TREĆINA NE RAZUME PROČITANO: Počelo PISA testiranje u kome učestvuje 7.600 učenika iz 193 škole iz cele Srbije (FOTO)
U 178 srednjih škola i gimnazija i u 15 osnovnih škola u Srbiji juče je počelo PISA testiranje koje će trajati do 18. aprila, a tokom koga će petnaestogodišnjaci pokazati koliko znaju da primene u praksi ono što su naučili na časovima.

Foto: M. Anđela
Testiranje u kome učestvuje 7.600 đaka rođenih 2006. godine, sastoji se iz testa i upitnika. Test se radi dva sata sa pauzom od pet minuta, a nakon toga učenici imaju pauzu od 15 minuta. Posle te pauze radiće upitnik i to traje 30 minuta. Upitnikom se ispituju njihovi stavovi o školi, dok se na samom testu ispituju matematička pismenost, razumevanje pročitanog, naučna pismenost i kreativno mišljenje.
PISA testiranje daje najbolju "dijagnozu" i presek stanja gde se nalazi neki obrazovni sistem u odnosu na više od 80 zemalja sveta koje učestvuju u istraživanju.
Inače, na prethodnim testiranjima đaci iz Srbije nisu pokazali zavidno znanje, jer su rezultati otkrili da je svaki treći petnaestogodišnjak funkcionalno nepismen, što znači da naučeno u školi ne zna da primeni u praksi.
Stručnjaci upozoravaju da to ukazuje da deca u Srbiji stiču reproduktivno, a ne funkcionalno znanje, a nastavnici su fokusirani da predaju lekciju, koju deca nauče napamet i odgovaraju za ocenu. Većina učenika naučeno ne povezuje sa realnim životom i kako to može da se primeni u praksi.
Direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Branislav Ranđelović ističe da je od nastavnika traženo da motivišu učenike kako bi istraživanje bilo sprovedeno do kraja, a čiji efekti će se, kaže, videti u narednim godinama.
- Cilj PISA istraživanja, koje je najveće međunarodno istraživanje u obrazovanju, jeste ispitivanje funkcionalnog znanja učenika, odnosno koliko su oni, na osnovu znanja koje steknu u školi, spremni za izazove koji ih čekaju - kaže Ranđelović.
- To su uglavnom učenici prvog razreda srednje škole i određeni broj njih koji su osmi razred.
REZULTATI TEK SLEDEĆE GODINE
PISA testiranje koje organizuje OECD sprovodi se od 2000. godine. Srbija je učestvovala 2003, 2006, 2009, 2012. i 2018. godine, a trenutno se realizuje ciklus planiran za 2021, koji je zbog pandemije kovida pomeren za 2022. godinu. Rezultati ovog istraživanja biće dostupni javnosti nakon obrade, početkom decembra 2023. godine.
Preporučujemo

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (1)