KAD ZBOG "MINUSA" ZAVRŠIMO KOD LEKARA: Kada treba uključivati klimu i koja temperatura treba da bude podešena

Branka Borisavljević

14. 07. 2025. u 14:56

DOK je tropski talas, koji je zapljusnuo prestonicu, počeo da topi asfalt na ulicama, rashladni uređaji u zatvorenim prostorijama spuštaju temperature čak i ispod 20 stepeni?! Iako napolju sunce "prži" na plus 40, klime u prodavnicima, apotekama, kancelarijama rashlađuju na skali od 16 do 18 stepeni.

КАД ЗБОГ МИНУСА ЗАВРШИМО КОД ЛЕКАРА: Када треба укључивати климу и која температура треба да буде подешена

Foto: N.Skenderija

Iz gradskog Zavoda za javno zdravlje upozoravaju na velike posledice po zdravlje koje može imati nepravilno korišćenje klima-uređaja. Kako ističu, najveći problem je što se ne vodi računa o tome kolika je razlika spoljašnje temperature vazduha i one koja se postiže korišćenjem klima-uređaja.

- Optimalna razlika trebalo bi da bude od pet do 10 stepeni, odnosno temperatura u prostoriji od 24 do 28 stepeni - objašnjavaju u GZZJZ. - Kada vi naglo promenite sredinu sa takvom razlikom u temperaturi, organizam se izlaže stresu, jer nema dovoljno vremena da se adaptira na novonastale uslove. Tu najviše trpe kardiovaskulrani sistem, krvni sudovi koji znamo da se na toploti šire, a pri nižim temperaturama se skupljaju.

Potrebno je povremeno napuštati prostoriju odnosno pomeriti se iz zone kretanja rashlađenog vazduha, kao i redovno i često provetravati prostoriju otvaranjem prozora, u periodima dana kada je spoljna temperatura niža.

VENTILACIJA I KLIMATIZACIJA

STRUČNjACI savetuju da klime treba uključivati tek kada je temperatura spoljašnjeg vazduha veća od 30 stepeni.

Ukoliko se radi o centralnim sistemima za veštačku ventilaciju i klimatizaciju omogućiti podešavanje sa maksimumom udela svežeg vazduha. Za ventilaciju i klimatizaciju zatvorenog prostora preporučuje se primena sistema sa HEPA filterima, koji se moraju redovno održavati, čistiti i menjati, u skladu sa proizvođačkom specifikacijom.

Najopasnije je kada je klima uključena noću, pa se preporučuje da se prostorije više rashlađuju u trenutku kada nema nikog u prostoru. Stručnjaci upozoravaju i da je veoma važno da ne treba biti direktno izložen strujanju vazduha.

- Rizici neadekvatnog korišćenja klima-uređaja kreću se od banalnih, kao što su prehlade i kratkotrajne glavobolje, do ozbiljnih posledica usled pothlađivanja određenih delova ili čitavog tela - neuralgije (bolovi duž nervnih završetaka), pareze, odnosno paralize mišića i nerava, reumatske tegobe - ukočenost, migrenozne glavobolje, pad imuniteta, toplotni šok pri naglom izlasku u spoljnu sredinu - navode stručnjaci GZZJZ.

Posebno je važno pojačati mere čišćenja i dezinfekcije izvoda, filtera, rešetki i svih delova sistema koji su tehničkim procedurama predviđeni.

- Neophodno je naglasiti da efekti korišćenja rashladnih uređaja i sistema koji funkcionišu na principu recirkulacije vazduha (bez unosa svežeg vazduha) dovode do bržeg širenja prouzrokovača respiratornih zaraznih bolesti u prostoriji, kada u njoj boravi više osoba, od kojih neka ima ispoljene ili prikrivene znake oboljenja odnosno izlučuje prouzrokovače u spoljnu sredinu - upozoravaju stručnjaci.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BEZ GRUDNJAKA: Vimbldon je uvek spektakl, ali ono što je uradila Ana Ivanović niko ne može da zaseni (FOTO)