FELJTON - LJUBOMORNI KNJAZ SEKAO GLAVE ZBOG SVOJE NEVESTE: Iskompleksiran i neugledni knjaz ubijao je za svaku ružnu reč izgovorenu njego
PORED nemilosrdnog i krvavog obračuna sa političkim protivnicima i crnogorskim brđanima ni taj radosni čin njegove ženidbe i kratkotrajni brak sa Darinkom Kvekić, nije izgleda mogao proći bez potresa i tragičnih posljedica.
Ljubomorom i kompleksima razdirani neugledni knjaz, skidao je glave onima koji bi ružnu riječ rekli za njegovu nevjestu, a Tuka Maksimovića iz Nikšićke župe, najljepšeg među tri hiljade njegovih svatova, života je koštalo to što je mlada, evropski vaspitana knjeginja, pohvalila njegovu ljepotu.
Ne zna se da li je crnogorskog knjaza ljepotom opčinila mlada, tek petnaestogodišnja Kvekićeva ćerka Darinka (jedan hroničar iz tog vremena je za nju napisao da je bila “srednjeg rasta i srednje ljepote, ali hitrog pogleda“), ili je i u ovom slučaju oko bacio na miraz trgovačke kćeri i moguću naklonost i pomoć Srba iz Trsta, tek Danilo je istoga časa potražio u Trstu najskuplji prsten i zaručio Darinku.
Zanimljiva je takođe i Danilova odluka da vjenčanje obavi episkop zadarski Knežević i da za kuma zove namjesnika dalmatinskog, austrijskog feldmaršala, barona Mamulu, što je sve, naravno, imalo određeni politički račun.
Vjenčanje je obavljeno samo dva sata nakon što su svatovi prispjeli na Cetinje, a veselje je potom trajalo dva dana. Zapisano je da je knjaz Danilo sjutradan poslije vjenčanja, zajedno sa baronom Mamulom, izvršio smotru oko tri hiljade svatova i svadbara obučenih u svečane crnogorske nošnje.
VEZANO za čin ženidbe i vjenčanja knjaza Danila, koji se trudio da sve bude po evropskim uzusima (izgleda da je za taj čin dobio pomoć od 11.000 cekina iz ruske carske kase), ostala je i jedna zanimljiva anegdota. Naime, mimo običaja, poslije vjenčanja se dogodilo nešto što je do tada bilo prosto nezamislivo u Crnoj Gori: svatovi i svi glavari su prilazili redom i ljubili ruku mladoj knjeginji. Svi sem starog senatora i glasitog junaka i pametara Stevana Perkova Vukotića. To, naravno, nije promaklo knjazu Danilu, a kad ga je potom upitao zašto i on nije poljubio knjeginji ruku, Stevan mu odgovorio:
- Duše mi, gospodaru, zakleo sam se da žensku i tursku ruku nikad neću poljubiti…
OVA PRIČA se u predanjima vezuje i za neke druge glasovite junake. Pored ostalih i za znamenitog golijskog serdara Duku Kankaraša. Epski pjesnik Božo Đuranović je o tome ispjevao osmeračku „priču“. I on ističe kako je knjaz pokušao da disciplinuje Crnogorce i nauči ih evropskim manirima, ali naglašava kolikom se sramotom smatralo ako bi čovjek poljubio ženu u ruku :
"Žensku ruku poljubiti | Sramota je bilo tada Makar bila i carica Iz bijelog Petrograda..."
Đuranović potom opisuje kako se s tom mukom suočio i Duka Kankaraš, prikliješten između ličnog ponosa i časti i zlovolje crnogorskog gospodara glasno odgovorio:
"Bogu sam se zarekao, Na krst časni i svijeću: Nikad žensku, niti tursku, Poljubiti ruku neću!"
A na pitanje gospodara, ako bi morao, koju bi ruku prije poljubio, žensku ili tursku, glasiti junak odgovara:
„Ja nijednu, gospodaru! No poginut voli prije, Jer za ljude i junake, Smrt, pri tome, zlatna li je!“
Knjaz Danilo se , kako dalje navodi Božo Đuranović ,navodno i na molbu same knjeginje Darinke, smilovao i oprostio gorštačkom vitezu i čak mu, „zbog muškosti i smjelosti“ na prsi „pripučio“ „orden s likom ruskog cara.“
MEĐUTIM, pored ovoga, bilo je i mnoštvo intriga koje su se prepričavale po Cetinju, ali i drugih optužbi protivu knjaza Danila pa čak i da je ubijao ljude i za najmanju riječ u vezi s knjeginjom Darinkom. Takve optužbe je iznosio i Đorđije Petrović pošto je napustio Crnu Goru. „On ubija ljude i bez ikakvog suda kao što je uradio i 1855. kada je sa knjeginjom išao u Ostrog. Dva Brđanina govorahu o knjeginji i jedan je rekao: 'O kad bi samo jednom mogao da je poljubim’, toga Brđanina Danilo je odmah ubio...
Vojvoda Simo Popović navodi u svojim ’Memoarima’ da je knjaz Danilo naredio da se na Rijeci Crnojevića strijeljaju tri Crnogorca, pod izgovorom da su bili u zavjeri protivu njega, a u stvari, što su se nestašno izjašnjavali o knjeginji. Duka Londrović u svom feljtonu o Novici Ceroviću navodi da se Tuko Maksimović strijelja samo zato što se ljepotom više od svih svatova dopao knjeginji Darnki, a to potvrđuje i Anica Šaulić u svojoj knjizi o Novici Ceroviću:
„Tuko je bio vanredne lepote. Veseo zbog počasti koja mu je ukazana pozivom na knjaževu svadbu, Tuko je obukao najbogatije odelo, stavio toke i oružje okovano u srmi i zlatu.
Tako je Tuko privukao pažnju svih gostiju, pa i knjeginje, i ona mu se osmehnula.
U Tukovom selu Liverovićima živeo je župski knez i on pozavide Tuku na počasti. Bio je župski knez u prijateljstvu sa Tukovom strinom, krčmaricom Androm i zatraži od nje da mu nekako izmami kakvu ružnu riječ o knjazu ili o knjaginji..."
VRATIO se Tuko iz svatova i sjahao pravo pred krčmom svoje strine. Časti Tuko strinu i ona njega. Kad, časteći se lozovačom, zađoše u razgovor, upita Andra:
„Kako ti, Tuko, bi u svatovima?“
„Lijepo mi bi i prelijepo, u zdravlje gospodarevo“.
„Viđe li knjaginju?“
„Glah je kako tebe sada“.
„Bijaše li, Tuko, kaka knjaginja?“
„Bijaše lijepa ka bijela vila, ostade mi na srcu“.
Tako je rekao, ali je zahvaljujući njegovoj strini i župskom knezu izašlo da je rekao „voliji bi nju no cijelu Župu”.
Knez dostavi ovo na Cetinje i od knjaza dođe zapovest, ako je Tuko tako rekao, da se smesta mušketa. Tuko se branio da nije, ali se njegova strina sa svojim sinom zakle da jeste.
Ražali se Novici kada ču da će streljati onog lepog i veselog mladića te ode knjazu:
„Gospodaru, zašto ste osudili na mušket Tuka Šćepanova?“
„Uvrijedio je knjeginju“.
„Je li to istina, gospodaru? Ima ljudi ilava (zla) srca“.
„Ista njegova strina zaklela se u Župskom manastiru“.
NA NESREĆU, knjaz nije raspitivao kakva je Andra, a ni Novica nije znao. Zato on samo reče:
„Možete li mu oprostit, gospodaru? Da je i rekao zlo, u piću se mnogo reče, nije zlo činio. Teško se podiže život, a kažu da je Tuko jedinak“.
Knjaz je ćutao, bled, dok su mu oči sevale gnevom. Nije ga lako bilo pokolebati u odluci koju je već bio doneo. A ta se odluka učvrstila pukom slučajnošću. Za večerom, kada se u vezi sa dijamantskom grivnom koju je kneginja toga dana dobila od svoga kuma namesnika Dalmacije, generala Mamule, povela reč o svadbi i o ličnostima koje su na njoj zapažene, knjeginja reče:
„Dane, dolaze nam toliki ljudi, kako nikad ne dođe onaj mladić što ga zvahu Tuko?“
Novica, te večeri knjažev gost, obori glavu, znao je da je Tuku time potpisana presuda.
Knjaz pogleda mrko svoju mladu ženu, a ova, navikla na druge društvene odnose, gledaše ga otvoreno. Tada knjaz jetko reče:„Taj više neće doći. Mi smo ga mušketali.“
NEĆE SRPSKU PRINCEZU
DANILOVA odluka da se oženi ćerkom tršćanskog trgovca nije naišla na oduševljenje u Crnoj Gori, a to otprilike nije bilo po volji ni velikim silama - Rusiji, Austriji, Francuskoj i Turskoj - koje su budno pratile šta se zbiva na Cetinju. Svojeglavi knjaz Danilo nije mnogo zarezivao za primjedbe da se mogao oženiti sa srpskog dvora (princeza Kleopatra Karađorđević) već je vjenčanje i svadbu zakazao za januar 1855. godine i odmah nakon zvanične vjeridbe, obavljene oktobra 1854, počeo pripreme za veselje.
SUTRA: POČECI OSVETE TODORA KADIĆA
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)