MISTERIOZNI NESTANAK MLADIĆA IZ SELA KOD KRUŠEVCA: Pobegao od kuće, jer mu roditelji nisu dali da čita knjige
GIMNAZIJALAC Dragoslav Pejčinović (16), iz sela Bivolje kod Kruševca, poslednji put je viđen u junu 1936. godine.

Foto:FB U Vremenu starog Kruševca
Tek što je završio šesti razred gimnazije sa odličnim uspehom, mladić je spakova najnužnije stvari i udaljio se od kuće. Poslednji izveštaji o potrazi za odbeglim tinejdžerom objavljeni su mesec dana kasnije.
-To je sin Nebojše Pejčinovića, zemljoradnika iz sela Bivolja, nema ga od šestog meseca ove godine - pisali su novinari lista „Pravda” jula, 1936. godine. - Do današnjeg dana, uprkos nastojanju roditelja i istrazi vlasti, Dragoslav nije pronađen. Pretpostavlja se da je mladić odbegao od kuće usled toga što je bio isuviše osetljiv na grdnje roditelja, koji su mu zabranjivali da slobodne časove provodi u čitanju knjiga i listova.
Za svog sina porodica je imala druge planove i svi su bili vezani za poljske radove. Mladić se opirao, jer je želeo da se školuje. Nije poznato kako se ova saga sa intelektualno radoznalim dečakom završila, ali je poznato da nije bila jedina te vrste u kruševačkom kraju.
U prvoj polovini 20. veka bekstva i otmice nisu bile retke. Dve godine pre nego što se Dragoslav udaljio od kuće, porodica izvesnog Nenada Jovanovića (18) iz Mačkovca vraćala je svog begunca na zanat. Ovaj mladić je trebalo da uči za bravara u lokalnoj ložionici, ali mu se posao nije dopao. Zabeleženo je da mu je majka lisicama vezala ruke i tako „uhapšenog” sprovela kroz centar Kruševca, pravo do ložionice.
Misteriozni nestanci nastavili su se i uoči Drugog svetskog rata. Jedan rudar je pobegao od svoje žene i postao falsifikator kako bi pod drugim identitetom živeo slobodno. Zatim je jedan kelner sa drugovima oteo devojku koja mu se svidela. Potpuna enigma ostao je nestanak lepe krojačice Dare Unić (18). Kruševljani su spekulisali da je „pobegla za opančara u Kosovskoj ulici", ali bilo je onih, koji su verovali „da je pobegla aeroplanom u pratnji podoficira koji se u nju zatreskao”. Kao „dokaz” za ovu pretpostavku, navodi se svedočenje babe, koja je odavno sumnjala da je krojačica sa podoficirom, a kada je još čula „brundanje sa aerodroma”, došla je do detektivskog zaključka o bekstvu dvoje zaljubljenih.

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

POSLE PISANjA O TRAMPOVOJ BOLESTI "Spreman sam da preuzmem funkciju predsednika SAD"
"AKO SE, ne daj Bože, dogodi neka tragedija, ne mogu da zamislim bolju obuku od one koju sam dobio u poslednjih 200 dana."
30. 08. 2025. u 15:35
Komentari (1)