S OSMEHOM GLEDA KA SRCU DORĆOLA: Fasadu u Jevremovoj 15 na Starom gradu krasi mural posvećen Jelisaveti Načić
JEVREMOVU ulicu na Dorćolu od sada krasi mural posvećen prvoj srpskoj arhitektici Jelisaveti Načić. Autor je Andrej Josifovski Pijanista, a umetnički rad nastao je u sklopu projekta "Izuzetne žene Srbije".

Tanjug/B.Vatovec
Prestonicu sada krasi još jedno umetničko delo, a lik Jelisavete Načić pomno osmatra sa zgrade u Jevremovoj 15. Rešenje Pijaniste odabrano je na otvorenom konkursu za izradu murala izabranim ženama. Projekat "Izuzetne žene Srbije" sprovodi se u devet gradova, a brojne fasade krase likovi najznačajnijih dama iz 20. i 21. veka koje su svojim radom ostavile dubok trag u različitim oblastima.
Jelisaveta Načić koja je dobila diplomu Arhitektonskog fakulteta i prva je dama u našoj zemlji koja se školovala za ovu profesiju. Porodica nije odobravala Jelisavetin izbor, ali je ona ostala istrajna. Želja, trud i hrabrost krasili su ovu damu, koja je svoje želje stavila na prvo mesto i tako se upisala na listu najznačajnijih žena u našoj zemlji. Uspeh nije izostao, projektovala je prvu modernu školu OŠ "Kralj Petar Prvi", kompleks radničkih stanova u blizini Bajlonijeve pijace, Malo stepenište na Kalemegdanu, Crkvu Aleksandra Nevskog na Dorćolu...
Listu krasi deset dama
NA listi žena koje su se upisale na listu najznačajnijih su i Mitra Mitrović, Vera Crvenčanin Kulenović, Hafiza Demirović, Jelena Dimitrijević, Ljubica Marić, Jovanka Bončić Katerinić i Vera Nikolić. Oslikavanjem njihovih likova širom zemlje cilj je da ostanu upamćene po svojim dostignućima i inspirišu mlade da se bore za svoje želje.
U sklopu ovog projekta, od septembra Solunsku ulicu krasi lik prve romske pesnikinje Gine Rnjičić, a oslikala ga je umetnica Marija Šoln. Kako je tada rekao glavni gradski urbanista Marko Stojčić, ova dela pokazuju žensku snagu.
- Ideja je da se kroz ove radove prikaže i solidarnost, snažan i nepokolebljiv duh koji su vladali u borbi za emancipaciju žena i njihov ravnopravan položaj u društvu - rekao je Marko Stojčić.
Gina Ranjičić rođena je 1830. godine, kada je imala 12 godina doselila se u Beograd. O njoj je brinuo jedan jermenski trgovac koji joj je omogućio trogodišnje školovanje. Smatra se da je ona prva poznata romska pesnikinja, ali i pionirka romske lirike u našoj zemlji.
U martu prošle godine u Grockoj je oslikan i mural posvećen Branislavi Perović, prvoj ženi direktorki jednog od vodećih naučnih instituta u državi. Njen lik krasi zid OŠ "Ilija Garašanin".
Projekat "Izuzetne žene Srbije" inicirala je Ambasada Kraljevine Holandije kako bi povećala vidljivost žena i uticala na poboljšanje njihovog položaja u društvu. Do sada je osim u Beogradu oslikavanje murala u sklopu projekta sprovedeno i u Kragujevcu, Tutinu, Aleksincu, Kruševcu, Nišu.

Foto: Novosti

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)