PRAVE SVOJ "RIK" I SPREMAJU SE ZA BLOKADE OPŠTINA: Blokaderi foteljaši već pozivaju potencijalne kandidate za izbornu listu

Snježana Vidačković

09. 05. 2025. u 12:30

DOK najtvrđe jezgro blokadera kroji planove za ulazak u politiku, te već zovu potencijalne kandidate i ugovaraju da se njihovo ime nađe na akademskoj listi, vanredni parlamentarni izbori, koje su u ponedeljak zatražili blokaderi, za vlast uopšte nisu tema.

ПРАВЕ СВОЈ РИК И СПРЕМАЈУ СЕ ЗА БЛОКАДЕ ОПШТИНА: Блокадери фотељаши већ позивају потенцијалне кандидате за изборну листу

Foto: I. Marinković

Vladajući blok sada se pita zašto akademci nisu prihvatili da se izbori raspišu u novembru ili decembru, nego to pitanje potežu tek sad, kada tenzije u društvu jenjavaju i nakon što im predlog "prelazne vlade" koju je podržala opozicija nije prošao.

Pitanje izlaska na birališta koje sada potenciraju blokaderi služi i da se zamagli pitanje aktuelne školske godine, a upitno je i šta će biti sa sledećom, smatraju naši sagovornici. Takođe, ako i bude glasanja narednih meseci, pa akademci ne ostvare svoj cilj i ne promene vlast da li će, pod izgovorom da su izbori pokradeni, to biti uvod u nove tenzije i proteste.

U narednih sedam dana, studenti u blokadi trebalo bi da sastave listu kandidata za vanredne parlamentarne izbore. Prema rasporedu koji su objavili akademci Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, dogovori su počeli juče i trajaće do 14. maja. Tad će se, po njihovom planu, održati izbori koje sprovodi "blokaderska izborna komisija" posle kojih će objaviti konačni spisak sa imenima, a slično će uraditi i ostali fakulteti u Srbiji.

Na društvenim mrežama kruži plan za radikalizaciju protesta po kom, navodno, blokaderi planiraju da se okupljaju i blokiraju svaku opštinu u Srbiji. Kako se navodi, za početak bi imali protest "upozorenja" od tri sata, a onda bi blokadu produžili na šest sati ispred zgrada opština, a zatim i na celo radno vreme. Prvu ovakvu "operaciju" mogli bi da izvedu već u ponedeljak, da bi u sredu usledila totalna blokada opština tokom radnog vremena, sve dok se ne raspišu izbori.

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić poručila je blokaderima koji traže održavanje vanrednih parlamentarnih izbora da se obrate "predmetnoj nenadležnoj instituciji", kako su ranije nazivali predsednika Vučića i podsetila da ih sada traže svi oni koji su do nedavno bili izričito protiv izbora. Ona je primetila da je sve ono što se dešava u Srbiji isto kao 2023. godine kada su održavani protesti posle tragedije u "Ribnikaru" i dodala da je to još jedan dokaz da je sve organizovano, finansirano i podržano iz inostranstva. Rekla je i da ne zna zašto bi aktuelna vlada, koja po zakonu treba da predloži raspisivanje izbora, tražila izbore, posebno, jer je nedavno izabrana.

- I tad su tražili izbore i dobili ih, ali sad ćemo videti. Neka se obrate onome koga su nazvali predmetnom nenadležnom institucijom što pokazuje njihovo strateško promišljanje, odnosno nedostatak istog, njihovog potpunog nedostatka političke pameti i umeća delovanja zato što su se oni sprdali sa jedinim čovekom koji je u stvari nadležan da ispuni njihov ultimativni zahtev, a ultimativni zahtev je raspišite izbore - rekla je Brnabićeva.

Lider Srpske napredne stranke Miloš Vučević kazao je da su "blokaderi poništili godinu dana svog života" i da je problem što svoj narativ postavljaju kao obavezujuć i svako ko se ponaša suprotno od njih postaje meta. Istakao je da postoji spremnost da se razgovara i da su izbori uvek tema, ali da se neće učestvovati u nečemu što vodi u katastrofu.

Macut i Đokić bez dogovora

REKTOR Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je juče, posle sastanka sa premijerom Đurom Macutom, da nije donet nikakav zaključak niti su data rešenja, a da je dogovoreno da će se u narednom periodu ponovo sastati, ali da se još ne zna tačno kada.

Đokić je rekao da su predstavnici univerziteta u Srbiji naglasili pitanja umanjenja zarada profesorima koji ne drže nastavu i inspekcijski nadzor. On je takođe naveo da su rektori izneli apel da se ti zaključci, uredbe i propisi koje je donela prethodna vlada na neki način anuliraju, ali da od toga za sada nema ništa.

- Kako vreme prolazi, maske padaju. Vidite da su na polju čiste politike. Od četiri zahteva došli smo do toga da su tražili prelaznu vladu, Đilasovu. Kada su videli da im predsednik Vučić neće dati mandat, onda su se setili da treba da traže vanredne izbore. A što ih nisu tražili u novembru i decembru.

Profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić smatra da predsednik nema razloga da raspiše vanredne parlamentarne izbore i da tako odgovori na najnoviji blokaderski zahtev. On dodaje da priča o izborima, koja je potekla od studentskih plenuma, služi da zamagli pitanje nastavka školske godine. Kaže i da nije nikakav problem da se profesori i studenti politički organizuju, ali da ostave univerzitet po strani i da ga ne koriste kao instrument za političko delovanje.

- Efekat svih ovih šest meseci je ništa, i sada se postavlja pitanje ko je za to odgovoran. Umesto da se razgovara o tome šta da radimo sa ovom školskom godinom, sada se otvara priča o izborima za koje se pretpostavlja među tom grupacijom da će dovesti do promene vlasti. A šta ako se ne promeni vlast, onda će reći da su pokradeni, i onda ćete imati motiv za dodatno podizanje tenzija.

Prema rečima Vuletića, izbori imaju smisla samo ako vode ka kanalisanju društvenih tenzija, a ne ako postoji realna opasnost da dovedu do novog razloga za proteste.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

STAZE KOSMETA - ĐAKOVICA: Ko srcem mrzi taj je u zatvoru, mi smo na slobodi... (VIDEO)