 12 godina takvu politiku, njihov model kako bi srpsko društvo trebalo da izgleda, odbacili na izborima. To dodatno unosi frustraciju u opozicione redove. Mislim da bi njihovi lideri trebalo da razmisle da se bave nekim drugim poslom.

Dogovor o tri principa

POLITIČKA kriza, koja je dodatno produbljena tragedijom na Železničkoj stanici u Novom Sadu, teško da bi mogla da bude prevaziđena formiranjem prelazne vlade, što sada predlažu pojedini predstavnici opozicije, smatra Bojan Klačar, programski direktor CeSID.

- Nijedno od uobičajenih političkih rešenja, prelazna ili koncentraciona vlada, vanredni izbori, rekonstrukcija vlade neće dovesti do izlaska iz krize dok god postoji duboka polarizacija. Pre prelazne vlade ili vanrednih izbora, potreban je bar okviran dogovor vlasti i opozicije oko minimum tri principa na kojima bi se neko rešenje sprovelo - kaže Klačar za "Novosti".

Smatra da bi vladajuća SNS teško pristala na takav ustupak koji bi podrazumevao prelaznu vladu, jer i dalje ima veliku podršku u javnosti. Povodom Vučićevih poziva opoziciji na razgovore, Klačar kaže da je Srbiji u ovom trenutku potreban bezuslovan dijalog kako bi kriza smirila.

Karanović podseća da je Vučić za predsednika države izabran sa skoro 60 odsto podrške, a da Đilas, sudeći prema istraživanjima, nije prvi ni u opozicionim redovima:

- Postoji deo birača koji nije naklonjen vladajućim političkim strukturama, ali oni nisu za ovu i ovakvu opoziciju - zaključuje Karanović za "Novosti".

I predsednik Vučić poručio je posle scena koje je opozicija priredila u Skupštini da oni time "nisu ubili parlamentarizam, već sebe politički":

- Zadali su sebi pravi politički autogol i tu nema velike filozofije. Bezbroj puta sam pokušao da ih obavestim da bi trebalo da se ponašaju drugačije.

Sociolog Vladimir Vuletić kaže za naš list da će se tek u narednom periodu pokazati kako će se sve što se dešavalo u parlamentu politički odraziti na opoziciju:

- Ono što se dogodilo u Narodnoj skupštini nije incident, već strategija političke borbe sa kojom će, verujem, nastaviti. Do sada su takve strategije uglavnom rezultirale bumerang efektom.

Vulin: Stid me je u njihovo ime

POTPREDSEDNIK Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je da bi voleo da opozicija može da se stidi zbog svega što su uradili ali da ne mogu, i da se "mi se stidimo za njih".

- Sve je bilo pripremljeno, biber-sprej, transparenti, vino kojim je Marinika Tepić polivala, pištaljke, vuvuzele. Nije mi jasno šta je opozicija incidentima u skupštinskoj sali želela da postigne. Da ste zapalili Skupštinu i dalje ne biste bili vlast i dalje nemate zakon uz sebe - poručio je opoziciji Vulin.

I pored toga što opozicija najavljuje da neće odustati od radikalnih akcija, iz državnog vrha stižu pozivi da se strasti stišaju, a politička borba vodi kroz dijalog, a ne nasiljem.

Nakon što je Skupština u ponedeljak, u haotičnoj atmosferi, uz opstrukciju opozicionih poslanika, zaključila raspravu u načelu i pojedinostima o svim tačkama dnevnog reda, za danas je zakazano glasanje o budžetu za 2025. i pratećim zakonima.

Predsednica parlamenta Ana Brnabić poručila je juče da će uprkos incidentima koje su izazvali, pozvati opozicione predstavnike na razgovor kako bi se dogovorio rad parlamenta ubuduće.

Mali: Ne žele napredak

MINISTAR finansija Siniša Mali, koji u ponedeljak zbog opstrukcija opozicije u parlamentu, poslanicima i građanima nije mogao da obrazloži planove države za narednu godinu, rekao je da vladajuća koalicija neće dozvoliti da Srbija stane:

- Oni ne žele napredak zemlje, već da unište ono što su svi građani prethodnih 12 godina stvarali. To je namera koja se krije iza blokiranja institucija. Ali slika Srbije su putevi i projekti, a ne oko 200 njih koji su zarad ličnih interesa rešili da blokiraju građane i institucije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
EVROPA RAZMATRA SLANJE 100.000 VOJNIKA U UKRAJINU: Tramp odbio predlog - poznato iz kojih zemalja bi ih bilo najviše

EVROPA RAZMATRA SLANjE 100.000 VOJNIKA U UKRAJINU: Tramp odbio predlog - poznato iz kojih zemalja bi ih bilo najviše

EVROPSKE nacije razmatraju slanje vojnih snaga u Ukrajinu u slučaju prekida vatre ili postizanja mirovnog sporazuma, potvrdili su Rojtersu zvaničnici i diplomate. Razlog je jednostavan - novoizabrani američki predsednik Donald Tramp jasno je stavio do znanja da neće slati američke vojnike u tu zemlju kako bi garantovali bezbednost, potvrdili su Rojtersu zvaničnici i diplomate.

18. 12. 2024. u 17:42

Komentari (13)

NADAL OTKRIO ŠOKANTNU VEST: Španac boluje od neizlečive bolesti, a njegove reči rasplakaće vas