PRIZNAVANJE UZ PEČAT LONDONA I PACOLIJEV NOVAC: Analiza "Novosti" - zašto je Kenija promenila stav o jednostrano proglašenoj nezavisnosti KiM

D. Milinković

28. 03. 2025. u 12:14

RAZLOZI za odluku Kenije da prizna nezavisnost tzv. Kosova mogli bi se tražiti u koruptivnim odnosima bivšeg ministra spoljnih poslova u Prištini Bedžeta Pacolija i kenijskog predsednika Vilijama Ruta, ali i u činjenici da Velika Britanija i dalje ima snažan uticaj u ovoj svojoj bivšoj koloniji.

ПРИЗНАВАЊЕ УЗ ПЕЧАТ ЛОНДОНА И ПАЦОЛИЈЕВ НОВАЦ: Анализа Новости - зашто је Кенија променила став о једнострано проглашеној независности КиМ

Foto: Printskrin

Ovako diplomate tumače paraf koji je kenijski šef diplomatije, u prisustvu Pacolija stavio na priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova, čime je grubo prekršeno međunarodno pravo i Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, a kojom se nedvosmisleno garantuju suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

Zvanični Beograd već je najavio da će preduzeti odlučne diplomatske mere kao odgovor na ovaj potez, a pozvali su zvaničnike Kenije da preispitaju odluku.

- Kenija je ovom odlukom zgazila ne samo naše višedecenijsko prijateljstvo, koje seže u doba Pokreta nesvrstanih i u vreme kada je naša zemlja pomagala borbu protiv kolonijalizma u tom delu sveta, već i Povelju UN. Kršenje teritorijalnog integriteta Srbije predstavlja štetan predsedan, to je nešto što može da se vrati, ne samo njima direktno, s obzirom na stanje u regionu, već i postavlja jedan veoma štetan presedan u široj međunarodnoj zajednici - poručio je juče srpski šef diplomatije Marko Đurić za televiziju Juronjuz.

Podsetio je da je Srbija u prethodnoj deceniji preokrenula trend kada je reč o priznavanjima nezavisnosti tzv. Kosova, pa je došlo do povlačenja i zamrzavanja 28 odluka o priznavanju. Ti napori za povlačnje priznavanja će se nastaviti, rekao je Đurić. Sa žaljenjem je konstatovao da je u slučaju Kenije dugogodišnje lobiranje urodilo plodom, navodeći da Pacoli tamo ima projekte vredne više milijardi evra.

Nekadašnji ambasador Srbije u Najrobiju Dragan Županjevac upravo ukazuje na mogućnost određenih komercijalno-lukrativnih elemenata kada je reč o promeni stava Kenije, koja je dugi niz godina bila protiv prijema KiM u međunarodne organizacije poput Uneska i Interpola, i zalagala se za poštovanje međunarodnog prava. Međutim, prema njegovim rečima, ta pozicija je promenjena zahvaljujući naporima Pacolija, koji je kroz finansijske i komercijalne odnose sa Rutom uticao na ovu odluku.

- Kada je Kenija bila nestalna članica Saveta bezbednosti UN 2021. i 2022. godine, ona je principijelno nastupala na sednicama o Kosovu. Sada je došlo do promene, kada je Pacoli, koji je defakto u koruptivnim odnosima sa predsednikom, finansirao takvu promenu stava, i to je nešto što nije dobro za Srbiju - rekao je Županjevac za Kosovo onlajn, i podsetio da je SFRJ bila među prvih deset zemalja koje su priznale Keniju 1963, kada je stekla nezavisnost od Velike Britanije.

Priština navija za povratak Borka

REAGUJUĆI na izjavu poslanika i zamenika predsednika Stranke slobode i pravde Borka Stefanovića da je Kenija priznala nezavisnost tzv. Kosova pet meseci nakon što je supruga predsednika Srbije boravila u toj zemlji, Brnabićeva je navela da Tamari Vučić u vezi sa KiM nešto zamera neko ko je, kako je istakla, bio u vrhu vlasti kada je Priština proglasila nezavisnost na šta je, navodi, "tadašnja kukavička i gubitnička vlast reagovala jednim saopštenjem za medije".

Brnabićeva je istakla da se najveći prijatelji Prištine danas bore da se Stefanović, Dragan Đilas i Marinika Tepić vrate na vlast kako bi finalizovali proces nezavisnosti te lažne države. Podsetila je da je Stefanović lično išao da moli Amerikance samo da odlože proglašenje nezavisnosti Prištine kako bi Boris Tadić pobedio na predsedničkim izborima i obećao administraciji u Vašingtonu da će našu zemlju uvući u NATO.

- Taj Borko ima nešto da kaže Tamari Vučić? Ona mu je za nešto kriva? Pa u Prištini postoji pesma "Dajte Borka da pregovaramo", koja slavi njegove uspehe čiju cenu Srbi i danas skupo plaćaju - dodala je Brnabićeva.

Da ne treba zanemariti ulogu upravo zvaničnog Londona u zaokretu vlasti u Najrobiju prema Prištini smatra diplomata Branko Branković. On za "Novosti" kaže da se ništa ne može izolovano gledati, pa ni ovaj potez istočnoafričke države:

- Evropske zemlje, pre svega Velika Britanija i Francuska, koje su zapale u teške probleme, pokušavaju da nekako stanu na noge, otvarajući nova krizna žarišta. Britanija, koja je godinama "privezak" američke politike, sada je skrajnuta iz svetskih zbivanja, jer je ta politika SAD, dolaskom Donalda Trampa, nešto sasvim drugačije, i zato pokušava da zajedno sa pojedinim evropskim zemljama sebe pozicionira kao važan globalni faktor. Kenija je bila britanska kolonija, i to ne treba da smetnemo s uma, odnosno ne smemo zanemariti uticaj Londona i u ovim procesima. Nemam dilemu da je na vlasti u Najrobiju u vezi sa ovim izvršen veliki pritisak Velike Britanije, ekonomski, politički, a ne bih se iznenadio i vojno.

Većina u UN na strani Srbije

PODACI pokazuju da od 193 države članice Ujedinjenih nacija, 109 zemalja ne priznaje nezavisnost tzv. Kosova, dok su je priznale 84. Takođe, ni dve države-posmatrači u UN - Palestina i Sveta stolica - ne priznaju Kosovo. Među zemljama koje ne priznaju Kosovo je i 28 onih koje su u proteklih osam godina povukle priznavanje, kao i tri koje su priznavanje zamrzle. U tom periodu, samo dve zemlje su priznale Kosovo - Barbados i Izrael.

Od kada je južnoamerička država Surinam 2017. godine prva povukla priznavanje Kosova, to su učinile i Libija, Gabon, Gana, Centralnoafrička Republika, Maldivi, Komori, Palau, Madagaskar, Vanuatu...

I nekadašnji šef diplomatije Jugoslavije Vladislav Jovanović ističe za "Novosti" da je potez Kenije proistekao iz udružene akcije Albanaca, "sa njihovim relativno privlačnim ponudama u zamenu za priznavanje, uz delovanje zapadnih sila". Takođe kaže da ova odluka nije u interesu Afrike, koja je u angažovanijem stepenu svog buđenja i traženja da bude ravnopravnije i iskrenije tretirana od strane svih, a naročito od bivših kolonijalnih sila:

- Velika Britanija je tradicionalno prisutna u Keniji, kao i Amerika. Kenija se uvek smatrala jednom od razvijenijih afričkih zemalja sa jakim zapadnim uticajem. Tu je borba tih zapadnih sila koje preko Evropske unije nastoje da nas privole da mi oslabimo svoj interes za KiM i da prepustimo matici događaja da učini svoje, odnosno da ispunjavamo razne uslove koji se od nas traže do trenutka koji je označen kritičnim kada treba da postupimo po nalogu o potpunoj normalizaciji odnosa sa Prištinom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NE IGRA SE: Otkazan evropski revanš Partizan - AEK na Banjici! Rukomet dobio šamar koji će dugo boleti