ZA SAKRIVANJE NASILJA - SMENA: Radna grupa dodala nove mere u paket za poboljšanje situacije u školama

Љ. БЕГЕНИШИЋ

13. 12. 2022. u 09:50

SUSPENZIJA sa nastave u trajanju od 10 dana za učenike- nasilnike, jedan je od novih predloga za suzbijanje nasilja u školama, koji je juče iznet na sastanku Radne grupe od koje se očekuje da 20. decembra usvoji kompletan plan mera prevencije nasilja u školama.

ЗА САКРИВАЊЕ НАСИЉА - СМЕНА: Радна група додала нове мере у пакет за побољшање ситуације у школама

Konačan paket aktivnosti biće donet 20. decembra, Foto Ministarstvo prosvete

U tom setu bi moglo da bude i povećanje minimalne kazne za roditelje, sa sadašnjih 5.000 na 10.000, dok bi maksimalna kazna ostala ista i iznosila 100.000 dinara. Predlaže se i sankcionisanje ponašanja direktora.

Mera privremenog udaljanja sa nastave osmišljena je tako da se problematični đak na 10 dana izmesti iz školske sredine, nakon čega bi se vratio na nastavu.

Svi članovi tima založili su se za ranije predloženu meru da učenik koji ima treću jedinicu iz vladanja ponavalja razred. Vladanje bi se ocenjivalo brojčano od petog do osmog razreda, ali i na polugodištu i na kraju godine, a ta ocena bi ulazila u prosek.

Među predlozima su i ranije pominjane mere - povećanje broja pedagoga, psihologa, defektologa i socijalnih radnika u obrazovnim ustanovama, kao i da se učeniku koji je počinio nasilje i zatražio ispisnicu iz škole onemogući ispivanje dok traje vaspitno-obrazovni postupak. Preložena je i zabrana upotrebe mobilnih telefona na času, ali po tom pitanju najizglednija mogućnost je da Ministarstvo preporuči školama da one internim propisima reše to pitanje.

Paket mera za suzbijanje nasilja neće se, izgleda, "zaustaviti" samo na đacima. Direktor niške škole "Kralj Petar Prvi" Robert Džunić, koji je na sastanku bio ispred Društva direktora Srbije, rekao nam je da je predloženo i da prikirivanje nasilja bude osnov za razrešenje direktora škole.

Takođe, predloženo je i da se poveća naknada za starešinstvo, jer razredni starešina ima mnogo obaveza i značajnu ulogu u rešavanju slučajeva nasilja.

- Sastanak je bio konstrutivan i svi, uključujući i Ministarsvo prosvete žele da se uvede nulta tolerancija na nasilje - ističe ovaj direktor.

Na sastanku Radne grupe dogovoreno je da Ministarstvo prosvete razmotri koji od predloga, oko kojih su se svi članovi složili, mogu da se ugrade u zakonske akte i pravilnike, a da se time ne ugroze prava deteta ili ustavom zagarantovana prava.

Resorno ministarstvo dostaviće stav o tome radnoj grupi do 16. decembra, a, kako je istakao ministar Branko Ružić, rok za usaglašavanje stavova je 19. decembar. Konačne mere biće poznate dan kasnije.

Sastanku radne grupe, inače, predsedavao je ministar prosvete Branko Ružić, a bili su prisutni predstavnici Sindikata obrazobvanja Srbije, USPRS, Društva direktora, MUP, Ministava za državnu upravu i lokalnu samoupravu, kao i ministarka za brigu o porodici Darija Kisić Tepavečvić.

Povezivanje

Ministar Branko Ružić na sastanku je posebno istakao značaj intersektorske saradnje. On je ukazao na potrebu da se uspostavi međusobna saradnja ustanova iz oblasti obrazovanja i vaspitanja, socijalne i dečje zaštite, zdravstva, policije i drugih organa, službi i organizacija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

Sipaj 20 litara goriva i osvoji Mercedes u MOL Serbia nagradnoj igri