Edvard je bio stub naše porodice i zrak nade, glasilo je saopštenje Kenedijevih. Ikona demokrata Ted Kenedi stao je za govornicu i poslednjom snagom svog glasa stao uz Obamu
PREDSKAZANJE se, na tako simboličan način, desilo u predvečerje 21. januara 2009. godine, u blizini američke Bele kuće, u koju je tog dana zakoračio novi američki predsednik Barak Obama, prvi crnac na toj dužnosti od osnivanja zemlje.
Desilo se to na svečanom banketu koji je priređen u čast novog predsednika, koji je tog istog dana, na Kapitol hilu položio zakletvu kao novi predsednik Amerike. Jedan od počasnih gostiju, i na toj inauguraciji i na toj večeri, bio je Edvard Kenedi, senator iz Masačusetsa, čovek koji je možda više od bilo koga drugog zaslužan za to što se Obama domogao Bele kuće. On je u celoj predizbornoj kampanji bio uz demokratskog kandidata, on je govorio na konvenciji Demokratske stranke, na kojoj je Obama imenovan za kandidata, on je snagom harizme i uticaja Kenedijevog klana, povukao za Obamom maticu birača liberalne, demokratske Amerike.
E, na toj večeri, u trenucima velikog slavlja i pod reflektorima prestoničke pompe, senator Edvard Kenedi, koji se dobro držao uprkos svojoj teškoj bolesti i svojim godinama, nije izdržao. U jednom trenutku, dok je ustajao iza stola, posrnuo je i pao kao pokošen.
"On neće više nikada ustati", oteo se nekome od prisutnih uzdah u kojem je sažeta sva istina o životnoj sudbini "poslednjeg Kenedija", kako se u Americi često govorilo za najmlađeg od četvorice braće Kenedi - Edvarda, ili Tedija, kako su ga najčešće zvali i u njegovoj porodici i u narodu.
POSLE tog posrnuća u Vašingtonu, Kenediju je ostalo da samo odbrojava dane. A odbrojavanje je, zapravo, počelo još u maju prošle godine kada je prvi put pao u bolesničku postelju. Onda se verovalo da je to bio šlog, ali se ubrzo pokazalo da je Kenedi oboleo od raka, da ima tumor na mozgu.
Posle opravka od prvog udara, lekari su odlučili da operišu Kenedija. U operaciji koja je obavljena u bolnici "Djuk" u Severnoj Karolini, lekari su mogli da izvade samo deo tumora, jer je bio tako "smešten" da se dalje nije smelo ići, sem da senator bude ubijen.
Kenedi se brzo oporavio. Stao je na noge, a to je bilo dovoljono da ga zov politike, tako vidljiv i snažan kod svih Kenedijevih, povuče u nove političke bitke. A u to vreme je vođena jedna od ozbiljnih političkih borbi. Birali su se kandidati za budućeg predsednika SAD. Sam Kenedi je od toga već odavno digao ruke, ali je presudno uticao na to da za kandidata njegove stranke bude izabran Barak Obama, ne baš tako čuveni senator, a uz to i čovek tamne puti, što u Americi može biti ozbiljna prepreka za ulazak u Belu kuću. Uz to, Obama je imao ozbiljnog protivkandidata, bivšu prvu damu SAD Hilari Klinton, koja je zajedno sa svojim mužem Bilom, dobro stajala kod Kenedijevih.
Na konvenciji u Denveru, leta 2008. godine, Ted Kenedi, koga smatraju ikonom te stranke, stao je za govornicu i poslednjom snagom svog glasa stao uz Obamu, izražavajući nadu da će on biti "sveža krv", koja će moći da promeni Ameriku suočenu sa svakakvim nevoljama.
Smatra se da je ta podrška bila prelomna da Obama prevlada nad svojim protivkandidatom Hilari Klinton, koja je pri kraju konvencije i sama digla ruke od kandidature i priklonila se Obami.
U MEĐUVREMENU, Kenedi se oporavio od onog pada u Vašingtonu, ali više nije odlazio u Senat da sedne u onu "Kenedijevu fotelju", koju je prvi držao njegov brat Džon, bivši predsednik SAD, a potom on punih 47 godina, nastavljajući tako glamur, moć i dinastiju Kenedijevih, koji su kao nijedna druga američka porodica obeležili politički život Amerike 20. veka.
Bolovao je u rodnom Masačusetsu, u ogromnoj porodičnoj vili, koja se nalazi na obali mora, u mestu Hajanis Port, okružen lekarima, porodicom i svojom drugom suprugom Viktorijom Ridži Kenedi.
Kažu da je "liberalni lav" među američkim senatorima, znao da su mu dani odbrojani. Brinuo se za svoje reforme, koje je pokrenuo u Senatu, naročito o zakonima koji bi konačno trebalo da reše zdravstveno osiguranje u bogatoj Americi, u kojoj najmanje 40 miliona ljudi nema nikakvu zdravstvenu sigurnost. Pre nekoliko nedelja je napisao pismo guverneru Masačusetsa Divolu Patriku, tražeći od njega da što pre, čim on umre, imenuje novog senatora, jer će se na izbor njegovog naslednika čekati najmanje pet meseci, kako i nalaže američki ustav. A kada je o nasledniku reč, američka štampa spekuliše da bi u tu "Kenedijevu fotelju" opet mogao da zasedne neko od Kenedijevih, čiji se redovi jesu proredili, ali ih ima još. Spekuliše se da bi to mesto moglo da pripadne i njegovom sinu Patriku Džozefu Kenediju. Ima i onih koji nagađaju da bi Kenedija u Senatu mogla da nasledi i njegova udovica Viktorija Kenedi, što ona zasada demantuje.
"On je bio stub naše porodice i zrak nade, oslonca i optimizma naših života", kaže se u porodičnom saopštenju povodom senatorove smrti.
(Nastaviće se)