NEMA DOZVOLE ZA PRERADU OTPADA: Ministarstvo zaštite životne sredine nije odobrilo zahtev "Juniriska" za posao u Barajevu

S.V.

21. 07. 2023. u 16:00

MINISTARSTVO zaštite životne sredine odbilo je zahtev kompanije "Junirisk" za izdavanje desetogodišnje dozvole za preradu i skladištenje otpada u bivšoj fabrici IKL u Barajevu, posle brojnih kritika građana i inicijative "Eko-Barajevo" povodom rada ove firme.

НЕМА ДОЗВОЛЕ ЗА ПРЕРАДУ ОТПАДА: Министарство заштите животне средине није одобрило захтев Јунириска за посао у Барајеву

Arhiva

U rešenju na 15 strana, koje je donelo resorno ministarstvo, piše da su nadležni konstatovali da su mnoge primedbe tačne, te nisu mogli da izdaju novu dozvolu za preradu otpada na deset godina za koju je firma aplicirala u maju prethodne godine. "Junirisk" ima rok od 15 dana da podnese žalbu na rešenje Ministarstva zaštite životne sredine.

U dokumentu se navodi da kompanija "Junirisk", prilikom podnošenja zahteva, nije dostavila Plan zaštite od udesa kao ni saglasnost nadležnog organa na taj plan. Takođe, u obrazloženju se navodi da kompanija "Junirisk" nije dostavila dokaz da opasan industrijski otpad prevodi u proizvod koji nema uticaj na životnu sredinu.

Žitelji Barajeva okupljeni oko inicijative "Eko-Barajevo" već dve godine upozoravaju javnost da bi obrada velike količine opasnog otpada kojom je planirala da se bavi firma "Junirisk" u bivšoj fabrici IKL mogla negativno da utiče na zdravlje građana i životnu sredinu. Posebno im je smetalo što se postrojenje ne nalazi na dozvoljenoj udaljenosti od najbližih kuća, vrtića, škole, doma za stare...

Kupili nekadašnju fabriku

DIREKTOR "Juniriska" Vladimir Matović rekao je svojevremeno da je ova firma, za svoje potrebe, pre nekoliko godina kupila bivšu fabriku IKL u Barajevu.

- "Junirisk" se bavi zbrinjavanjem opasnog i neopasnog industrijskog otpada patentiranom tehnologijom koja opasan otpad prevodi u neopasan materijal koji ima dalju upotrebnu vrednost i koristi se u građevinskoj industriji u proizvodnji cementa - pojasnio je tada Matović.

Kako je naš list ranije pisao, "Junirisk" je u julu 2021. dobio privremenu dozvolu za rad postrojenja u Barajevu. Tada im je određena maksimalna količina tretmana opasnog i neopasnog otpada od 17.000 tona godišnje.

Opština Rakovica osam godina borila se da firme, za koje se sumnja da zagađuju životnu sredinu, budu izmeštene iz stare industrijske zone ove lokalne samouprave. Iako su čelnici "Juniriska" tvrdili da koriste posebnu tehnologiju koja ne zagađuje životnu sredinu, posle brojnih inicijativa, primedaba i negodovanja građana, ova firma za preradu otpada napustila je Rakovicu u martu 2021. Za novu lokaciju odabrali su Barajevo, ali su meštani ove prigradske opštine od početka bili protiv toga da se u njihovom komšiluku prerađuje otpad.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MLADIĆI ROĐENI OVE GODINE ĆE PRVI U VOJSKU: General Mojsilović otkrio sve detalje o služenju vojnog roka

MLADIĆI ROĐENI OVE GODINE ĆE PRVI U VOJSKU: General Mojsilović otkrio sve detalje o služenju vojnog roka

NAČELNIK Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović rekao je u emisiji "Takovska 10" da Srbija kasni sa uvođenjem obavezne vojne obaveze. Suština je da se izgradi odbrambeni kapacitet Srbije, svaki dan i svaku godinu koju čekamo, gubimo generacije mladih vojnika, rekao je general Mojsilović. U jednoj klasi računamo do 20.000 vojnika-regruta, na godišnjem nivou, dva i po meseca po pet hiljada njih u jednoj klasi, odnosno ciklusu, rekao je Mojsilović uz napomenu da će prvo biti regrutovani mlađi vojnici, počev od 2006. godišta.

25. 09. 2024. u 22:01

Komentari (0)

Da li znate šta su privatni dani na poslu i koja kompanija nudi ovaj benefit?