ZGRADA NARODNE SKUPŠTINE Veličanstveno zdanje sa velikim istorijskim značajem - Na ponos nacije i pokoljenja (FOTO)
DUH starog Beograda nikako se ne može zamisliti bez impozantnog zdanja Narodne Skupštine Srbije podignutog na prostoru omeđenom Kosovskom ulicom, Takovskom, Trgom Nikole Pašića i Vlajkovićevom, u neposrednoj blizini Starog i Novog dvora i Dvorske bašte (danas Pionirski park), sa kojima čini jedinstvenu arhitektonskofunkcionalnu celinu.

Foto Monografija "Beograd 1940."
Da bismo na najbolji mogući način razumeli veličinu i značaj ove ustanove u istorijskom kontekstu najpre se moramo nakratko vratiti na sam početak 20. veka. U periodu dinastijskih previranja i unutrašnjih nemira u Srbiji 1907. godine otpočinje gradnja Narodne Skupštine Srbije koja će trajati sve do 1936. godine prošlog stoleća.

Foto: Novosti
Nakon nekoliko izmena samog projekta kamen temeljac za novi Dom narodnog predstavništva položio je kralj Petar Prvi, 27. avgusta 1907. godine, u prisustvu najuglednijih zvanica. Ipak, nedostatak sredstava, a zatim balkanski ratovi i Prvi svetski rat, uslovili su da je do stvaranja nove države, Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, skupštinsko zdanje bilo izgrađeno do nivoa prvog sprata.

Dan kada je u Skupštini Srbije usvojen ustav iz 1974. / Foto Dokumentacija "Borbe"
Stara zgrada Nardone skupštine
Prvobitna zgrada Narodne skupštine, koja se nalazila na mestu današnjeg bioskopa „Odeon“ (na uglu ulica Kraljice Natalije i Kneza Miloša), bila je skromna građevina,oblikovana po uzoru na primere balkanske profane arhitekture.
Sticanjem državne samostalnosti i uzdizanjem Srbije u rang kraljevine, neugledan izgled zgrade pokazao se nedostojnim parlamenta suverene države. Za novu lokaciju izabran je pusti prostor „marvene pijace kod Batal džamije“.
Nakon turbulentnog perioda po Srbiju koja je izašla iz ratnih zbivanja projekat izgradnje Narodne Skupštine okončan je i osveštan 18. oktobra 1936. godine, skoro tri decenije po polaganju kamena temeljca.

Ilustracija atmosfere u Narodonoj skupštini Srbije
Veličasvenost unutrašnjeg uređenja skupštinske zgrade podrazumevao je posebno opremanje reprezentativnih prostorija, Velike i Male sale, dvorane za sednice i kabineta zvaničnika. Svečanom utisku centralnog vestibila nadvišenog kupolom, pored polihromno obrađenih zidova sa stubovima, pilastrima, nišama i lođama, doprinosi i posebno dekorativno obrađeni mermerni pod. Heraldičkim simbolima i skulpturama vladara ovom prostoru dat je i snažan simbolički karakter. Veliki hol, poznat i kao „sala za razgovore“, predstavlja centralnu skupštinsku prostoriju, koja je ukrašena bogatom štuko dekoracijom i nameštajem u duborezu.
Narodna Skupština kao spomenik kulture
Zbog svojih arhitektonskih, istorijskih,
utvrđen je za spomenik kulture 1984. godine.
Ipak, to nije sve, Velika skupštinska sala, smeštena u desnom krilu zgrade, projektovana je prvobitno za 200, a potom, nakon prerade projekta, za 400 poslanika. U suprotnom, levom krilu zgrade, projektovana je Mala sala namenjena radu Senata.

Foto: Novosti
Na kraju se ipak mora naglasiti da je Dom Narodne Skupštine Srbije arhitektonsko delo bez kojeg se ne može zamisliti kako istorija Srbije, pa tako i Beograda. Setimo se i da je Dom Narodne skupštine gotovo neoštećen preživeo nemačko bombardovanje 6. aprila 1941. godine kao i savezničko bombardovanje aprila 1944. godine. Sve ovo je samo jedan mali deo istorije čijeg vremena je svedok ovo velelepno zdanje podignuto na ponos čitave nacije i svih njenih pokolenja.

Foto: Novosti
U SKUPŠTINI IZA POLITIKE: Čarlsova šljivovica u Salonu kneza Pavla
Preporučujemo

PALATA ALBANIJA: Najstariji neboder u Beogradu - simbol moderne arhitekture (FOTO/VIDEO)
25. 04. 2025. u 16:00

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)