JUŽNJAČKI NARODI DRAMATIZUJU, SEVERNJACI TRPE I PRIKRIVAJU Psihijatri tvrde: Jačina bola zavisi i od karaktera
LjUDI definitivno različito doživljavaju bol. Za jedne ista senzacija "nije strašna", dok je za druge "nepodnošljiva". Razlog za različit doživljaj jačine bola je, tvrde psihijatri, i u karakteru osobe.

Foto Shutterstock
Oni upućuju da usmeravanje pažnje na bol, koje je svojstvenije za "zatvorene" osobe, pojačava bolni doživljaj za čak 400 odsto! Takvo stanje često može da bude okidač za razvoj anksioznosti, straha i zabrinutosti, čime se ulazi u začarani krug pa bol uzrokuje psihičku reakciju, a psiha bol.
Koliki je intenzitet bola može objektivno da se utvrdi merenjem temperature bolnog mesta. Sve drugo je direktno vezano za način kako doživljavamo bol, koliko mu pažnje pridajemo i kako on deluje na psihu.
Evo šta sve može da utiče na to kako doživljavamo bol:
Odnos prema drugima
Način na koji doživljavamo bol, ističu psihijatri, svrstava se u nepromenjive crte ličnosti. U te crte ubrajaju se i način na koji reagujemo prema drugim ljudima, dakle da li smo otvoreni ili zatvoreni tip osobe, odnos prema radu i osetljivost, kako prema sebi, tako i prema drugima. To praktično znači da je bol kako fizička, tako i psihološka kategorija i ne mogu da se razdvoje jedna od druge.
Moć psihe je ogromna
Koliko je doživljaj bola direktno povezan sa psihom najbolje pokazuje šta sve može da se dogodi osobi sa napadom panike. Ona zaista može da oseti gušenje, znojenje, brže lupanje srca... Od čitavog niza simptoma samo strah od smrti i gubitka kontrole nad sobom su psihološki, sve druge manifestacije napada su fizičke i praćene telesnim simptomima. Ipak, činjenica je i da hroničan fizički bol može da dovede do psihičkih poremećaja od kojih su najčešće anksioznost i depresija. I vrlo često se oba stanja prepliću, pa anksioznost provocira pojavu bola, a bol osećaj zabrinutosti.
Stvar mentaliteta
Istraživanja pokazuju da južnjački narodi po pravilu dramatično reaguju na bol, dok su severnjaci skloni da ga trpe i prikrivaju. Ovo je još jedan dokaz da je bol stvar mentaliteta, odnosno karaktera.
Objektivnost doživljaja
Činjenica je da postoje stanja za koje je poznato da se svrstavaju među najjače bolove. To su bubrežne kolike, porođajni bol, bol usled metastaza kancera... S druge strane, najčešći su reumatski bolovi, bolovi u leđima i vratu, kostobolja, glavobolja... Dakle svaki hroničan bol je mukotrpan jer traje, dok je akutni, bez obzira na težinu, prolazan i samim tim se lakše doživljava.
Ne zanemarujte ga
Bez obzira na to kakav je subjektivan doživljaj bola, njega ne bi trebalo zanemarivati. Lekari savetuju da je lek potreban i kod objektivnog i kod subjektivnog osećaja bola. Ali, to ne znači da nekritički pijete lekove za smirenje, benzodijazepine, jer je činjenica da antidepresivi, antiepileptici i neki drugi lekovi mnogo bolje regulišu bolna stanja. Dakle, neophodno je da potražite pomoć stručnjaka. Antidepresivi smanjuju osećaj bola, pa čak mogu da pomognu u slučaju anksioznih glavobolja. Antiepileptici takođe smanjuju doživljaj bola, kao i opinoidni analgetici.

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)