REALIZACIJA VUČIĆEVE IDEJE: Formira se tim za zaštitu svetinja
VLADA Srbije trebalo bi u narednim danima da zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom formira specijalni tim za zaštitu svetinja, odnosno srpske i hrišćanske duhovne baštine na prostorima na kojima živi naš narod - saznaju "Novosti".
Prema našim informacijama, ova ideja predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je govorio o nužnosti uspostavljanja ovakvog tela podstaknut novim udarima vlasti u Prištini na manastir Visoki Dečani, dobila je veliku podršku u Patrijaršiji i intelektualnim krugovima.
Ideja šefa države je da se kroz rad ovog tima međunarodnoj javnosti argumentivano predoče svi rizici od nestajanja hrišćanske baštine, pre svega na KiM, ali i da se spreči da slična zla sudbina zadesi srpska sveta mesta u Hrvatskoj, ali i u Crnoj Gori.
Kako saznajemo, ovaj tim trebalo bi da čini značajan broj eksperata iz raznih oblasti, od istoričara i istoričara umetnosti, arhitekata, slikara, do crkvenih velikodostojnika i intelektualaca, uglednih javnih ličnosti.
Predsednik Vučić poručio je da je zaštita srpske kulturne i verske baštine, pre svega na KiM, ali i na drugim mestima na kojima žive naši sunarodnici, prioritet naše državne politike. On je upozorio da se upadom u zaštićenu zonu manastira Visoki Dečani i izvođenjem nelegalnih putarskih radova ugrožava jedna od najvećih srpskih i hrišćanskih svetinja, kao i da je taj čin u suprotnosti sa evropskim civilizacijskim tekovinama, pa i sa propisima koje je donela Priština.
Vučić je najavio da će na narednom sastanku u Briselu, 7. septembra, od predstavnika kosovskih Albanaca i evropskih posrednika Srbija zatražiti hitno i trajno obustavljanje građevinskih radova u zaštićenoj zoni manastira Visoki Dečani.
Jedan od ciljeva - svetu predočiti udare na hramove, od Dečana, pa nadalje
Prema podacima Kancelarije za KiM, na prostoru južne srpske pokrajine nalazi se oko 1.300 crkava, manastira i drugih objekata, lokaliteta i prostornih celina koje čine kulturno nasleđe srpskog naroda. Oko 150 crkava, manastira i drugih verskih objekata SPC uništeno je, oštećeno i oskrnavljeno, od kojih čak 61 ima status spomenika kulture. Uništeno je i oštećeno 5.261 nadgrobni spomenik na 256 srpskih pravoslavnih grobalja, dok na više od 50 grobalja ne postoji nijedan čitav spomenik, čak su iz grobova iskopavane i razbacivane kosti. Uuništeno je i pokradeno više od 10.000 ikona, crkveno-umetničkih i bogoslužbenih predmeta, koji se uveliko krčme na svetskom ilegalnom tržištu antikviteta.
Srpska baština decenijama je bila na udaru i u Hrvatskoj, gde je po mnogima nad njom sproveden "kulturni genocid". Prema nekim podacima, samo tokom rata devedesetih iz srpskih crkava u Hrvatskoj nestalo je više od 7.000 ikona. Trenutno su na delu i pokušaji "svojatanja" srpske baštine u Crnoj Gori.
Istoričar Aleksandar Raković smatra da je zbog svega ovoga što se dešava pravi trenutak za formiranje tima za zaštitu svetinja, a možda čak, kako kaže, i uvođenje "identitetskih ministarstava" - za veze sa Srbima van Srbije, za KiM i za vere:
Na KiM se nalazi oko 1.300 naših crkava i manastira
- Svakako podržavam sve inicijative za zaštitu srpstva i naše kulturne baštine. Sad su se ispoljile krajnje namere mnogih koji pokušavaju da unište ili prisvoje naše svetinje i na KiM, i u Crnoj Gori i u Hrvatskoj, što je veliki udar i na naš istorijski, verski i kulturni identitet i opasnost za opstanak našeg naroda. Neko ima nameru da nas sabije na prostor Srbije bez KiM i Republike Srpske, i to ne smemo dozvoliti - kaže Raković za "Novosti".
U DEČANIMA SPAS TRAŽE I ALBANCI
RADOVI, odnosno proširenje puta koji se prostire kroz zaštićenu manastirsku zonu, ugrožavaju postojeću potporu oko imanja Visokih Dečana i mogli bi, ukoliko se nastave, da ugoroze i crkvu iz 14. veka. Zbog toga osim monaha, vernika i čitavog srpskog naroda, zbog najnovijeg ataka na svetinju brinu i mnogi Albanci, koji priznaju da su kraj moštiju svetog kralja Stefana Dečanskog pronašli izlečenje za sebe ili svoje najmilije.D. Z.
Vlada Srbije i SPC odlučne da zaštite našu baštinu na KiM, u Hrvatskoj i Crnoj Gori
OBAVEŠTEN I UNESKO
NAKON privremene obustave radova na putu Dečani - Plav koji ugrožavaju Visoke Dečane, otac Sava Janjić, iguman manastira, izrazio je juče nadu da će se u narednim danima rešiti to pitanje o kome međunarodna zajednica ima jasno i nedvosmisleno mišljenje. On je kao naročito važno ocenio to što će predsednik Vučić u Briselu pomenuti to pitanje od vitalnog značaja za zaštitu baštine na KiM, za Srbiju i SPC.
- To nije pitanje spremnosti na diskusiju, već poštovanja zakona koji zabranjuje gradnju magistralnih puteva kroz zaštićene zone, posebno pored spomenika iz 14. veka i jednog od najvažnijih srpskih srednjovekovnih manastira koji su pod zaštitom Uneska.
Arhimandrit Sava je naveo je da se i Ministarstvo kulture zbog svega što se dešava obratilo Unesku.
Preporučujemo
HOTI ZATRAŽIO OBUSTAVU RADOVA KOD VISOKIH DEČANA: Neka se "preispitaju svi zakoni"
16. 08. 2020. u 18:24
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (9)