MANS PROTIV ZAKONA O UPRAVNOM SPORU: Greške državnog aparata i činovnika plaćaće građani Crne Gore
NVO MANS apelovala je na poslanike da ne usvajaju izmene i dopune Zakona o upravnom sporu koji je na dnevnom redu sednice, a kojim je predviđeno da greške državne uprave plaćaju građani.

foto: NVO MANS
Kako navode u toj NVO, takvo zakonsko rešenje suprotno je i Ustavu i međunarodnim standardima, a najteže će pogoditi siromašne građane.
- Predloženim izmenama se ograničava pravo na pristup sudu, a sredstva koja se koriste nisu proporcionalna nijednom legitimnom cilju, krši se Ustavom zajamčeno pravo jednakosti svih pred zakonom, kao i odredba kojom se garantuje da niko ne može trpeti štetne posledice zbog obraćanja državnom organu ili organizaciji koja vrši javna ovlašćenja – navode u MANS-u.
Kako dodaju, rešenjem iz Nacrta se nameće neproporcionalan teret građanima da snose sve troškove, bez obzira na uspeh u postupku ili sporu, čak i kada im je više puta povređeno pravo od strane organa vlasti.
- To će nesumnjivo odvratiti građane, posebno najranjivije kategorije stanovništva, od pokretanja postupaka i sporova za zaštitu njihovih prava. Ovo posebno, jer praksa pokazuje da Upravni sud gotovo nikada ne odlučuje u meritumu, već utvrćuje nezakonitost akata i vraća na ponovno odlučivanje, neretko i po više puta. U tim slučajevima troškovi građana se uvećavaju sa svakim novim ciklusom. Ovakvim rešenjem se građanima ograničava pravo na pristup sudu, što je u suprotnosti sa članom 6 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. U skladu sa članom 6 Konvencije, stranka mora imati pristup sudu i u vezi sa obeštećenjem i naknadom troškova koje je uzrokovala druga stranka, u ovom slučaju država - navode u saopštenju.
Upozoravaju da su upravni sporovi nesporno sporovi koji su pravno složeni i u kojima je neophodno angažovanje stručnih lica – advokata, te napominju da je izmenama zakona predviđeno da se troškovi ne nadoknađuju građanima, čak ni kada sud potvrdi da su im prava prekršena.
- Tako se ograničava pristup sudu, posebno građanima koje nemaju pravnih znanja, niti finansijskih mogućnosti da sami snose troškove advokata. Svako ograničenje pristupa sudu mora imati legitiman cilj, a sredstva koja se koriste moraju biti proporcionalna tom cilju. U konkretnom slučaju taj legitimni cilj je izostao, a od građana se zahteva da snose "preveliki teret", čime se narušava pravedna ravnoteža, a time i strankama krši pravo na imovinu, zajemčeno odredbom Člana 58. Ustava i članom 1 Protokola br. 1 uz Evropsku konvenciju – poručuju u NVO.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo

MILO ODBIO DA POTPIŠE ZAKON O PREDSEDNIKU: Izmene opet u Skupštini Crne Gore
07. 11. 2022. u 15:47

VAŽNA VEST ZA GRAĐANE CRNE GORE: Nema odluke o poskupljenju struje
07. 11. 2022. u 12:20

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

TRAMP ZASPAO I ZAHRKAO NA SAHRANI PAPE? U njega je ušao duh "Uspavanog Džoa" ili to baš i nije tako?
"USPAVANI Donald" na delu ili baš i ne?
27. 04. 2025. u 14:11
Komentari (1)