SENIOR JUNIORU BEŽI 59 GODINA: U Parlamentu 28 poslanika starije od 65, ali samo 13 se zvanično izjašnjavaju kao penzioneri
SRBIJA je jedna od najstarijih zemalja na svetu, pa ipak sastav njenog parlamenta relativno je mlad.
Više od polovine poslanika mlađe je od 50 godina, a 10 odsto nema ni 30. Najmlađi narodni tribun Nikola Bokan rođen je 1999.
Iako novi saziv samo na prvi pogled deluje kao jedan od najmlađih od uvođenja višestranačja, procenat seniora je, ipak, veći nego u prošlom mandatu. Prema podacima Otvorenog parlamenta, u poslaničkim klupama sedi 28 narodnih predstavnika starijih od 65 godina, od čega se samo njih 13 deklarišu kao penzioneri. Najstariji je prof. Vladeta Janković, rođen 1940, pa je razlika između najstarijeg i najmlađeg punih 59 godina.
Tu su i čuveni profesor rimskog prava u penziji dr Žika Bujuklić (1952), pa nekadašnji gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović (1946), kome je ovo šesti mandat, prvi put je biran 1993, zatim glumac Lazar Ristovski (1952), violinista i magistar muzike Jovan Kolundžija (1948), biznismen Dragomir Karić (1948), dramski pisac Siniša Kovačević (1954), Zoltan Dani (1956), penzionisani pukovnik PVO, koji je 1999. sa svojim ljudima srušio američki "nevidljivi" avion F117. Tu je i dr Andreja Savić (1947), univerzitetski profesor u penziji, predsednik Saveza penzionera i bivši načelnik resora DB, zatim Nada Macura (1948), lekar i poznato TV lice, Milan Krkobabić (1952), ministar i jedan od osnivača PUPS.
- Ne osećam se kao penzioner, iako sam formalno u penziji, jer sam sve vreme aktivan - kaže Zoltan Dani, poslanik SPS.
Na pitanje zašto je odlučio da se politički angažuje u Skupštini, spremno odgovara:
- Jednom vojnik u službi naroda, uvek vojnik! Možemo da imamo i 150 stranaka, ali imaćemo samo jednu državu, kojoj moramo da pomognemo, posebno u ovako teškim vremenima. Moramo da očuvamo njenu slobodu, nezavisnost i ustavni poredak i zato sam odlučio da dam doprinos.
Iako će taj doprinos dati u telima koja nemaju direktno veze sa penzionerima, naš sagovornik kaže da će uvek glasati za sve ono što seniorima donosi bolji standard.
I čuveni violinista Jovan Kolundžija, poslanik SNS u drugom mandatu, veruje da može da pomogne boljitku zemlje, pa i najstarije populacije:
- Moja mama živi od očeve penzije, koja je simbolična. Da nema mene, da ne putujem i ne sviram i dalje, teško bi mogla da spoji kraj sa krajem. Takvih ljudi ima dosta. Ali, svedoci smo da se poslednjih godina stvari pomeraju nabolje, da su penzije nekoliko puta povećane, a najavljeno je i značajno povećanje od jeseni. Koliko će penzioneri, ali i svi ostali, bolje živeti, ne zavisi samo od vlasti. Pre svega zavisi od globalne krize izazvane sukobima u Ukrajini, što utiče i na našu privredu i izvoz. Glasaću uvek za ono što olakšava život najstarijoj populaciji, ako to ne ruši stubove države.
Prema rečima poslanika Aleksandra Čotrića, koji je prvi put biran 1993. i ovo mu je deveti mandat, najstariji parlament Srbija je imala odmah na početku višestranačja.
Tada se, objašnjava, i dalje glasalo po većinskom principu, za ličnosti, a ne za liste.
Dominirali su, od profesija - lekari, po polnoj strukturi - muškarci, a po starosnoj - stariji. Na pitanje kako to da smo jedna od najstarijih zemalja, a da je sastav zakonodavnog tela sve mlađi, Čotrić uzvraća:
- Biti poslanik je dinamičan posao, u kom ima puno sastanaka, putovanja, ne svodi se sve samo na plenume. To ipak više odgovara senzibilitetu mlađih, mada ne treba ni starije zapostaviti.
Svakoj prvoj sednici novog saziva predsedava najstariji poslanik. U prošlom mandatu bila je to Smilja Tišma, rođena 1929. godine, poslanik SPS. U tom momentu imala je 91 godinu. Poznata je kao preživelo dete logora Jasenovac i logora u NDH.
Devedeset jednu godinu imao je i, sada pokojni, poslanik PUPS Đuro Perić, koji je bio narodni tribun u dva mandata - 2008. i 2020. Za vreme radnog veka bio je kriptolog i dešifrovao poruke upućene jugoslovenskom predsedniku Josipu Brozu Titu. Sa njim je, brodom "Galeb", proputovao Afrikom.
Novinar Zaharije Trnavčević (1926) imao je 86 godina kada je bio v. d. predsednika Skupštine između 31. maja i 23. jula 2012. Njegova vršnjakinja, nekadašnja guvernerka Narodne banke, prijateljica Slobodana Miloševića i poslanica SPS-a, Borka Vučić predsedavala je parlamentu 2007. sa 81 godinom.
MIĆUN NAJDUŽE U KLUPI
NAJDUŽI poslanički staž imao je nekadašnji predsednik Demokratske stranke Dragoljub Mićunović (92). Bio je što republički, što savezni poslanik pune tri decenije.
Poslednji skupštinski mandat završio je 2020.
- Sećam se kad smo mu u Skupštini proslavili osamdeseti rođendan. Prijatelji su ga iznenadili knjigom sećanja, koja je za tu priliku izašla iz štampe - kaže Čotrić.
DEVETORO U OSMOJ DECENIJI
TABELE Otvorenog parlamenta pokazuju da je saziv 2020-2022. imao po jednog poslanika rođenog u deceniji 1920-1929. i 1930-1939, 10 rođenih između 1940. i 1949. i 22 rođenih između 1950. i 1959. Danas nema poslanika starijih od 82 godine. Njih devet rođeno je oko Drugog svetskog rata, a 28 između 1950. i 1959.
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)