MUKE ZBOG EŠERIHIJE KOLI: Kod trećine obolelih urinarna infekcija se ponovi za šest meseci
ZAŠTO je ešerihija kod nekih pacijentkinja toliko uporna i često se vraća, nije sasvim jasno.
Prema rečima dr Uroša Babića, urologa Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, zasad se samo zna da od čestih i upornih urinarnih infekcija, čiji je uzročnik ešerihija, češće pate žene u reproduktivnoj fazi života, a problemi se ponovo javaljaju kada dođe period menopauze.
Klinička praksa, kaže dr Babić, pokazala je da kod gotovo 30 odsto žena kod kojih se javila urinarna infekcija, dolazi do njenog povratka u sledećih šest meseci:
- Jedan od ključnih načina da bi se povratak infekcije sprečio je da se pije što više tečnosti.
Naš sagovornik dodaje da se u jednostavne, ali vrlo značajne prventivne mere ubraja i neodlaganje mokrenja, način brisanja nakon mokrenja od napred ka pozadi, dobra higijena, nošenje pamučnog donjeg veša i česta zamena peškira.
- Ešerihija je izazivač urinarne infekcije kod gotovo 80 odsto pacijenata - kaže dr Babić. - Iako je ova bakterija prirodni stanovnik crevne flore, kada dospe u neki drugi organ ima ogroman potencijal da napravi infekciju. Postoji više sojeva ešerihije, od kojih je tip 131 izuzetno otporan na antibiotike, a sve češće je zastupljen.
SEKSUALNI ODNOS
Uobičajeno je da se savetuje izbegavanje seksualnih odnosa u vreme akutne infekcije, ali malo je verovatno da će muškarac dobiti urinarnu infekciju zbog seksa sa ženom. Infekcija obično dolazi od bakterija koje su već prisutne u urinarnom traktu muškarca. U muškoj populaciji urinarne infekcije su češće u starijem dobu, a jedan od razloga je i benigno uvećanje prostate, koje se obično javlja sa starenjem.
Upala bešike (cistitis) najčešća je komplikacija koja nastaje usled urinarne infekcije.
- Česti i urgentni nagoni za mokrenjem, bolovi u maloj karlici, zamućen urin, nekada i krv u urinu, jak miris urina, nekada i povišena telesna temperatura su klasični simptomi cistitisa - kaže dr Babić. - Urinarne infekcije moguće su u svim životnim dobima, a primećeno je da postoji i određena genetska predispozicija, znači da žene čije majke i sestre pate od ovih infekcija imaju veću sklonost za cistitis.
Iako se upala bešike efikasno leči, kod nekih pacijentkinja može da dođe do komplikacija.
- Dešava se da se upala proširi na reproduktivne organe, matericu i jajovode, odnosno celu regiju karlice što dovodi do inflamatorne bolesti karlice, stanja koje može da naruši reproduktivni potencijal - kaže dr Babić. - U trudnoći je urinarna infekcija, takođe, opasna zbog negativnog uticaja na plod, i tada se mora lečiti antibioticima, čak i kada je prisustvo bakterija u urinu bez pratećih kliničkih simptoma. Kod pacijentkinja kod kojih se uporedo sa upalom bešike javlja i upala bubrega, nekada dolazi do propadanja bubrega odnosno razvoja bubrežne slabosti.
Antibiotici su lekovi izbora kada je o urinarnim infekcijama reč.
- Njih bi trebalo da propisuju lekari odgovarajuće specijalnosti i te terapijske kure mogu da budu zasnovane na iskustvu ili bolje prema antibiogramu - kaže dr Babić. - Zato se pre započinjanja terapije obavezno uzima urin za urinokulturu.
I. K.
Preporučujemo
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
ENDIJU MARIJU LICE U MODRICAMA, OGLASIO SE: "Muka mi je od svega, ja sam ljudsko biće! Molim vas - ostavite me na miru" (VIDEO)
"JA SAM ljudsko biće! U redu? Prestanite da me jurite! Muka mi je šta svakog dana moram da nosim na ramenima. Molim vas, ostavite me na miru."
22. 01. 2025. u 14:15
Komentari (1)