OTKRIĆE KOJE MOŽE DA PROMENI TOK LEČENJA I BOLESTI: Otkriven gen koji izaziva rak debelog creva
KLjUČNI gen od kojeg zavisi da li će se razviti rak debelog creva identifikovali su istraživači sa University of Michigan.

Foto Shutterstock
Kolorektalni karcinom je drugi vodeći uzrok smrti od raka u svetu. Iako su poznate neke od molekularnih promena koje se dovode u vezu sa kolorektalnim karcinomom, kako one doprinose razvoju raka - još uvek nije dobro definisano.
U studiji objavljenoj u časopisu Journal of Clinical Investigation, istraživači su koristili laboratorijske miševe i studije tkiva kolorektalnog karcinoma kako bi pokazali da gubitak gena SOX9 podstiče progresiju tumora i da put koji on reguliše može da bude potencijalna meta za buduće tretmane.
- Prethodne studije naše laboratorije, ali i drugih, ispitivale su ulogu SOX9 u kolorektalnim tumorima. Dok su neki pokazali da SOX9 može da doprinese razvoju kolorektalnog karcinoma, drugi su izvestili da smanjena ili odsutna ekspresija SOX9 može da bude faktor koji doprinosi razvoju tumora - istakao je Erik Fearon, profesor interne medicine na University of Michigan i direktor Rogel Cancer Center.
Kako bi bolje razumeli ulogu SOX9 gena, tim naučnika inaktivirao je gene za SOX9 i APC u tkivima debelog creva miševa. APC je gen supresor tumora i inaktiviran je u 80 odsto slučajeva kolorektalnog karcinoma. Istraživači su otkrili da kombinovana inaktivacija SOX9 i APC rezultira invazivnijim tumorima nego sama inaktivacija APC. Pored toga, inaktivacija SOX9 gena sama po sebi nije imala efekte koji podstiču rast tumora.
- Iako naši rezultati ne ukazuju na to da je SOX9 gen supresor tumora (suzbija tumor) kod svakog pacijenta sa kolorektalnim karcinomom, naš rad utvrđuje da inaktivacija SOX9 doprinosi progresiji tumora - navodi profesor Fearon.
Tim naučnika je takođe otkrio da je invazivni fenotip, koji se vidi kod kolorektalnih karcinoma sa niskim ili odsutnim SOX9, omogućen procesom koji se naziva epitelno-mezenhimalna tranzicija. Tokom ove promene, ćelije koje su normalno stacionarane na površini debelog creva dobijaju sposobnost da migriraju i kreću se u okolna tkiva.
- Ove ćelije pokazuju određene karakteristike koje im pomažu da metastaziraju na druga mesta, uključujući jetru, pluća i limfne čvorove - naglasio je profesor Fearon.
Nalazi istraživača rađeni na miševima takođe su bili u skladu sa kliničkim podacima skoro 400 pacijenata koji su deo baze podataka pod nazivom TCGA kohorta raka debelog creva i rektuma. Naučnici su otkrili da je 20 odsto karcinoma imalo niske ili odsutne nivoe SOX9 gena. Ukupno preživljavanje je bilo niže kod pacijenata sa nižim nivoima SOX9, što podržava ulogu gena kao supresora tumora.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)