ČUVAJU HRISTOV GROB 400 GODINA: Običaj Srba iz Cetinske Krajine odoleva vekovima u Crkvi Svetog Nikolaja u Vrlici
DREVNI običaj čuvanja Hristovog groba, star oko 400 godina još uvek štiti od zaborava 50 "vojnika" obučenih u krožet (jelek), čermu (prsluk sa tokama) i sa oružjem za pojasom. Ova tradicija sa generacije na generaciju prenosi se među Srbima koji su poreklom iz Vrlike i okolnih sela u severnoj Dalmaciji. I ove godine Čuvari Hristovog groba na Veliki petak okupiće se ispred Crkve Svetog Nikolaja u ovom gradiću u Cetinskoj Krajini.
Srbi koji su raseljeni iz ovih krajeva, u Srbiji su osnovali udruženje koje je okupilo čuvare tradicije iz ovog dela Dalmacije. Kako je za "Novosti" rekao predsednik udruženja Dragan Pavlović, ne postoje pisani dokazi kada i kako se tačno razvio ovaj običaj.
- Pretpostavlja se da su pre 400 godina, kada su na prostor oko Vrlike prodirali Turci iz Bosne preko Dinare, muškarci obučeni u nošnju i naoružani čuvali vernike i sveštenike tokom bogosluženja - rekao je Pavlović. - Čuvari se okupljaju na Veliki petak, a među njima se bira harambaša koji tokom tri dana njima rukovodi. Kada u crkvu unesu plaštanicu, koja simbolizuje Hristov grob, na pet minuta smenjuju se po dva vojnika koja je čuvaju, a harambaša je taj koji lupanjem puškom o pod daje znak za smenu. Čuvari prisustvuju svakom bogosluženju, a rastaju se na dan Uskrsa uz zakletvu da će se sastati i naredne godine. Nedeljom, nakon službe, čuvari skidaju kape i dan po običaju provode uz pesmu i igru.
Čuvari Hristovog groba mogu postati samo oni koji imaju poreklo iz Vrlike i okolnih sela, nekada su ovi "vojnici" bili mladi momci od 17 ili 18 godina stasali za ženidbu. Kako bi ušli u red čuvara morali su da budu kršteni i da su posvećeni crkvi. Ovaj običaj upisan je 2012. godine na listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.
Nošnja koju stražari nose je slojevita i bogato ukrašena, bez oružja teška je 15 kilograma, a kada za pojas zadenu kubure, ona oteža za još pet.
Čuvari pred trodnevno čuvanje oblače bele košulje sa zlatnim vezom, pantalone na kojima su rese, krožet (prsluk) sa etno-motivima, čermu (borbeni prsluk sa tokama) na kome se nalazi po 300 ilika, tačnije dugmića od srebra. Važan deo odela čuvara je i pašnjača za koju se zadenu sablje i kubure. Na kapama su ušiveni novčići, a na zadnjoj strani su crna ušivena kika i paunovo pero.
Dragan Pavlović je u odredu čuvara već 50 godina, a osim što je predsednik udruženja, on je i jedan od harambaša.
- Već pet decenija sam čuvar i zaljubljenik sam u ovaj običaj od kad sam prvi put obukao nošnju. Voleo bih da se ovo sačuva, prenese i nastavi da živi, jer ništa nije bolji svedok o Srbima u Dalmaciji od naše tradicije i običaja - zaključuje Pavlović.
POSETILI I JERUSALIM
ČUVARI Hristovog groba posetili su i Jerusalim 2018. godine, gde ih je ugostio patrijarh jerusalimski i cele Palestine Teofil III. Često posećuju i Hilandar. Kako nam je rekao Pavlović, čuvari godinama učestvuju na mnogobrojnim crkvenim službama i događajima. Kroz svoj običaj trude se i da pomažu crkvi, ali i da obnavljaju svetinje u svom rodnom kraju.
ZABORAV
OBIČAJ čuvanja Hristovog groba u Dalmaciji je poštovan i nije prekidan ni tokom Drugog svetskog rata. Međutim, od 1995. do 2005. godine ovaj običaj se nije realizovao. Na zahtev naroda iz Cetinske Krajine tradicija je otrgnuta od zaborava u Batajnici. Čuvari su tada dobili blagoslov episkopa sremskog Vasilija.
Preporučujemo
KONKURS BRESTOVAČKOG DOMA KULTURE: Kratki video snimci koji čuvaju uskršnje običaje
19. 04. 2021. u 14:22
LINTA O PROBLEMIMA PROTERANIH: Nastavak borbe za rešavanje stambenog pitanja prognanih
22. 12. 2021. u 18:56
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)