BITKA NA KOZARI MEĐU NAJVAŽNIJIM LEKCIJAMA: Herojska planina jedno je od odredišta koje je Muzej žrtava genocida predložio za ekskurzije

Љ. БЕГЕНИШИЋ

29. 10. 2022. u 15:59

BITKA na Kozari, koja se odvijala pre ravno 80 godina, simbol je stradanja i otpora srpskog naroda u borbi protiv nacista i ustaša u Drugom svetskom ratu.

БИТКА НА КОЗАРИ МЕЂУ НАЈВАЖНИЈИМ ЛЕКЦИЈАМА: Херојска планина једно је од одредишта које је Музеј жртава геноцида предложио за екскурзије

Foto: N. Skenderija

Pre Kozaračke bitke, početkom jula 1942. godine, počela je neprijateljska ofanziva u kojoj su počinjeni monstruozni zločini nad srpskim narodom. Nemačke i ustaške jedinice sa oko 35.000 vojnika napale su Kozaru i Potkozarje, a tom prilikom spaljeno je, uništeno i opljačkano 140 sela.

Na ovom području u to vreme ubijeno je oko 40.000 civila, a 68.000 je odvedeno u ustaške i nacističke logore smrti, među kojima više od 23.000 dece. U krvavoj bici protiv ustaša i Nemaca partizanske jedinice okončale su višenedeljni neprijateljski napad.

Kozaračka bitka postala je jedan od simbola borbe protiv neprijatelja tokom rata, a na jednom od vrhova Kozare, na visu Mrakovica, podignut je monumentalni spomenik palima za slobodu u Drugom svetskom ratu sa memorijalnim zidom na kome je upisano 9.921 ime stradalih partizana i naroda.

Čitav ustanak na Kozari je bio važan za partizanski pokret otpora, a kasnije je postao sastavni deo posleratne jugoslovenske mitologije, koja je slavila junaštvo i mučeništvo slabijih i lošije naoružanih partizana i civila. Zbog svega toga, istoričari su Kozaru nazivali mitskom planinom.

Sve to su i razlozi da se i ovo mesto stradanja neizostavno uvrsti na listu odredišta koja će učenici osnovnih i srednjih škola iz Srbije obilaziti na ekskurzijama i rekreativnim nastavama. Inicijativu da se mesta stradanja i zločina nad srpskim narodom u vreme Drugog svetskog rata upišu na mapu školskih izleta potekla je od Muzeja genocida. Ministarstvo prosvete prihvatilo je inicijativu i trenutno priprema stručno uputstvo za organizaciju putovanja koje će biti prosleđeno svim školama u Srbiji.

Ministar prosvete Branko Ružić je podržao inicijativu, ocenjujući da će se tako doprineti razvoju sveopšte kulture sećanja u našem društvu.

- Obilaskom lokaliteta posvećenih sećanju na žrtve ratova, učenici bi upotpunili i produbili svoja znanja o ustaškim i drugim zločinima nad nedužnim civilnim žrtvama i njihovom stradanju. Važno je da to učinimo zbog budućih generacija. Učenicima treba još više približiti zbivanja iz Drugog svetskog rata, posebno o stradanju Srba, Roma i Jevreja - ukazao je Ružić.

KOMPLEKSI VAN GRANICA SRBIJE

KAO mesta koja đaci treba da poste, a koja se nalaze izvan Srbije, Muzej genocida predložio je i Jasenovac, masovnu grobnicu kozaračke dece u okviru kompleksa zagrebačkog groblja Mirogoj, Spomen-park Dudik kod Vukovara, logore Gospić, Jadovno i Pag, Spomen-područje "Danica" u Koprivnici, Jastrebarsko, stratišta u Sisku i Glini. Na spisku su i Donja Gradina, Prebilovci, Tjentište, Stari brod kod Višegrada, ali i mesta u inostranstvu kao što su Mauthauzen, Aušvic-Birkenau, Treblinka, Dahau...

Ilustracija V. N.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO? Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema patriot Ukrajini

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini

TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.

19. 07. 2025. u 10:22

Komentari (1)

SRBIJA NADOMAK VELIKOG USPEHA: Naša reprezentacija gotovo sigurno opstaje u Ligi nacija