TRI SCENARIJA ZA FORMIRANJE VLADE POSLE IZBORA NA KiM, NIJEDAN POVOLJAN ZA SRBE: Sačekaće ZSO i sledeću godinu

D. Milinković

20. 02. 2025. u 10:41

SAGA sa prebrojavanjem glasova na parlamentanim izborima na KiM se nastavlja, a sumnja u regularnost celog procesa sve je veća, jer Centralna izborna komisija u Prištini 11 dana od zatvaranja birališta ne uspeva da u sistem unese listiće sa svih izbornih mesta. Dok Srpska lista opravdano upozorava na pokušaje da joj se otme jedan poslanički mandat i dodeli "Kurtijevim Srbima", rastu tenzije između albanskih partija, od kojih nijedna ne može da formira parlamentarnu većinu, pa su obrisi nove vlade sve dalje i sve je izvesnija opcija novog izlaska na birališta.

ТРИ СЦЕНАРИЈА ЗА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДЕ ПОСЛЕ ИЗБОРА НА КиМ, НИЈЕДАН ПОВОЉАН ЗА СРБЕ: Сачекаће ЗСО и следећу годину

Foto: Tviter/@PetkovicPetar

Ovako sagovornici "Novosti" sublimiraju postizbornu situaciju na KiM nakon glasanja održanog 9. februara, i ukazuju da je trenutno samo jedna stvar sigurna - da južnu srpsku pokrajinu očekuje duži period političke nestabilnosti. Takođe, male su šanse da se ključno pitanje za Srbe na KiM, a to je formiranje Zajednice srpskih opština, uskoro nađe na stolu u Prištini.

Foto Tanjug/AP/Vlasov Sulaj

Sve izvesnije novo glasanje

Naime, čak i da se postigne dogovor o novoj vladi - bilo da njen stožer bude Samoopredeljenje Aljbina Kurtija ili opoziciona Demokratska partija Kosova (osnovao je Hašim Tači), Demokratski savez Kosova Ljumira Abdidžikua i Alijansa za budućnost Ramuša Haradinaja - njen rok trajanja bio bi ograničen maksimalno na godinu dana, kada slede izbori za predsednika tzv. Kosova. Za njega se glasa u parlamentu i imajući u vidu pata-karte odnos između trenutno vladajućeg Kurtijevog Samoopredeljenja i opozicionih stranaka, teško će se postići konsenzus o tome ko bi na tom mestu trebalo da nasledi Vljosu Osmani. Tako klimava vlada sigurno neće pokretati osetljiva pitanja, poput ZSO.

Tog stava je Milica Andrić Rakić iz Nove društvene inicijative, koja kaže za "Novosti" da se u ovom trenutku ne vidi rasplet jer brojanje glasova ide sporo, pa se ne zna konačna raspodela mandata. Ona objašnjava da su Alijansa i DPK jasno rekli da ne žele da budu u koaliciji sa Samoopredeljenjem, dok iz DSK poručuju da žele da ostanu u opoziciji, što znači da ne žele ni sa Kurtijem, ali ni sa Haradinajem i Tačijevom partijom. To sve dodatno komplikuje situaciju i vodi ka ovim izborima.

Rezultati tek sredinom marta

PREMA poslednjem preseku CIK, prebrojani su glasovi sa 78 odsto biračkih mesta, odnosno na 1.970 od ukupno 2.533. Još se broje i listići dijaspore gde je glasalo nešto više od 80.000 ljudi i tzv. uslovni glasovi kojih je više od 12.000. Tek kad se završi taj posao, sledi proces žalbi, odlučivanja po žalbama, pa bi, prema procenama, u najoptimalnijem slučaju rezultati izbora od 9. februara mogli da budu sertifikovani sredinom marta, odnosno za tri do četiri nedelje.

- Ko god da bude u novoj vladi, ako o tome uopšte bude bilo moguće da se postigne dogovor, ona će biti nestabilna i male su šanse da se na njenom dnevnom redu konačno nađe pitanje formiranja ZSO. Šta god da se "sklepa" biće na staklenim nogama i ta vlada neće moći da pokreće tako teška pitanja. Ona će se suočiti i sa izborom predsednika aprila sledeće godine. Ako ne postignu konsenzus oko kandidata koji je prihvatljiv za većinu poslanika, parlament se raspušta i ide se na nove izbore.

Otvaraju se tri moguće opcije za formiranje vlade. Prva je da Kurtijevo Samoopredeljenje uspe da namakne još koji mandat iz rezervoara glasova dijaspore i da pokuša da napravi većinu sa poslanicima manjinskih nesrpskih zajednica, kojima pripada 10 mandata. Druga je da Kurti napravi dogovor sa nekom od albanskih opozicionih partija, za šta su šanse male s obzirom na veliki animozitet između njih. Treća je da opozicione DPK, DSK i Alijansa formiraju vladu.

Izbori koji su održani u južnoj srpskoj pokrajini ogolili su diktaturu Kurtija i nefunkcionalnost lažne države, kaže za "Novosti" Nemanja Zavišić iz Centra za društvenu stabilnost. On ukazuje da je prištinska administracija pokazala na delu da na KiM ne postoji demokratski sistem, vladavina prava i funkcionalne institucije:

- Da li će biti nove vlade ili novih izbora mislim da u ovom trenutku najmanje zavisi od Kurtija. Tu odluku doneće sponzori kosovske nezavisnosti u skladu sa svojim interesima. Kada je reč o srpskim interesima, naš narod još jednom je pokazao jedinstvo i da je Srpska lista, kao jedini legitimni predstavnik Srba na KiM, odnela ubedljivu pobedu, uprkos svim opstrukcijama i progonu kroz koji su prolazili članovi SL u toku same izborne kampanje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SEZONA SAJMA: Zaslužili ste povoljan odmor!