KAKO DA SAČUVATE ZDRAVLJE OČIJU: Pogrešno je uverenje da sa starenjem vid neminovno propada
PODACI Međunarodne agencije za prevenciju slepila (IAPB) pokazuju da više od 1,2 milijarde ljudi na svetu nosi naočare za vid, a prema podacima iste agencije, uz redovne preventivne preglede oštećenje vida moglo bi da se izbegne u više od 75 odsto slučajeva.

Foto Shutterstock
Mnogi kod oftalmologa odlaze tek kad je vid već oslabljen, a zdravlju očiju bi trebalo posvetiti istu pažu i kao i zdravlju vitalnih organa. To podrazumeva kako izbegavanje faktora koji mogu da ugroze vid, tako i zdravu ishranu koja je veoma važna za oči.
Redovan pregled
Prvi oftalmološki pregled neophodan je već u dečjoj dobi, između druge i treće godine, da bi se ustanovilo da li postoje promene u dioptrijskom aparatu oka i da li su potrebne naočare. Kod odraslih, ukoliko imaju zdrave oči, preventivni pregledi trebalo bi da se rade jednom godišnje.
Narandžasto i zeleno povrće
Pravilna ishrana je važna kako za ceo organizam, tako i za zdravlje oka. Određene namirnice imaju blagotvoran uticaj na zdravlje očiju, jer sadrže potrebne vitamine, minerale, antioksidante i druge biološki vredne materije koje doprinose boljem vidu. Najvažniji prirodni pigmenti za raspoznavanje boja i jasan vid - zeaksantin i glutein, nalaze se u samom oku, u makuli koja je smeštena na mrežnjači. Kako organizam ne može sam da ih stvara, veoma je važno njihovo unošenje kroz hranu, pre svega kroz narandžansto i zeleno voće i povrće - šargarepe, kajsije, dinje, bundevu, brokoli, spanać, blitvu.
Izbegavajte zračenje
Boravak u prirodi i prirodna svetlost mogu da spreče ubrzan rast minusa. Ipak, kada je napolju sunčano važno je da se oči zaštite naočarima za sunce. Sa druge strane, u zatvorenim prostorijama, kada smo izloženi ekranima računara, telefona, televizora, savet je da se nose naočare čija stakla imaju zaštitu od "plave svetlosti". Ovaj vid zaštite se preporučuje svima koji mnogo vremena provode za kompjuterom, bez obzira na to da li imaju dioptriju ili ne, jer se plavo svetlo akumulira na zadnjem delu oka i dovodi do bržeg starenja i do degenerativnih promena.
Preporučujemo

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)