POPOVIĆ: Česti pritisci na tužilaštva i sudove, najviše napadano Više javno tužilaštvo u Beogradu
MINISTARKA pravde Maja Popović ukazala je da je u poslednje vreme veoma čest neprimereni pritisak na rad tužilaštva i sudove, te da se nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu dogodio čak i jedan fizički napad na sudiju, ističući da je najviše napadano Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Gostujući na K1, Popovićeva je napomenula da su Visoki savet tužilaštva i Visoki savet sudstva dužni da obezbede nesmetan rad tih pravosudnih institucija i da konstatuju ko je vršio neprimereni uticaj.
- Po meni oni kasne sa svojim saopštenjima, kasne sa tim konstatacijama da su izvršeni neprimereni pritisci na rad. Ja sam čak u nekim svojim saopštenjima pozivala njih da odmah, promptno reaguju, jer je jako bitno da se brzo i adekvatno odreaguje, da se pozovu svi ti demonstranti koji se nalaze ispred sudova, ispred tužilaštva, da ne rade to, da im se jasno da na znanje, da vrše neprimeren pritisak i da prestanu sa tim aktivnostima, u suprotnom, treba da se povedu određeni postupci - naglasila je ministarka.
Ona je navela da podržava tužioce da komuniciraju sa medijima, jer, kako smatra, time objašnjavaju narodu šta se dešava u istragama, zbog čega je navela da bi tužioci trebalo da pojačaju komunikaciju sa medijima.
Komunikacija beogradskog Višeg javnog tužilaštva sa medijima je, kako je podsetila ministarka, u slučaju tragedije u OŠ Vladislav Ribnikar krenula istog dana, što nije bio slučaj za pad nadstrešnice.
Tužilac u Novom Sadu je prvog dana trebalo da izađe u medije i najavi šta će se sve raditi u tom postupku (za pad nadstrešnice), smatra Popovićeva.
Na pitanje da li je proverila zbog čega tužilaštvo u Novom Sadu nije češće izlazilo u javnost, ministarka je rekla da je njihov odgovor bio da je to "njihov stil".
Ona je navela i da je u tom slučaju optužnica podignuta u decembru i da se sad Krivično vanpretresno veće ispituje da li su ispunjeni formalni uslovi za potvrđivanje optužnice, a koje veće može da vrati odluku na dopunu istrage, potvrdi optužnicu, ali može da u odnosu na neke od okrivljenih odbije optužbu jer smatra da nema dovoljno dokaza.
Dodala je i da je optužnicom obuhvaćeno 13 osoba, ali da tužilaštvo u svakom trenutku može da proširi optužnicu.
Govoreći o Vrhovnom javnom tužiocu Zagorki Dolovac, Popović je rekla da je ona napadana iz mnogo razloga, kao i da je Dolovac studente, kada su došli ispred zgrade Vrhovnog javnog tužilaštva, pozvala na razgovor, što su oni odbili.
- Ona je javno pozvala studente da pošalju svoju delegaciju, da razgovaraju o bilo kojoj temi, bilo kom njihovom zahtevu, da im prosto objasni na koji način funkcioniše taj postupak. Takođe, taj poziv, koliko ja znam, i dalje je otvoren - navela je ministarka.
Osvrćući se na obustavu rada advokature, Popovićeva je navela da advokati time što su obustavili rad krše Zakon o advokaturi, profesionalnu etiku advokata i Ustav Srbije, jer su dužni da obezbede minumum rada, odnosno obavezni su da postupaju, između ostalog, u pritvorskim i predmetima u kojima su maloletnici.
Ona je pozvala advokate da počnu da rade jer ih odluka Višeg suda u Beogradu, kojom je obustavljeno od izvršenja odluka Advokatske komore Srbije o potpunoj obustavi rada, abolira od posledica u Komori.
Dodala je da protiv advokata koji radi tokom obustave može da se pokrene disciplinski postupak u okviru advokatske komore, ali je navela da je sigurna da neće biti doneta odluka o isključenju, imajući u vidu odluku suda i činjenicu da su oni obavezni da zastupaju građane.
Objasnila je da advokati imaju pravo da obustave rad, međutim, i da su obavezni da obezbede minumum procesa rada, što trenutno nije slučaj, i zbog čega sada, kako je navela ministarka, trpe građani Srbije.
S obzirom na to da je AKS kao razlog štrajka navela podršku i pridruživanje zahtevima studenata, Popović je rekla da je to paradoks jer je jedan od zahteva studenata koji su u blokadama da se što pre završi postupak za pad nadstršnice u Novom Sadu, dok advokati štrajkom sprečavaju taj postupak da teče.
Popovićeva je navela i da je razgovarala sa mnogim advokatima i predsednicima komora, koji su protiv obustave rada, ali, kako je objasnila, postoji mala organizovana grupa advokata koja vrši pritisak preko drštvenih mreža i pojedinih medija, te se advokati koji su protiv obustave rada povlače pred naletom uvreda od strane te male grupe advokata.
Preporučujemo
MINISTARKA POPOVIĆ: Neprimereni su pritisci na rad javnog tužilaštva
10. 01. 2025. u 15:00
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)