SPREJOM PO GROBNICI ČETVORICE HEROJA: Spomenik na Kalemegdanu ponovo na meti huligana
GROBNICA narodnih heroja na Kalemegdanu ponovo se našla na meti huligana! Nepoznati počinioci crnim sprejom nedavno su na belom postamentu napisali "Komunisti teroristi" na engleskom jeziku.

Grobnica narodnih heroja, Foto SKOJ
Zasad nije poznato kada se ovaj incident dogodio, niti ko su odgovorni, a minulih godina jedan od najpoznatijih spomenika na Beogradskoj tvrđavi nekoliko puta bio je oskrnavljen, a poslednji put pre samo godinu dana, zbog čega su iz SKOJ pozvali nadležne da ovaj monument bude pod neprekidnim nadzorom kamera.
Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) juče je osudio skrnavljenje ovog monumenta, a u saopštenju se navodi da je Grobnica narodnih heroja pod konstantnim napadima vandala u prethodne četiri godine, a da je u ovom periodu samo jedan počinilac bio pronađen i procesuiran.
- SKOJ je zbog tih drskih ataka u više navrata kontaktirao JP "Beogradska tvrđava", ali rukovodstvo ove ustanove nijednom nije odgovorilo na naše dopise u kojima je traženo da se ugrade kamere koje bi snimale Grobnicu narodnih heroja, a u međuvremenu da se postavi stalni čuvar na tom mestu - navodi se u saopštenju.
- Takođe, naša organizacija je organizovala niz protesta i zahtevala i od rukovodstva Zavoda za zaštitu spomenika da utiču na JP "Beogradska tvrđava" da u najkraćem roku instalira kamere koje bi nadgledale Grobnicu narodnih heroja 24 sata dnevno kako se gnusni čin više nikada ne bi ponovio.
Iz ove organizacije apeluju i na MUP da pronađe odgovorne za ispisavanje ovih grafita, a najavljuju da će, ukoliko nadležni odbiju njihov predlog i ne postave kamere, organizovati nove proteste.
Iako su spomenici u Beogradu redovno na meti huligana, Grobnicu narodnih heroja u prethodnih godina vandali su najčešće "šarali". U decembru 2019. godine nepoznati počinioci su crvenim sprejom ispisali na postamentu ispisali "Smrt komuni", dok su lica na bistama oštetili istom bojom. Godinu dana kasnije, u septembru, vandali su isto učinili napisavši ispod bisti "Heroji sa Košara nisu zaboravljeni! Smrt komuni!". Ni lane nisu poštedeli ovaj spomenik, kada su krajem novembra preko belog postamenta napisali "Ratko Mladeć je heroj, a ne ovi!"
JP "Beogradska tvrđava" je grafite do sada uvek uklanjala.
Ppod zaštitom od 1983. godine
GROBNICA narodnih heroja podignuta je 1948. godine. Ovde počivaju Đura Đaković (1886-1929), Ivan Milutinović (1901-1944) i Ivo Lola Ribar (1916-1943). Poprsja su rad vajara Stevana Bodnarova iz 1949. godine. Godine 1957. ovde je sahranjen i Moša Pijade (1890-1957), čija je bista rad vajara Slavoljuba Stankovića. Odlukom Skupštine grada Beograda proglašena je spomenikom kulture 1983. godine.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo

SKINUT SPOMENIK VUKA KARADžIĆA: Skulptura ide za Smederevo (FOTO/VIDEO)
16. 11. 2022. u 07:39 >> 07:39

ŠAPIĆ: Pokazali smo da rokovi tokom rekonstrukcija ulica mogu da se poštuju
15. 11. 2022. u 10:42

RODITELjI ZABORAVILI DETE U BEOGRADSKOM AUTOBUSU: Traži se mali Nikola (8)
14. 11. 2022. u 18:46

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

GLUMICA I RANIJE IMALA PROBLEMA SA ZAKONOM? Burne reakcije Rusije na hapšenje Bikovićeve bivše, zahteva se STROGA kazna
LEPOTICA iz Sankt Peterburga, koja se proslavila dramom "Led", za oko nam je zapela zahvaljujući romansi sa partnerom iz pomenutog filma, popularnim srpskim glumcem koji je i u Rusiji izgradio zavidnu karijeru.
06. 09. 2025. u 11:32
Komentari (0)