Na meti menadžera talenti od desetak godina. Prodajom igra?a klubovi dobijaju velike pare
I DOĐOSMO do kraja feljtona, pa da pitamo Zorana Lakovića, generalnog sekretara FSS, kako da se Srbija brani i odbrani od te nove “fudbalske bolesti”. Jer, nema nedelje, a da u našu zemlju ne dođe gomila menadžera, ali i klupskih funkcionera, a nažalost, više se ne gledaju samo najbolji već preimućstvo sve češće imaju oni najmlađi.
- Kada se povede polemika na tu temu, obično prvo pitanje glasi: zašto ne interveniše FSS ili UEFA? Međutim, za ta pitanja, dakle, sve što je vezano za ugovore, transfere, sporove, sve reguliše FIFA. Znači, i naš savez, ali i evropska “kuća fudbala” moraju da poštuju pravila i zakone svetske “kuće fudbala”. A to opet govori da nema reči o mogućnosti da, na primer, FSS odredi da je granica za odlazak u inostranstvo 21 godina ili bilo šta drugo vezano za ovu problematiku - objašnjava Laković.
Iako su transferi maloletnika striktno zabranjeni, zakon može da se izvrda.
- Da, i to smo osetili i mi na našoj koži. Postoji mogućnost, što bogati klubovi i čine, da se angažuju deca, a njihovi roditelji zaposle. Veliki to zloupotrebljavaju, a FIFA, nažalost, toleriše. I to je ogroman problem. Naše mlađe kategorije su skoro uvek među top 3 u Evropi, pa nije čudo što te dečake juri pola Evrope. A klubovi koji imaju finansijske probleme moraju da se spasavaju na taj način što prodaju i najbolje, ali i najmlađe. Poslednji primeri su Kačar, Tošić, Ljajić... Jer, jedan transfer može klubu da omogući funkcionisanje naredne dve, tri godine.
Kontrola FIFA
Kako se odbraniti, pitanje je na koji ne postoji konkretan odgovor.
- Morali bismo da ojačamo klubove, ali to je lakše reći nego u praksi ostvariti. Struktura velikih klubova u svetu je poznata. Najveći prihod dolazi od marketinga, komercijalnih i TV prava, sponzora prodajom ulaznica... Prihod od transfera, dakle, nije jedini način zarade. Kod nas je sve obrnuto: od TV prava ne zarađuje se gotovo ništa, prihod od ulaznica je minimalan, sponzora je sve manje jer nisu oslobođeni nekih dažbina ulaganjem u sport. A budžeti nisu mali, počev od onih kojima je potrebno 500.000-600.000 evra za godinu dana, pa do većih klubova koji imaju budžet i do 10 miliona evra. I kako je jedino rešenje prodaja igrača, klubovi i menadžeri su spremni na sve jer je dobit velika.
Kako je prodaja igrača postala globalan svetski problem, traže se rešenja.
- Kako FIFA kanališe sve transfere, ona je i počela projekat koji bi trebalo koliko-toliko da reši taj problem, i to sistemom upoređivanja transfera. Dakle, napraviće se svetska baza podataka svih transfera u prelaznom roku - kaže Laković. - A potom će se vršiti analiza. Klubovi su u obavezi da unose tačne podatke, uz kontrolu nacionalnih saveza, a klub u koji je igrač došao takođe će imati obavezu da upiše iste podatke, ali naravno, odvojeno. Na kraju FIFA će vršiti kontrolu visine transfera, tokova novca, pa čak i visine provizija... Do sada je sve organizovano na dobrovoljnoj bazi, ali pošto je problema sve više, od oktobra 2010. godine sve pomenuto će biti obavezujuće za sve članice FIFA. Dakle, cilj je da se uvede standardizacija, isključivo po pravilima, a ako ne bude podudaranja obe strane, taj transfer neće biti validan. Te informacije će biti tajne, ali dostupne FIFA i nacionalnim savezima koji učestvuju u transferu.
FS Srbije niko od klubova se nije javljao ni za pomoć ni za savet, iako je problema bilo. - Možda je slučaj Sulejmani bio prekretnica da se naši klubovi presaberu i više angažuju. Oni mogu da ranije potpisuju ugovore sa svojim talentovanim dečacima, jer ih jedino ugovor može zaštititi.
Zakon o sportu
Laković je otklonio i dilemu koja to i nije... - Mnogi i dalje misle da profesionalni ugovor može da se potpiše tek kada igrač postane punoletan. Ne, to je vreme prošlo, a Savez je omogućio našim klubovima da mogu da potpisuju profesionalan ugovor i kada dečak napuni 15 leta! Ali, mnogi ne prate fudbalske trendove i promene. Svi pravilnici FIFA su “živi organizmi” koji se prilagođavaju vremenu i nastalim situacijama, izgleda jedino kod nas ljudi misle da kada se nešto donese, to mora da traje 100 godina.
U FS Srbije očekuju i zakon o sportu kako bi mogli da usklade svoje propise i ideje.
- Kod nas postoji ugovor o stipendiranju i profesionalni ugovor, koji se može potpisati od jedne do tri godine ako igrač ima manje od 18, i na pet kada je punoletan. Sagledaćemo sve aspekte i mogućnosti da donesemo zakon da profesionalne ugovore mogu da potpišu i igrači mlađi od 15 godina. Na taj način olakšali bismo našim klubovima, ali bi na njima bilo da dobro procene ko vredi i potom zaključe ugovore. Jer, ta granica se i u svetu smanjuje, svedoci smo da bogati kupuju i decu od 10 i 12 godina - govori Laković o planovima i ciljevima FS Srbije.
PREDLAŽE I UEFA
O ovoj vrućoj temi razgovaraće se i na Kongresu UEFA koji će se održati 24. i 25. marta u Kopenhagenu.
- Imamo saznanje da će u Danskoj i evropska “kuća fudbala”
raspravljati o tim pitanjima i da će izaći sa određenim predlozima. Jer, od 2. do 4. juna je Kongres FIFA gde bi mogli da se aminuju i promovišu neki predlozi...
KRAJ