ORTOPED OTKRIVA KAKO SAČUVATI ZDRAVE KOSTI: Zašto kalcijum i vitamin D nisu dovoljni?
JEDAN od najčešćih mitova jeste da su bolovi u kostima i zglobovima problem isključivo starijih muškaraca i žena u poznijim godinama. Prema rečima dr Bhardvadža, to uopšte nije tačno.

Foto Shutterstock
Dok se većina ljudi fokusira na očuvanje zdravlja srca i mozga, često zaboravljaju da su jake kosti ključne za smanjenje rizika od hroničnih bolesti kao što su osteoporoza i artritis. Upravo zbog ovog zanemarivanja, postoje brojne zablude o zdravlju kostiju koje mogu da odvrate ljude da preduzmu prave korake za njihovu zaštitu. To, zauzvrat, povećava rizik od preloma, bola i problema sa pokretljivošću u kasnijim godinama života, kaže dr Gaurav Prakaš Bhardvadž, ortopedski hirurg i razotkriva neke od najčešćih mitova o zdravlju kostiju.
Mit 1: Kalcijum i vitamin D su jedini važni za jake kosti
Jedna od najčešćih zabluda o zdravlju kostiju je da su kalcijum i vitamin Đedini nutrijenti potrebni za njihovu snagu. Zbog toga se mnogi oslanjaju isključivo na mleko, mlečne proizvode i sunčevu svetlost, zanemarujući druge važne hranljive materije. Dr Bhardvadž ističe da su za zdrave kosti podjednako značajni magnezijum, cink i vitamin C, koji doprinose opštem zdravlju i dobrobiti organizma.
Mit 2: Kosti pucaju samo zbog povreda
Mnogi veruju da se kosti lome isključivo zbog povreda ili traume, što nije tačno. Dr Bhardvadž objašnjava da osteoporoza, bolest koja kosti čini slabim i podložnim lomljenju, može dovesti do preloma čak i bez povrede. Ovo se posebno odnosi na stariju populaciju i žene u postmenopauzi, kod kojih se prelomi mogu dogoditi čak i pod normalnim fiziološkim opterećenjem.
Prema Međunarodnoj fondaciji za osteoporozu, ova bolest pogađa svaku treću ženu i svakog petog muškarca starijeg od 50 godina širom sveta. Istraživanja pokazuju da jedan prelom povećava rizik od narednih preloma.
Mit 3: Bolovi u kostima i zglobovima javljaju se samo kod starijih osoba
Jedan od najčešćih mitova jeste da su bolovi u kostima i zglobovima problem isključivo starijih muškaraca i žena u poznijim godinama. Prema rečima dr Bhardvadža, to nije tačno.
- Usled današnjeg sedelačkog načina života, čak i mlađe osobe sve češće pate od osteoporoze i artritisa - kaže dr Bhardvadž, ističući da nedostatak izlaganja sunčevoj svetlosti i fizičkim aktivnostima doprinosi ovim problemima.
Kako ojačati kosti?
Za očuvanje i jačanje zdravlja kostiju najvažnija su dva faktora:
Fizička aktivnost - Redovno vežbanje, prilagođeno vašem uzrastu i fizičkoj kondiciji, pomaže u jačanju kostiju
Pravilna ishrana - Iako su kalcijum i vitamin D ključni, ne treba zaboraviti magnezijum, cink i vitamin C, koji takođe igraju važnu ulogu. Ovi nutrijenti se nalaze u namirnicama poput mlečnih proizvoda, ribe, zelenog lisnatog povrća i u ostalom različitom povrću
Posvećivanje pažnje zdravlju kostiju može značajno da smanji rizik od preloma, bola i drugih problema koji dolaze s godinama.
(Kurir)
Preporučujemo

UDVOSTRUČEN BROJ OBOLELIH OD DIJABETESA: Više od 800 miliona širom sveta
14. 11. 2024. u 09:36

NAUČNICI OTKRILI: Kako da se bore protiv bolesti koje prenose komarci
05. 11. 2024. u 23:00

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)