U GRADSKOJ KASI 212 MILIJARDI DINARA: Odbornici Skupštine Grada Beograda na sednici u utorak odlučuju
REBALANS budžeta Grada Beograda za 2023, na osnovu kog su obezbeđena sredstva za besplatne vrtiće i udžbenike za osnovce i srednjoškolce na teritoriji prestonice ali i za nastavak započetih investicija biće jedna od glavnih tema predstojeće sednice Skupštine Grada koja će biti održana u utorak.
Odbornici u Skupštini grada, Foto N. Skenderija
Kako je objasnio predsednik prestoničkog parlamenta Nikola Nikodijević, nadleno ministarstvo će od svih škola sakupiti podatke o udžbenicima i proslediti ih Gradu koji će, na osnovu dobijenih informacija, kupovati komplete udžbenika.
- Od 1. septembra svi državni vrtići u Beogradu biće potpuno besplatni - najavljuje Nikodijević. - Kada je reč o ceni u privatnim predškolskim ustanovama, Grad će u potpunosti subvencionisati ekonomsku cenu vrtića, a razlika u ceni zavisiće od kvaliteta usluge i pružanja dodatnih usluga i organizovanja aktivnosti za mališane.
Odbornici su u decembru usvojili odluku o budžetu za 2023, prema kojoj je prestonica dočekala novu godinu sa 205,5 milijardi dinara u kasi, od čega je budžet Grada 188,7 milijardi dinara, dok je opštinama išlo 16,7 milijardi dinara. Rebalansom je predviđeno da budžet Beograda za 2023. bude gotovo 212 milijardi dinara, od čega Gradu ide 193 milijarde a lokalnim samoupravama 18,8 milijardi dinara. Planiranim rebalansom, budžet će biti uvećan za 3,1 odsto.
Najviše novca za saobraćaj i obrazovanje
NAJVEĆI rashodi Grada, zbog čega će se razmatrati rebalans budžeta, odnose se na ekonomske poslove, odnosno drumski saobraćaj gde odlazi 57,4 milijarde dinara odnosno 42,1 odsto ukupnih sredstava. To podrazumeva upravljanje, izgradnju i održavanje saobraćajne infrastrukture, javni gradski i prigradski prevoz putnika te usluge koje se tiču saobraćaja. Osim ovog, značajno učešće u budžetu ima obrazovanje, za koje je opredeljeno 16,4 odsto novca iz gradske kase.
Predsednik beogradske skupštine naglašava da budžet mora da bude izbalansiran i da je u gradu započeto nekoliko velikih projekata.
- U planu je da se obnovi nekoliko prestoničkih obrzaovnih ustanova, Trgovačka škola, OŠ "Oslobodioci Beograda"... Predviđena je i gradnja multifunkcionalnog objekta u Ovči, gde će biti predškolska ustanova i centralna kuhinja koja će snabdevati sve objekte vrtića na levoj Obali Dunava. Osim rekonstrukcije Trga Nikole Pašića kojusmo obećali, tu je i završetak radova u Bulevaru patrijarha Pavla i povezivanje te saobraćajnice sa Mostom na Adi, kako bi dobila kompletnu funkciju.
Na dnevnom redu naći će se i veliki broj planova detaljnih regulacija u okviru kojih će biti rekonstruisane brojne ulice, izgrađene kanalizacione mreže i infrastrukturni objekti.
- Ti planovi su osnov za dalji razvoj grada, jer dobro planiranje podrazumeva i velike investicije, kao i veći priliv novca. Očekujem da do kraja godine, ako se stabilizuje tržište cena koje je usporilo radove, svi veliki projekti koje je Grad pripremio budu započeti - zaključio je Nikodijević.
Preporučujemo
VIŠE OD 40 GODINA SPORTA, PREKO 30 DISCIPLINA: "Trofej Beograda" kao simbol prestonice
09. 01. 2026. u 17:48
PREDSEDNICA MOLDAVIJE ŠOKIRALA SVE: Glasala bih za ponovno ujedinjenje sa Rumunijom, sve nam je teže da preživimo
PREDSEDNICA Moldavije Maja Sandu izjavila je da bi glasala za ponovno ujedinjenje sa Rumunijom, ukoliko bi se to pitanje našlo na referendumu, ukazujući da je njenoj zemlji sve teže da samostalno "preživi".
12. 01. 2026. u 17:40
OVO JE GLAVNI UDARAC ZA NATO I KIJEV: U napadu „orešnikom“ uništena fabrika od velikog značaja (VIDEO)
NAPAD „orešnikom“ onesposobio je Lavovsku državnu fabriku za popravku aviona, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
12. 01. 2026. u 15:27
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (1)