BAKUNJIN UBEĐUJE STUDENTE DA NAPUSTE UNIVERZITETE: Najbolji studenat Politehnike u Cirihu, u Pašićevo vreme, bio je Srbin Konstantin Jovanović
KAD JE Pašić počeo studirati, Politehnička škola u Cirihu imala je ukupno 785 slušalaca, računajući tu i one slušaoce koji su se spremali za prijemni ispit.

ISTOMIŠLjENICI U Cirihu je Pašić postao sledbenik ideja Svetozara Markovića, Foto "Vikipedija"
Od 588 pak upisanih, odnosno redovnih učenika, više od polovine, 55 odsto, sačinjavali su stranci: Nemci iz severne i južne Nemačke, Austrijanci, Mađari, Rusi, Srbi, i drugi. Za razliku od Švajcaraca, međutim, stranci su u manjem procentu dolazili do diplome (61 prema 39 odsto).
Osim već pomenutih studenata, Klerića i Bademlića, Pašić je na Politehnici, od Srba, zatekao i Petra-Peru Velimirovića, Svetozara Vidakovića, Aleksu Kneževića, Atanasija Vučkovića (Ovaj poslednji je u Cirih stigao iz Petrograda, u jesen 1867. Tamo je pripadao „Srpskoj opštini“,i organizaciji čiji je sekretar bio Svetozar Marković, a kojoj je pripadao i kasnije general i pripadnik Radikalne stranke, Sava Grujić — „svileni radikal“).
Jedan od najboljih studenata Politehnike, u vreme Pašićevog dolaska u Cirih, bio je Srbin Konstantin Jovanović, najstariji sin prvog srpskog litografa, Anastasa Jovanovića. On će postati poznat arhitekt (još 1898. uradio je projekat — prvi u stvari — za hram Svetog Save na Vračaru u Beogradu u obliku upisanog krsta, sa pet kubeta i u razmerama monumentalne građevine). Rođen i vaspitavan u Beču, međutim, Jovanović se slabo družio sa svojim zemljacima i ne pamti se da je učestvovao i u jednoj akciji koju su oni organizovali.
Među Srbima koji su se samo „viđali“ u učionicama i kabinetima Politehnike, u ovo vreme, nalazio se i Dimitrije-Mita Rakić, koji je u Cirih stigao kad i Pašić — u martu 1868, ali ne iz Srbije, već iz Nemačke (studirao je dotle u Minhenu i Getingenu). Kao i Pašiću i svim drugim Srbima, i Rakiću je teško padao jezik Cirižana. „Ovde u Cirihu“, stoji u njegovom pismu od 10. marta 1868, upućeno Antoniju-Toni Hadžiću, i u opšte u vaskolikoj nemačkoj Švajcarskoj ... govori se tako rđavo i pokvareno, da ja ne razumem savršeno. Sreća je još što profesori govore ljucki..
U CIRIHU Pašić je zatekao i Đuru Ljočića, s kojim će vremenom postati jednomišljenik i prijatelj, a zatim se zauvek razići i voditi s njim rat i oko toga ko je pravi sledbenik Svetozara Markovića i nastavljač njegovog dela, a ko izdajica. Zatim, Paju Miljkova,saautora poznatog članka „Omladini srpskoj“, u kojem se, između ostalog, predlaže da „Zastava“ u Novom Sadu bude zvaničan organ Ujedinjene omladine srpske, pa Petra Živkovića, rodom iz Zaječara...
Kad je Svetozar Marković stigao u Cirih, u aprilu 1869, Pašić je već bio „starosedelac“ — i poznavao je grad u prste, sve njegove kvartove i sva njegova naselja.
Marković je u Švajcarsku stigao iz Petrograda, a u Cirihu nije ostao dugo, u svemu nekih šesnaest meseci (nikako četrnaest, kako se to obično navodi), tamo negde do sredine jula 1870. (Na osnovu Pašićevog pisma Đuri Ljočiću, poslatog iz Ciriha u Beograd 2. jula 1870, moglo bi se zaključiti da je Svetozar Marković samo čekao na novac pa da krene kući, u domovinu. „U drugom pismu“, poručivao je Pašić Đuri Ljočiću, prekorevajući ga što mu nije odgovorio na dva ranija pisma, „bilo je to da gledaš da Svetozaru privatnim putem skupiš novce i do Petrovadne pošlješ...“). Iako je u Cirih bio došao s namerom da na Politehnici produži studije, Marković sa studijama na ovoj školi nije ni počeo.
Suprotno drukčijim tvrđenjima, pre svega Jovana Skerlića, Marković na Politehnici nije prijavio nijedan ispit, a kamoli da ga je polagao. Netačan je stoga onaj Skerlićev navod o Markoviću, da se „krajem 1869. njegov položaj na Politehnici uredio“ i da je on, „položivši ispite za treći kurs inženjerskog odseka, produžio školovanje kao redovan đak“.
Kao što su kazivanja o studiranju Svetozara Markovića na Politehnici lišena stvarne osnove, isto tako su netačna i tvrđenja o tome da je Pašić diplomirao na Politehnici.
Mada dobar i vredan đak, on je školovanje prekinuo u poslednjem semestru, ne položivši ispite iz nekoliko predmeta: gvozdeni mostovi i gradnja železnica (profesor Kulman), crtanje karata, itd. Postupivši tako, on je u stvari pošao stopama Petra-Pere Velimirovića, koji je takođe prekinuo studije u poslednjem semestru. Kako to pokazuju dokumenta u arhivi Politehnike u Cirihu, Velimirović je studije prekinuo 20. marta 1871, a Pašić godinu dana kasnije — 23. marta 1872. Iako pouzdano stvari ovako stoje, u literaturi se stalno navodi, da su i Velimirović i Pašić završili Politehniku. Karlo Sforca čak kaže za Pašića, da mu je svedočanstvo o završenom školovanju izdato 28. marta 1872. i da je „u njemu stajalo da je on svoje studije završio s odličnim uspehom“. Iz svedočanstva, koje se objavljuje u ovoj knjizi, vidi se, međutim, da to nije slučaj ...
ZA RAZLIKU od Velimirovića, koji je, napuštajući Politehniku, preuzeo svedočanstvo sa ocenama iz tri godine studija, kao i ispisnicu sa četvrte godine, Pašić je Cirih napustio ne uzevši sobom nikakva školska dokumenta. Tek godinu dana kasnije, on ih je zatražio, pa su mu ona dostavljena u Srbiju 30. maja 1873.
Što nije završio studije i stekao diplomu inženjera, Pašić se nikad nije pokajao. Ali, zašto studije nije završio, kad je već bio na samom domaku cilja, i kakvi su to razlozi mogli biti posredi da on ne sačeka ni da mu se izdaju školska dokumenta, već da navrat-nanos napusti i Politehniku i Cirih — ta pitanja tek treba da dobiju svoj pravi odgovor.
Ima mnogo razloga da se misli, da bi odgovore na postavljena pitanja bilo najuputnije potražiti u sledećim okolnostima:
1.U doba kada je Pašić studirao, u krugovima socijalističke i revolucionarne omladine, naročito ruske, bilo je uzelo velikog maha shvatanje da školska diploma ničemu ne služi, da ona pravom socijalisti i revolucionaru uopšte nije ni potrebna. U tom smislu, i idol i srpske i ruske omladine u Cirihu, naročito 1872, Bakunjin, govorio je i agitovao. On je svojoj „mladoj braći“ širom Rusije i Evrope, čak poručivao da napuste sve univerzitete, sve škole, i da idu u narod, ali da pri tom stalno imaju na umu „da učena omladina ne treba da bude ni gospodar, ni zaštitnik, ni dobrotvor, ni diktator naroda, već samo babica, ujedinitelj i organizator napora i svih narodnih snaga“ .
2. U martu 1872, kad je Pašić naprečac krenuo iz Ciriha, vladalo je uverenje da neposredno predstoji ustanak u Bosni i Hercegovini. Njega je, prvobitno za početak februara 1872, planirala „Družina za oslobođenje i ujedinjenje srpsko“, a celoj akciji bili su se priključili i Jefrem i Svetozar Marković, Petar-Pera Velimirović i Pašić.
(Bio je osnovan i poseban odbor, „Glavni odbor za srpsko oslobođenje“ u Kragujevcu). Sve upućuje na to da je Pašić krenuo u Srbiju na poziv Svetozara Markovića, kao što su to učinili i neki studenti u Rusiji — Jovan Dreča, Ćorđe Filipović, Jovan Ljepava.
STROGA KAZNA
NOSNOVU Pašićevih ocena može lako zaključiti, da je na Politehnici u Cirihu tada primenjivan sistem dvostrukog ocenjivanja. Jedna ocena davana je za pokazano znanje (,,Fortschritt“) , a jedna za trud (,,Flesst“). Koji student ne bi dobio zadovoljavajuću ocenu za trud, taj je imao da računa sa disciplinskom kaznom, pa čak i sa isključenjem iz škole. Stroge kazne izricane su i za neposlušnost, ali i za nepridržavalje „kućnog reda“. I Pašić je bio jednom strogo kažnjen. U drugoj godini studija (drugi godišnji kurs 1869/70), zbog neposlušnosti dobio je kaznu strogog ukora. Kaznu strogog ukora izrekao mu je direktor škole na dan 13. maja 1870. godine.
SUTRA: NAPREDAK ZEMLjE MORA DA BUDE U INTERESU NARODA

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

TAČNA PUTANjA: Kako je Vučić leteo u Moskvu "momkom iz Brazila" - zanimljiva oznaka aviona "YU-SRB"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Moskvu gde će 9. maja prisustvovati vojnoj paradi povodom Dana pobede.
07. 05. 2025. u 17:04
Komentari (0)