RAST BROJA OBOLELIH, SIMPTOMI DO 6 NEDELJA: U vrtiću u Novom Beogradu pojava infektivne mononukleoze
U vrtiću na Novom Beogradu potvrđena je, kako kažu roditelji, pojava infektivne mononukleoze. Ova infekcija nije neubičajena za kolektive jer se, najčešće prenosi preko pribora za jelo - čaša, šolja i četkica, kao i poljupcem. Roditelji mališana su putem SMS poruka obavešteni o simptomima, toku i oporavku od bolesti. U obdaništu su preduzete sve preventivne mere kako bi se sprečilo širenje infekcije.

Arhiva
Analiza Gradskog Zavoda za javno zdravlje, na teritoriji Beograda, za period od 2013. do 2023. godine pokazalo je da je registrovano 2.067 slučajeva infektivne mononukleoze, poznate i kao "bolest poljupca". Ova zaraza, koja se povezuje sa Epštajn-Barovim virusom beleži porast u Srbiji, s posebnim naglaskom na Beogradu. Samo do 25. oktobra 2023. godine bila su prijavljena 42 slučaja infektivne mononukleoze, što je značajan skok u odnosu na 2022. godinu, kada je bilo 19 slučajeva. Upoređujući s 2016. godinom, kada je registrovano čak 335 slučajeva, vidljivo je da se ova bolest ponovo širi.
REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!
Epidemiolozi u GZJZ navode da se infektivna mononukleoza često javlja kod starije dece i mlađih odraslih osoba u uzrastu od 15 do 25 godina. Oboleli obično pokazuju simptome četiri do šest nedelja nakon što su izloženi virusu.
MIROVANjE KAO NAJBOLjI LEK
Dok većina pacijenata ozdravi nakon nekoliko nedelja, važno je da se izbegava intenzivna fizička aktivnost kako bi se sprečile moguće komplikacije, poput hepatitisa ili pucanja slezine.
REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!
Preležana bolest obično ostavlja dugotrajan imunitet, mada se reaktivacija Epstein-Barr virusa može javiti kod osoba s oslabljenim imunološkim sistemom.
Simptomi ove bolesti uključuju izrazitu malaksalost, povišenu temperaturu, glavobolju, bol u grlu, kašalj, curenje nosa, uvećane krajnike, uvećane i bolne limfne žlezde na vratu, uvećanu jetru i slezinu, kao i bolove u mišićima. Lečenje infektivne mononukleoze ima simptomatski pristup, koristeći pastile za bol u grlu i analgetike za jače bolove. U slučaju povišene temperature, primenjuju se antipiretici. U retkim situacijama, kad su jetra i slezina značajno uvećane, lekari mogu koristiti kortikosteroide. Važno je napomenuti da se antibiotici ne preporučuju za lečenje infektivne mononukleoze jer mogu izazvati osip na koži. Antibiotici se primenjuju samo ako se razviju sekundarne bakterijske infekcije, koje se javljaju kod oko 30 odsto obolelih.

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)