ČUVA VERU I SEĆANJE NA STRADALE ŽANDARME: U Srpskoj Kući nadomak Bujanovačke banje, opstaju jedna svetinja i spomenik pripadnicima MUP i VS
DO Crkve Svetog Jovana Bogoslova u selu Srpska Kuća, na uzvišenju iznad Bujanovačke banje, vodi samo jedan neugledni putokaz i čini se beskonačno stepenište. A reč je o jednoj od najstarijih bogomolja u ovom kraju, na kojoj, nažalost, i neuobičajeno u našoj veri, stoji katanac da svetinju štiti od vandala, na čijoj se meti tokom istorije našla mnogo puta.
Prema podacima Eparhije vranjske, na temeljima stare crkve podignuta je 1903, sa blagoslovom tadašnjeg mitropolita skopskog Firmilijana, a osvećenje je, tri godine kasnije, obavio mitropolit skopski Vikentije. Južno od crkve nalazi se trpeza za osvećenje masla, a jugozapadno od nje, 1987, podignut je zvonik. Selo se nekada zvalo Kraljeva Kuća, ali je 1945. moralo da promeni svoje ime i dobilo je novo - Srpska Kuća.
Priložnički natpisi na ikonama premazani su katranom, što je posledica upada i boravka Bugara na ovim prostorima za vreme Drugog svetskog rata. Na ikonostasu ima 39 ikona, koje je oslikao Teofan I. Budžaroski 1906. i 1907. U časopisu "Vesnik Srpske crkve", 1921, zabeleženo je da su u vreme Prvog svetskog rata, kod ovog sela, bugarski okupacioni vojnici ubili srpske sveštenike Milana Ml. Popovića, protu i paroha sela Kraljeva Kuća, Trajka Dejkovića, paroha bujanovačkog, i Tomu Stoilovića, paroha oslarskog.
Na meti nepoznatih vandala 2013. našlo se seosko groblje u Srpskoj Kući, porušene su dve nadgrobne ploče, polomljena stakla na crkvi Svetog Jovana Bogoslova, a na kapeli ispisane pogrdne poruke.
No i pored svih prepreka, svakog 21. maja, kada SPC obeležava Svetog apostola i jevanđelistu Jovana Bogoslova, u porti crkve okupi se mnogo vernika. Posle liturgije služi se i pomen poginulim policajcima čiji je spomenik u crkvenom dvorištu.
FOTOGRAFIJE I IMENA 20 POLICAJACA
U SAVRŠENOM skladu mira svetinje koja se otključava samo po utvrđenom rasporedu i netaknute prirode, od 2016, nalazi se spomen-obeležje pripadnicima MUP Srbije, nastradalim 2001. u borbi sa albanskim teroristima. Reč je o spomeniku, najpre podignutom u mestu Lučane 2012, koji je stalno čuvan od vandala, a porodicama je bilo vrlo teško da ga posećuju. Zato je obeležje na kome su fotografije i imena 20 policajaca poginulih u borbama s pripadnicima tzv. Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe, preseljeno baš u Srpsku Kuću.
Preporučujemo
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)