U ZBIRCI 6.000 OLOVAKA: Učitelj iz Busilovca Siniša Tanić godinama obogaćuje svoju kolekciju
VIŠE od 6.000 najrazličitijih hemijskih olovaka tokom poslednjih desetak godina sakupio je Siniša Tanić (58) iz Busilovca, kod Paraćina, učitelj koji je svoju pasiju otkrio slučajno, a sada je jedan od najvećih takvih kolekcionara u Srbiji.
Gotovo da nema dana da nekim novim primerkom ne obogati zbirku. Olovke stižu od rođaka, poznanika, prijatelja, dece, od svakog ko je za Sinišu makar čuo, čak i kad ih ovaj strastveni sakupljač i ne traži.
Iz Švajcarske i Francuske, priča Tanić, ovih dana dobio je pošiljku sa oko 120 komada, tako da se njegova kolekcija svakodnevno obogaćuje. Velike kolekcionare njihova pasija uglavnom dosta košta. Za razliku od sakupljanja hemijskih koje ne pišu i koje ljudi uglavnom bacaju.
- A zašto da to čine kad mogu da ih prilože mojoj zbirci - sa osmehom objašnjava Tanić kako je došao do najvećeg dela pozamašnog broja od više hiljada olovaka. Pokloni tako čine devedeset odsto njegove kolekcije. Preostalih desetak odsto je kupio tragajući za novim primercima na internetu ili razmenom sa drugim zaljubljenicima u isti hobi. Cene se kreću od 500 do čak preko 30.000 dinara za neke specijalne olovke. Siniša, pak, baš i nema preveliku želju da te preskupe kupuje. Najskuplja koju je video koštala je oko 500 evra. To su uglavnom unikati i pozlaćene hemijske.
Svaka olovka ima svoj život i priču. Kako domaće, srpske, tako i one koje stižu iz inostranstva. Veliki broj primeraka je iz zapadne Evrope - Francuske, Nemačke, Austrije, Italije, Engleske, ali i iz Kanade, SAD, te iz država u okruženju. Iz Australije naš sagovornik dobio je nedavno od prijatelja celu kolekciju. Sa tog dalekog kontinenta je i primerak koji verovatno retko ko ima u Srbiji.
- To je olovka korišćena na poznatom svetskom teniskom turniru Australijan openu pre tri godine. Doneo mi je rođak na poklon, a on je dobio od volontera koji je sakupljao loptice tokom mečeva. Omiljena mi je i jedna iz Rusije iz Sankt Peterburga. Primerke iz Brazila tek očekujem, njih mi je obećala Brazilka udata u Paraćinu koja ima radnju u Varvarinu. Roditelji mojih đaka, gde god da su, takođe mi rado šalju olovke. Inače, trenutno vodim jedno kombinovano odeljenje u Plani, drugi i četvrti razred. Ispisane olovke niko ne čuva, pa svako ko zna moju pasiju mi ih rado pokloni. Dosta olovaka dobio sam i od zdravstvenih radnika, počev od medicinske sestre u seoskoj ambulanti, do doktorke sa Instituta za kardiovaskularne bolesti u Beogradu. Sticajem okolnosti, tamo sam pre nekoliko godina operisan. Nasred pijace u Paraćinu pukla mi je srčana aorta.
Jedva sam preživeo, ali sam na kraju lečenja u beogradskom Institutu od moje doktorke dobio na poklon vrlo kvalitetnu hemijsku - priseća se tih neveselih dana Siniša.
Kaže da je u prvim godinama svog hobija menjao mine svakoj ispisanoj olovci, popravljao ih da pišu. Kasnije je shvatio da je to uzaludan posao jer hemijska koja se ne koristi - zasuši. A eksponatima iz kolekcije niko ne piše. Mine zbog toga više ne menja ali sva druga oštećenja popravlja, te su sve olovke u kolekciji u dobrom stanju.
Četiri-pet ispravnih hemijski uvek nosi u džepu sa sobom. Tako ima "dokaz" čime se bavi kad "baci oko" na nečiju olovku i argument više da je zatraži - kad se isprazni.
U POLICI NEMA DUPLIKATA
POLOVINU kolekcije Siniša Tanić je spakovao u specijalizovanu policu koju je nedavno kupio, dok drugi deo, u plastičnim kutijama, još čeka trenutak kada će biti klasifikovan i sređen. Olovke su u polici razvrstane po boji i obliku i tu nema nijednog duplikata. U drugim kutijama duplikata ima i one su izdvojene za razmenu ili služe za pisanje. Osim hemijskih, dobija i flomastere, penkala, čak i tehničke olovke, ali njih ne smatra delom zbirke.
NASLEDNICI
U PASIJI busilovačkog učitelja učestvuju i svi drugi članovi njegovog velikog domaćinstva, tako da se kolekcija brzo uvećava. Osim oca, ima suprugu Dušicu i dva odrasla sina, Aleksandra i Miloša, a tu su i snaja Katarina i osmomesečni unuk Vasilije. Podmlatka će, očekuje Siniša, biti još, tako da će njegovu kolekciju imati ko da proširuje.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
TRAMP: Zelenski je trebalo da se preda Rusima! Oni su VEĆ MRTVI, gradovi su ruševine, a Bajden je sam sebi trebalo da potpiše POMILOVANjE
"TO SU ljudska bića, na milione masakriraju na tom bojištu. Oni su već mrtvi, a gradovi, ti gradovi su poput ruševina."
24. 01. 2025. u 16:53 >> 16:53
Komentari (1)