KRATE REČI, PRESKAČU SVE VOKALE: Učenici u Subotici učili o kulturi govora i očuvanju srpskog jezika
NE znaju da se predstave duže od 15 sekundi, svaka druga reč im je "znači" ili "ovaj", a skraćenice i tuđice su sastavni deo jezika. Ovo su, nažalost, činjenice o rečitosti školaraca u Srbiji. I više su nego alarmantne. Stručnjaci tvrde da za to ima leka: čitanje i sistemski rad na negovanju kulture govora i izražavanja, kao i očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma.

Subotički đaci na radionici o kulturi govora / Foto Karavan "Kultura govora"
Priliku za to imalo je oko 80 subotičkih osnovaca i srednjoškolaca, koji su učestvovali u karavanu "Kultura govora", radionicama "Progovori da vidim ko si". Subotica je 14. grad u Srbiji, a 22. u regionu i dijaspori, u kojoj se ovaj karavan zaustavio i đacima preneo dragocena znanja.
- Prvi zadatak je da u samo dva minuta govore o sebi, a mnogi ne mogu ni 15 sekundi. Zato ih učimo lepom govoru, dikciji i tehnici disanja, jer su veoma su važne - kaže Milan Bosiljčić, osnivač Udruženja "Izražajnost" iz Beograda koje realizuje karavan "Kultura govora".
Čitanje jeste deo kulture govora, ali za slobodu i lepotu izražavanja najvažniji je sam govor.
- Većina dece nema koncentraciju, ni naviku da ljude gledaju u oči dok govore. Poštapalice su sveprisutne u govoru i ruže naš jezik. Najvažnije je da deca postanu svesna da ih koriste, tad je 70 odsto posla urađeno, onda znaju gde treba da izbace "znači", "pa", "ovaj", "kako se zove" - dodaje Bosiljčić. - Decu savetujemo da umesto da izgovore neku poštapalicu, jednostavno zastanu, naprave pauzu i razmisle šta im je sledeća misao. U pesmu "Strašan lav" ubacili smo poštapalice i tako na simpatičan način ukazali kako one utiču na lepotu stihova.
Upozoravajuća je i sve učestalija upotreba skraćenica, koja je iz pisane komunikacije, prešla u verbalnu. Tako su "nzm", "nmg", "omg", "poz" prešle u svakodnevni govor.
- Vokali su postali "smrtni neprijatelji" dece. Tako, nažalost, odgovaraju na časovima i pričaju međusobno. Čovek dnevno izgovori oko 50.000 reči, ali samo 2.000 različitih. Ostalo su poštapalice - objašnjava Bosiljčić. - Naš zadatak je da mladima predočimo zamene za anglicizme i tuđice, jer je srpski bogat prelepim rečima i jedan je od najmelodičnijih na svetu, a ćirilica je najsavršenije pismo.

Subotički đaci na radionici o kulturi govora / Foto Karavan "Kultura govora"
PODRŠKA
KADA smo počinjali, bili smo sami u ovome, a sada imamo podršku tri resorna ministarstva u Srbiji i pokrajinskih sekretarijata, kao i Vlade Republike Srpske - ističe Bosiljčić. Naš udžbenik je zvanično nastavno sredstvo i deo je izbornog predmeta "jezik, mediji i komunikacija" u gimnazijama. Držimo seminare od javnog interesa za stručno usavršavanje prosvetnih radnika.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)