Igra?ima OFK Beograda kao da prija ruska zima. Jer, najbolje transfere klub sa Karaburme pravio je upravo u Rusiji i njegovi igra?i su na ceni u tamošnjim klubovima
KADA je nešto u trendu, to mora da stigne i na staru Karaburmu. Pa tako nije ni čudo što “pijaca” radi. Uostalom, OFK Beograd se od- vajkada dičio svojom decom koja su pravila izuzetne karijere.
Poslednji “romantični” izdanak je 18-godišnji Nenad Krstičić, koji je posle samo dvadesetak utakmica za prvi tim, 31. 8. 2008. godine potpisao za Sampdoriju za milion evra obeštećenja. OFK Beograd je dobro prošao, verovatno i mladi vezista, ali samo novčano jer nikako ne dobija šansu da na terenu pokaže zašto je kupljen. Vreme, naravno, radi za njega, ali ne valja kada vreme curi...
Stefan Babović je u OFK Beograd došao iz Partizana, i vrlo brzo postao i kapiten “romantičara”, ali se ni na Karaburmi nije dugo zadržao.
Već u januaru 2008. godine pojačao je Nant, transfer je iznosio tri miliona evra, a tada, 20-godišnji napadač je vrlo brzo postao miljenik navijača.
Ali, sreća ga baš nije pratila jer je često zbog povreda odsustvovao sa terena. Početkom ove godine bio je skinut sa spiska prvotimaca, ali ga je trener, ipak, vratio među 19 najboljih...
U leto 2007. godine Karaburmu je napustio i Aleksandar Kolarov, imao je samo 21 godinu kada je za 800.000 evra otišao u Rim. Posle vremena prilagođavanja, ovaj levonogi “bombarder” je postao standardni prvotimac Lacija. Iste godine, samo sa drugačijim ishodom, u Austriju je krenuo, a u Italiji završio centafor Đorđe Rakić.
I on je imao 21 godinu kada je potpisao za Red Bul iz Salcburga, transfer je iznosio 1,4 miliona evra, ali se nije naigrao. Zbog toga je prešao u Ređinu, samo ga nema ni na terenima Serije A.
Hajdemo još malo unazad, u 2006. godinu. U januaru je 20-godišnji bek Duško Tošić otišao u francuski Sošo za 500.000 evra, da bi posle dobrih igara prešao u Verder iz Bremana, ali je cena narasla do 1,8 miliona evra.
Još veći skok je napravio Branislav Ivanović. Ruska Lokomotiva je morala OFK Beogradu da plati 1,1 milion evra na ime obeštećenja, stameni centarhalf ili bek, svejedno, briljirao je, i danas nosi dres Čelsija. Londonski klub je moskovskom partneru morao da ga plati 12 puta više, dakle, svih 12 miliona evra!
Nekadašnji “romantični” tandem centarhalfova Jokić (23) - Baša (22), koji je carevao i u mladoj reprezentaciji, napustio je Karaburmu 2005. godine. Jokić se već u januaru zaputio u Torpedo iz Moskve za 200.000 evra, a Baša je sačekao leto i “odlepršao” u Francusku.
Le Man ga je platio milion evra, a posle dobrih igara, ovaj štoper, koji je odbio da igra i za Srbiju i za Crnu Goru, prešao je ove zime u Moskvu. A Lokomotiva je morala baš da odreši kesu, i plati obeštećenje od 5,5 miliona evra.
Igračima OFK Beograda kao da prija ruska zima. Jer, najbolje transfere klub sa Karaburme pravio je upravo u Rusiji. Jedan od najzvučnijih dogodio se 2001. godine, kada je Nemanja Vučićević, koji je tada imao 22 godine, prešao u Lokomotivu iz Moskve.
Nema podataka za koliko novca. Lakonogi dribler se potom vratio na Karaburmu, da bi 2004. prešao u Minhen 1860, a od 2007. godine nosi dres Kelna. Slična je priča bila i sa Srđanom Stanićem, koji je 2003. prešao u Spartak iz Moskve za 1,4 miliona evra.
Ipak, transfer nad transferima, bar kada su “romantičari” u pitanju, svakako je prelazak mlađanog Slobodana Rajkovića u Čelsi, za 5,2 miliona evra. Znalo se da je klub iz boemskog dela Londona kaparisao supertalentovanog štopera kada je ovaj imao samo 16 godina, iako su u OFK Beogradu odlučno demantovali da je “klinac” bilo šta potpisao.
Naravno, ispostavilo se da je sve bilo tačno, jer je taj ugovor postao punovažan 3. 2. 2007. godine, kada je Slobodan postao punoletan. Čelsi je odmah Rajkovića prosledio PSV-u iz Ajndhovena, jer zbog izuzetne konkurencije i njegove mladosti ne bi mogao da igra na “Stanford bridžu”, i on je šansu u potpunosti iskoristio.
Postao je standardan i u tandemu sa Brazilcem Aleksom (sada nosi dres upravo Čelsija) funkcionisao besprekorno. Kao da je Holandija, bar za sada, Rajkovićeva sudbina, jer je opet morao na kaljenje, samo što sada nosi dres Tventea iz Enšedea.
DOBRA ŠKOLA
OFK BEOGRAD je u poslednjih deset godina znatno podigao nivo rada u Omladinskoj školi. Rezultati su bili vidljivi jer “romantičari” u omladinskoj konkurenciji su toliko dominantni da najveće konkurente Crvenu zvezdu i Partizan pobeđuju ubedljivo, čak i sa po 5:0. Prošle sezone osvojili su titulu sa 30 bodova prednosti u odnosu na crno-bele.
Iz te generacije u prvi tim su letos i zimus prešli: golman Matek, bek Milenović, vezisti Mišan, Ignjovski, napadači Milić i Šćepović... Treba istaći da su minulih godina plavi sa Karaburme konstantno u svim selekcijama imali po desetak reprezentativaca.
RAZOČARAN
NEBOJŠA Vučićević, nekada ljubimac navijača OFK Beograda, sada je u trenerskom vodama. I razočaran je stanjem u našem fudbalu, pogotovo kada su mladi u pitanju: - Odlazak mladih je glavni razlog zbog kojeg nam je fudbal spao na najniže grane. Imamo najlošiju ligu u čitavoj Evropi! Čak se i u svim susednim zemljama igra bolji fudbal. Činjenica je da će se, ukoliko se igrači podmlatka ne prodaju, vratiti i navijači. Sve je to usko povezano.
(Nastaviće se)