VUČIĆ STIGAO U TIRANU: Sutra učestvuje na samitu Evropske političke zajednice
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je večeras u dvodnevnu posetu Tirani gde će učestvovati na 6. samitu Evropske političke zajednice.

FOTO TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ
Vučića je na aerodromu dočekala ministarka zdravlja i socijalne zaštite Albanije Albana Kočiju.
Predsednik će večeras prisustvovati večeri koju za učesnike Samita iz regiona Zapadnog Balkana i predsednika Vlade Poljske Donalda Tuska priređuje predsednik Evropskog saveta Antonio Košta sa zvaničnicima Evropske unije, predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednicom Evropske komisije Kajom Kalas.
Vučić će sutra učestvovati na 6. samitu Evropske političke zajednice, na kojem će se razgovarati o unapređenju političkog dijaloga i saradnje u cilju jačanja bezbednosti i stabilnosti na evropskom kontinentu.
Tokom Samita u glavnom gradu Albanije, Vučić će učestvovati na okruglom stolu na temu očuvanja bezbednosti Evrope i jačanja demokratske stabilnosti.
Planiran je i niz bilateralnih susreta Vučića sa evropskim zvaničnicima, među kojima su predsednik Vlade Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske Kir Starmer, savezni kancelar Austrije Kristijan Štoker i generalni sekretar Saveta Evrope Alan Berse.
Šesti Samit Evropske političke zajednice (EPZ) okupiće u Tirani lidere iz cele Evrope - 27 članica EU i 20 država koje nisu članice.
To će biti prvi put da je jedna zemlja Zapadnog Balkana domaćin Samita, a tema sastanka je
"Nova Evropa u novom svetu: jedinstvo - saradnja - zajednička akcija".
Kako je navedeno u saopštenju objavljenom na sajtu Samita u Tirani, Samitu će predsedavati predsednik Evropskog saveta (ES) Antonio Košta, zajedno sa premijerom Albanije Edijem Ramom.
Za sada niko nije odbio poziv koji je upućen svim evropskim državama, osim Belorusiji, Rusiji i Vatikanu.
Samitu će prisustvovati i predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola, kao i generalni sekretar NATO Mark Rute.
Za nemačkog kancelara Fridriha Merca ovo će biti prvi multilateralni sastanak, a očekuje se i dolazak ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, iako to možda neće biti potvrđeno do poslednjeg trenutka.
Takođe bi trebalo da dođe i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, iako on nije učestvovao na nekim prethodnim samitima EPZ.
U saopštenju na sajtu Samita se dodaje da će na skupu učestvovati i šefovi ključnih evropskih i međunarodnih institucija.
Lideri će se sastati na plenarnoj sesiji posvećenoj bezbednosti i zajedničkoj viziji budućnosti Evrope, a zatim će na tri okrugla stola raspravljati o evropskoj bezbednosti i demokratskoj otpornosti, uključujući rat u Ukrajini, zatim o konkurentnosti i ekonomskoj sigurnosti, kao i o osnaživanju mladih.
U saopštenju objavljenom na sajtu Samita u Tirani se ocenjuje da održavanje samita na Zapadnom Balkanu označava ne samo simbolično priznanje mesta Jugoistočne Evrope u evropskoj politici, već i strateško ulaganje u ulogu regiona u oblikovanju budućnosti kontinenta.
Ističe se da se samit u Tirani održava u trenutku kada se Evropa nalazi na kritičnoj prekretnici, dok traje rat u Ukrajini i dok rastu tenzije na globalnom nivou, te da zbog toga EPZ treba da odgovori na zajedničke izazove i zacrta zajednički budući kurs.
Ideju o EPZ izneo je francuski predsednik Emanuel Makron tokom obraćanja Evropskom parlamentu u Strazburu 9. maja 2022. godine, kao direktan odgovor na rat u Ukrajini.
EPZ se sastaje na najvišem nivou dva puta godišnje, pri čemu se domaćin rotira.
Evropska politička zajednica nije telo EU, niti predstavlja zamenu za članstvo, već je to, u stvari, forum za "razgovore bez obaveza" jer se tokom samita ne donose konkretne odluke, niti završna saopštenja, a nema svoje stalno sedište, niti sekretarijat.
Na samitima EPZ ima mnogo manje zvaničnog protokola nego na samitima NATO-a ili EU.
Prethodni samiti održani su u Češkoj, Moldaviji, Španiji, Velikoj Britaniji i Mađarskoj, a sledeći sastanak EPZ biće održan u Danskoj na jesen ove godine.
(Tanjug)

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

NEOBJAŠNjEN FENOMEN: Mnoštvo zmija dolazi u crkvu svake godine na Veliku gospojinu - "poštuju" stari kalendar (FOTO/VIDEO)
PRAVOSLAVNI vernici 28. avgusta slave Veliku gospojinu, a zanimljiv fenomen, koji nauka još nije objasnila, vezuje se za ovaj praznik na grčkom ostrvu Kefalonija. Doduše - ne za 28. avgust, već za 15. kada se Velika gospojina slavila po starom kalendaru. U to vreme, svake godine, u jednu crkvu dolazi veliki broj zmija, što je navelo maštovite lokalce da iskonstruišu brojne legende.
28. 08. 2025. u 11:02
Komentari (27)