SRBIMA NA KiM UGROŽENA SVA PRAVA: Povodom Međunarodnog Dana ljudskih prava, UNMIK ističe da nastavlja sa podrškom kosovskim institucijama
POVODOM Međunarodnog dana ljudskih prava, misija UN na Kosovu saopštila je da potvrđuje svoju stalnu posvećenost pružanju podrške kosovkim institucijama i ostalim akterima u njihovim naporima u, kako se navodi u saopštenju ove misije , daljem napredovanju u ostvarivanju ljudskih prava na Kosovu.
Međutim, predstavnici srpskog nevladinog sektora, advokati i novinari koji prate društvene promene na Kosovu i Metohiji opominju da su sva osnovna ljudska prava Srbima na Kosovu ugrožena, počev od prava na slobodu kretanja, posao, imovinu a da su upravo institucije te koje krše ljudska prava Srba i nelabanaca.
-Na žalost brojni primeri neosnovanih hapšenja Srba za navodne ratne zločine pokazuju da su svi oni koji žele da ostvare neka prava na Kosovu i Meothiji potencijalne žrtve hapšenja.
Jer,i poslednji slučaj Dušana Arsića iz Prištine ukazuje da je uhapšen kada je pokrenuo postupak za dokazivanje vlasništva nad sopstvenom imovinom-ističu iz srpskog nevladinog sektora na KiM dok srpski advokati koji zastupaju Srbe pred kosovskim sudovima smatraju da je uhapšenima u startu uskraćeno pravo na pravična suđenja.
-Brojni su primeri da su Srbi osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne bez ikakvih dokaza, da neke od njih ni glavi svedoci optužbe nisu prepoznali. Ima i primera da se navodni svedoci protiv uhapšenih Srba “pronalaze” naknadno mimo svih predviđenih rokova—opiminje advokat Ljubomir Pantović iz Kosovske Mitrovice.Iako su zakoni koje je doneo kosovski parlament po svim evropskim standardima, suštinski problem , prema mišljenju novinarke Anđelke Ćup iz Gračanice jeste u tome što se ti zakoni , kada su u pitanju prava Srba, ne poštuju na terenu.
-Ti isti zakoni ne poštuju se po pitanju Srba i ostalih nevećinskih zajednica, počev od broja zaposlenih kojima je zagarantovano od deset odsto u svim javnim institucijama i preduzećima. Potom Srbima je uskraćeno pravo na upotrebu jezika, a srpski jezik se albanizuje.Iako je srpski jezik službeni jezik, kosovske institucije ga ne upotrebljavaju u onoj meri u kojoj bi trebalo pravdajući se nedostatkom kapaciteta, ali je u suštini u pitanju neodstatak političke volje-smatra novinarka Anđelka Ćup koja opominje da se Međunarodna zajednica svih tih prava uglavnom seti na ovakav dan.Iako po njenim rečima niko ne spori da je međunarodna zajednica uložila ogroman novac u podizanju kapaciteta kosovskih institucija,zakoni se i dalje krše na terenu.
USKRAĆENO I PRAVO NA POVRATAK
Osim nedostatka prava na slobodu kretanja, na jezik, ugroženih imovinskih prava, Srbima sa KiM uskraćuje se i pravo na povratak a iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju opominju da se na Kosovo nije vratilo ni dva posto raseljenih Srba što je, kako ističu iz Kancelarije, najmanja stopa povratka u postkonfliktnim područjima na svetu.
Preporučujemo
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)