Hrabrost mladog Georgija nije zaustavila cara tiranina. Naredio je da ga obuju u usijanu železnu obu?u, na?i?kanu oštrim klinovima i da ga tako gone
HRABROST mladog Georgija nije zaustavila cara tiranina. Naredio je da ga obuju u usijanu železnu obuću, načičkanu oštrim klinovima i da ga tako gone. U zapisima prevedenim sa latinskog stoji da je Georgije, ma koliko sokolio sebe da izdrži, ipak morao da zatraži pomoć od Hrista. A, onda se dogodilo novo čudo - odmah se pojaviše melemi koji ga ozdraviše.
Sledećeg dana kad su ga doveli pred cara, ovaj mu se obrati: "Dokle ćeš se odupirati našim naredbama, i to ničim drugim do ovde samouverenošću i neveštom odbranom hrišćanskih predrasuda, a onde i još više, prostački mahnitajući opsenama, kojima si se uošte prodrznuo da narod obmanjuješ!"
GledajuĆi u cara i one koji sa njim behu, mučenik blagorodno reče: "Ja od vas smrti bih predat, i to smrti tako teškoj i neumitnoj, a sada glavom među vama stojim kao svedok moći Hristove... Nimalo ne oklevate da uzrok propasti drugima postanete, pri čemu treba da se stidite što pre bogovima nazivate ljude koji se ogledaše u opijanjima, obestima i ubistvima..."
Ove reči još više su razljutile cara, koji je naredio da mladog Georgija bičuju i volujskim žilama nemilosrdno udaraju. Ali je sveti sve to blagorodno podnosio, da su se krvnici pre umorili i klonuli nego on. Na poziv tirana da se povinuje, božanstveni Georgije reče: "Zašto radije, care, vi mene ne poslušate i sa nama se jedinome Bogu ne uzmete klanjati, koji, naprotiv sam jeste život i jeste moćan da život daruje. S obzirom da one koji jesu živi on sa pravom može da naziva mrtvima ono što vi štujete".
Tada savladar Dioklecijanov, sa drugostepenim počastima, Magnencije, pošto se to dogovorio sa carem, zatraži da prestanu sa šibanjem mučenika, približi mu se i kaza: "Ta, Georgije, ako želiš da mi Bogu tvome poverujemo, pokaži nam neko delo koje jemči za tu veru i vaskrsni čoveka iz susedstva, koji već leži u posudi za mrtvačke kosti. Ako se to zbude, neće nam biti teško da na tvoju veru pređemo!"
I kao što predanje kaže, ovo delo je Georgiju bilo lako, "kao kad neko orlu zapoveda da poleti, ili delfinu da zapliva". A kad je umrlog vaskrsnuo, car ga nazva čarobnjakom, a događaj proglasi za opsenu. Međutim, kad je isti zadatak poveren nekom čarobnjaku, on nije uspeo svojim činima da se suprotstavi i "Božju istinu" poništi.
SVETI CAR
Dolaskom na vlast cara Konstantina, položaj crkve u rimskom društvu postaje sve povoljniji i uticajniji.
U njegovo doba podignuta je posle 313, a pre 337. godine, prva nadzemna spomen-crkva nad grobnicom svetoga Georgija u Lidi. Godine 330, 11. maja, svečano je osvećen novosazidani Konstantinov carski grad Novi Rim, Carigrad. Car naređuje da se svuda po gradu svečano postave hrišćanski simboli - krstovi i mošti svetaca i započinje gradnja velikog hrama - svete Sofije.
FELjTON je pripremljen prema knjizi "Sveti Đorđe, vitez Boga živoga", koju su sa blagoslovom srpskog patrijarha Pavla i trudom mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, izdale "Svetigora" i "Novosti".
(Nastaviće se)