AKO VAM SE KOŽA CRVENI I PERUTA Upozorenje dermatologa: Seboroični dermatitis "ne voli sunce", pridržavajte se ovih 5 saveta

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

24. 05. 2025. u 07:00

INTENZIVNI sunčevi zraci kojima smo po prvilu izloženi u ovo doba godine, jer su nam veći delovi kože potpuno bez odeće, može da uzrokuje pojavu crvenila i perutanja, najčešće kod radno aktivnih ljudi, ali i kod beba u prva tri meseca života.

АКО ВАМ СЕ КОЖА ЦРВЕНИ И ПЕРУТА Упозорење дерматолога: Себороични дерматитис не воли сунце, придржавајте се ових 5 савета

Foto Shutterstock

Dermatolozi ukazuju da pojava ovih simptoma po pravilu ukazuje na seboroični dermatitis, koji nije "teško" kožno oboljenje, ali zahteva pomoć specijaliste i odgovarajuću terapiju. Iako nije poznato zašto pojedine osobe imaju ovakvu reakciju, stručnjaci kažu da je osim primene odgovarajućih lekova, za uspešno držanje pod kontrolom crvenila i perutanja veoma važno da se izbegavaju faktori koji ovo stanje pogoršavaju.

Zato ukoliko patite od seboroičnog dermatitisa pridržavajte se ovih saveta:

Foto: Free Images Pixabay

 

Izbegavajte sunčanje

Ranije je postajalo uverenje da izlaganje suncu prija osobama sa seboroičnim dermatitisom, međutim, UV zračenje može da ima negativno dejstvo i utiče na pojavu ili pogoršanje ovog zapaljenja. Zbog toga se pacijentima sa seboroičnim dermatitisom ne preporučuje direktno izlaganje suncu, jer to može da dovede do intenziviranja promena i težih kliničkih manifestacija. Najteži oblik ovog oboljenja je pojava crvenila na skoro čitavoj koži.

Ne nosite sintetiku

Sintetičke tkanine poput poliestera, najlona ili akrila ne "dišu" dobro. To znači da zadržavaju toplotu i vlagu blizu kože, što stvara idealne uslove za razvoj gljivica poput Malassezia, koje su česti pratioci seboroičnog dermatitisa. osim toga, sintetika pospešuje znojenje, a višak znoja i trenje između odeće i kože iritiraju kožu i pogoršavaju simptome poput crvenila, perutanja i svraba. Ukoliko sintetička odeća sadrži boje, formaldehid i druge hemikalije - to dodatno provocira kožu.

Foto unsplash

Ne nervirajte se

Hronični stres snižava efikasnost imunog sistema, što omogućava da se gljivica Malassezia (koja prirodno živi na koži) brže razmnožava i izaziva upalu. Stres, takođe, pokreće lučenje hormona poput kortizola, koji može povećati proizvodnju sebuma (masnoće kože). Pošto seboroični dermatitis najčešće zahvata masne regije (vlasište, lice, nos, obrve, grudi), više sebuma znači više "hrane" za gljivicu, što pogoršava simptome.

Foto Pixabay free images

Hrana, lekovi i bolesti

U pogoršanju seboroičnog dermatitisa značaj imaju i određene hranljive materije, lekovi, kao i pojedine neurološke bolesti. zato, ako patite od ovog stanja kože izbegavjte previše masnu hranu, proste šećere, alkohol, i previše mlečnih proizvoda. Oni koji boluju od parkinsonizma, epilepsije, facijalne paralize, poliomijelitisa, i drugih neuroloških bolesti često pate i od seboroičnog dermatitisa što govori u prilog moguće uloge nervnog sistema kod ove kožne bolesti. Upotreba lekova ako što su neuroleptici, cimetidin, metildopa, preparati koji sadrže arsenik ili zlato takođe je povezana sa hroničnim formama seboroičnog dermatitisa.

Foto Shutterstock

Detaljniji pregled

Dijagnozu seboroičnog dermatitisa može da postavi samo dermatolog, u suprotnom može da dođe do greške. Iako retko, seboroični dermatitis i jedan oblik psorijaze koji se naziva sebo-psorijaza mogu da imaju slične manifestacije. Tada su potrebni dodatni klinički podaci i detaljniji pregled. Kod dece je značajno razlikovati ovu vrstu dermatitisa od dečjeg ekcema, odnosno atopijskog dermatitisa, zbog drugačijeg pristupa lečenju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OPROŠTAJ LEGENDE: Luka Modrić igra svoj poslednji meč na Santijago Bernabeu