ODLAZAK NA SPAVANJE POSLE PONOĆI: Evo kako se ta navika odražava na zdravlje
NEKI ljudi bez obzira koliko se trudili, jednostavno ne mogu da zaspe rano. Činjenica je da skoro svi kuburimo sa nedostatkom sna, a kako se to tek odrazi kod osoba koja inače idu kasno u krevet i moraju rano da ustanu za posao, fakultet? Stručnjaci ističu da ne moramo da paničimo ako smo noćna ptica, ali trebalo bi da budemo oprezni, jer stalni, kasni odlazak u krevet ipak može ukazivati na to da nešto nije u redu sa snom.

Foto: Shutterstock
Ne postoje brojna istraživanja koja su se bavila uticajem odlaska u krevet posle ponoći. Ona koja su dostupna i koja su u fokus stavile osobe koje su imale tendenciju da ostanu budne do kasno, rezultati im ne idu u korist.
Osobe koje stalno odlaze na spavanje posle ponoći imaju veću varijabilnost glikemije, što je faktor rizika za hronične bolesti i ranu smrt. Takođe, ukoliko ne zaspimo pre ponoći, ta navika će svakako uticati i na mentalno zdravlje, piše Jahu lajf.
Neka starija istraživanja povezuju kasni odlazak u krevet i teškoću da probudimo ujutru, sa kraćim životnim vekom, zajedno sa većim rizikom od zdravstvenih komplikacija poput dijabetesa i psiholoških poremećaja.

Foto Pixabay free images
- Ako redovno idete na spavanje posle ponoći, ali ne morate da se rano budite, onda je malo je verovatno da će vreme za spavanje biti problem- naglašavaju lekari. Ipak, konstantni odlazak u krevet posle ponoći sugeriše da je manja verovatnoća da ćemo spavati dovoljno i tu često nastaju problemi.
Šta ako ostajemo do kasno i budimo se rano
Ako imamo poteškoća da legnemo pre ponoći i moramo da budemo negde ujutro, stručnjaci za spavanje predlažu nekoliko saveta kako bismo pomerili vreme za spavanje.
Preporuka je da izađemo napolje na oko 20 minuta i taj momenat odmah uklopimo u svoje jutro. Ovo pomaže telu da signalizira da je vreme da se probudimo i utiče da cirkadijalni ritam bude u skladu sa dnevnim svetlom.
Izbegavati dremke, vežbati redovno
Koliko god nekad bile neophodno, dremka popodne zapravo može da poremeti ritam spavanja, pa to treba imati u vidu. Za kvalitetan san važna je i redovna fizička aktivnost koja dokazano utiče na kvalitet spavanja. Takođe, ako se često budimo, imamo problema sa spavanjem, naša svakodnevnica je poremećena, onda treba da se obratimo lekaru da bismo utvrdili šta se dešava.
Preporučujemo

PREŠLI STE PEDESETU? Šta treba da izbegavate od namirnica, a šta da uvrstite u jelovnik
20. 03. 2025. u 18:11

DRŽAVA ODREDILA OGROMAN POREZ ZA KUĆU ŽELjKA MITROVIĆA: Evo koliko mora da plaća
DRŽAVA je odredila ogroman porez za kuću Željka Mitrovića.
01. 04. 2025. u 14:12

PROCURIO POVERLjIVI DOKUMENT IZ PENTAGONA: Evropa nek se brani sama u slučaju ruskog napada, druga država je glavna pretnja
SUPROSTAVLjANjE ruskoj agresiji, nekada jedna od ključnih tačaka Nacionalne odbrambene strategije iz 2022. godine tokom administracije Džozefa Bajdena, tri godine kasnije više nije među najvažnijim prioritetima Sjedinjenih Američkih Država.
01. 04. 2025. u 12:17

JEDAN RAKIJA, A DRUGI... Nećete verovati KAKO se zovu psi novog ambasadora SAD u Srbiji Marka Brnovića
MARK Brnović je uvek ponosno isticao svoje poreklo, uostalom ćerke mu se zovu - Milena i Sofija.
31. 03. 2025. u 19:31
Komentari (0)