OD MASKE, DO ODLASKA NA MORE Savet stručnjaka: Evo kako da se sačuvamo od zagađenog vazduha
PREMA podacima Svetske zdravstvene organizacije, svake godine od posledica zagađenog vazduha umre skoro sedam miliona ljudi.

Foto Shutterstock
U Srbiji, prema procenama, godišnje oko 15.000 osoba prevremeno premine zbog izloženosti štetnim česticama u vazduhu. Pri tome se pod "prevremenom smrću" misli na smrt koja nastupa ranije nego što bi se očekivalo u normalnim uslovima i koja se može povezati s oboljenjima izazvanim ili pogoršanim zagađenjem vazduha. Trendovi pokazuju da će, ukoliko ne dođe do ozbiljnih promena u energetskoj politici i urbanom planiranju u zemlji i globalno, broj smrtnih slučajeva da raste.
U intervjuu za "Novosti" profesor dr Svetlana Stanišić, specijalista u oblasti fizičke hemije životne sredine, kaže da najveći rizik postoji u urbanim sredinama i industrijski razvijenim područjima, gde je koncentracija PM čestica i neorganskih oksida posebno visoka:

FOTO: Privatna arhiva
- Naučne studije upozoravaju da bi bez hitnih i sveobuhvatnih mera, broj smrtnih slučajeva povezanih sa aerozagađenjem mogao da poraste za 50 odsto do 2050. godine.
Da li je moguće i na koji način da se zaštitimo od zagađenog vazduha?
- Prva preporuka jeste redovno praćenje kvaliteta vazduha i ograničavanje boravka na otvorenom kada su vrednosti PM visoke. Tokom takvih dana, važno je držati zatvorene prozore i koristiti prečišćivače vazduha sa HEPA filterima, posebno u spavaćim sobama i dečjim prostorijama. Provetravanje treba planirati kada su koncentracije polutanata najniže, najčešće rano ujutru ili posle kiše. Pušenje treba u potpunosti izbegavati jer dodatno oštećuje disajne puteve koji su već pod pritiskom spoljnog zagađenja. Ishrana bogata antioksidansima, posebno vitaminom C, E, cinkom i selenom, pomaže telu da neutrališe slobodne radikale nastale izlaganjem zagađenju.
A nošenje maske?
- Nošenje maski (N95 ili FFP2) tokom dana sa izuzetno lošim kvalitetom vazduha može smanjiti udisanje štetnih čestica, ali ne i gasova. Dugoročno, uključivanje u lokalne inicijative, potpisivanje peticija i zagovaranje politike koja favorizuje čistije izvore energije, čistiji saobraćaj i veće zelene površine doprinosi ne samo ličnom zdravlju, već i zdravlju cele zajednice.
Bor, Pančevo, Beograd...
GDE je najzagađeniji vazduh u Srbiji?
- Beograd je posebno ugrožen tokom zimskih meseci, kada emisije iz individualnih ložišta, saobraćaja i industrije uz meteorološke inverzije dovode do zadržavanja zagađenja u prizemnom sloju atmosfere. Bor je specifičan slučaj zbog rada rudnika i topionice bakra, što dovodi do izuzetno visokih koncentracija sumpor-dioksida i teških metala, što čini ovaj grad jednom od ekoloških crnih tačaka Srbije. Pančevo, zbog razvijene hemijske industrije i rafinerije nafte, često beleži poviše štetnih čestica.
Koliko boravak na planinskom, banjskom ili morskom vazduhu može da ublaži negativan uticaj aerozagađenja?
- Boravak u prirodnim sredinama, kao što su more, planine i banje, ima višestruko dokazane koristi za zdravlje, ne samo respiratornog sistema već i celokupnog organizma. Osim fizioloških efekata, boravak u ovim ambijentima doprinosi i mentalnom zdravlju, jer smanjuje izloženost svakodnevnom stresu, ubrzanom ritmu života i zagađenju koje je karakteristično za urbana područja. Već i samo udaljavanje od buke i gužve doprinosi snižavanju nivoa hormona stresa, poboljšanju kvaliteta sna i opštoj regeneraciji organizma.
Da li je to trajno dobar efekat?
- Nažalost nije. Svi ovi pozitivni efekti su privremenog karaktera. Po povratku u gradska područja sa povišenim nivoima aerozagađenja, simptomi hroničnih tegoba se često vraćaju. Zbog toga, boravak na moru, planini ili u banji predstavlja dragocenu, ali samo pomoćnu meru u očuvanju zdravlja, dok se dugoročno rešenje mora tražiti u unapređenju kvaliteta vazduha i životne sredine u mestima svakodnevnog boravka.
Šta je najbolje za disajne puteve, more, planina ili banja?
- Morski vazduh bogat je mineralima kao što su jod, natrijum-hlorid i magnezijum. Udisanje morskog aerosola pomaže razređivanju sluzi, olakšava iskašljavanje i umiruje upalne procese u disajnim putevima. Magnezijum iz aerosola može doprineti sniženju krvnog pritiska, jer deluje blago vazodilatatorno i opuštajuće na mišiće. Redovno izlaganje morskom vazduhu naročito koristi osobama koje pate od hroničnog bronhitisa, astme i alergija, jer deluje kao prirodni inhalator. Kada je reč o alergijama, važno je naglasiti da je vegetacija u primorskim oblastima različita u odnosu na kontinentalna područja i da tipični poleni, poput breze ili ambrozije, nisu prisutni neposredno uz obalu, što more čini pogodnijim okruženjem za osobe sa polenskim alergijama.
Kojim načinima možemo da dođemo do čistijeg vazduha?
- Postoji mnogo načina koji daju rezulatet. Primera radi, prosečna godišnja koncentracija PM2.5 čestica u Kini smanjena je sa 72 g/m3 u 2013. godini na 29 g/m3 u 2022. godini, što predstavlja ukupno smanjenje od približno 60 odsto. Dakle, pitanje obezbeđivanja čistijeg vazduha zavisi od tempa implementacije ekoloških mera, prelaska na čistije ili/i obnovljive izvore energije, smanjenja emisija iz saobraćaja i industrije, kao i od edukacije stanovništva i jačanja međunarodne saradnje u oblasti klimatske i zdravstvene politike. Ulaganje u javni prevoz, biciklističku infrastrukturu i pešačke zone može znatno doprineti smanjenju zagađenja u urbanim sredinama. Izgradnja metroa može delimično rasteretiti drumski saobraćaj, koji u uslovima saobraćajnih gužvi, kroz režim stani-kreni vožnje, znatno doprinosi emisijama zagađujućih materija. Podsticanje sadnje drveća i povećanje zelenih površina u gradovima doprinosi smanjenju koncentracija zagađujućih materija i stvaranju zdravijeg urbanog okruženja.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)