BEZ UDRUŽENJA TEŽE DO LEKA: Lekari i oboleli o dostupnosti terapije i novim lekovima koji nam dolaze

PACIJENTI koji boluju od različitih vrsta karcinoma i tumora, a nemaju svoja udruženja, teže dolaze do lekova od životne važnosti, kazao je Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata Srbije, na skupu "Zanemarene bolesti, pacijenti koji nemaju udruženja duže čekaju na terapije".

БЕЗ УДРУЖЕЊА ТЕЖЕ ДО ЛЕКА: Лекари и оболели о доступности терапије и новим лековима који нам долазе

Foto: V. Mitrić

Među takvim bolesnicima su, prema rečima prof. dr Borislave Nikolin iz Instituta za onkologiju Vojvodine, oni koji boluju od metastatskih karcinoma glave i vrata.

- Oni su izloženi posebnom odnosu društva zbog vidljivih promena na licu i vratu - kazala je dr Nikolin. - To utiče na njihov kvalitet života i socijalizaciju. Preživljavanje im je relativno kratko ako se bolest dijagnostifikuje u poodmaklom stadijumu, što je jedan od razloga zašto nemaju svoje udruženje. Većina diše pomoću kanile, zbog čega se ne eksponiraju u javnosti. Nažalost, za njih gotovo da nema obezbeđenih novih lekova. U Novom Sadu, ipak, imamo udruženje laringtonisanih bolesnika, koji su dijagnostifikovani u ranom stadijumu, i koji su oformili svoj hor.

Takva je situacija i kod metastatskog karcinoma mokraćne bešike, po rečima prim. dr Suzane Matković iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije i prof. dr Zorana Džamića sa Klinike za urologiju, Univerzitetskog KCS.

- Karcinom bešike nikad ništa nije dobio od novih lekova - primetila je dr Matković.

Foto: J.S.

- Imunoterapiju koju smo davali pre 25 godina, dajemo i danas - kazao je dr Džamić. - Poslednjih nekoliko godina imamo nadu i ona se zove terapija održavanja. Nadamo se da ćemo do kraja godine uspešno realizovati ovaj tretman. Očekujemo da će ovaj imunoterapijski lek doći i kod nas, a cilj mu je da održi dobar terapijski odgovor.

On je dodao i da nema udruženja pacijenata obolelih od karcinoma bešike, jer su u pitanju bolesti najintimnije regije ljudskog organizma. Za razliku od bešike, kod metastatskog karcinoma prostate, po rečima dr Matković, dobili smo nove lekove na obnovljenoj listi, početkom godine.

- U drugoj metastatskoj fazi imamo dva leka iz grupe citostatika i dva iz grupe novih hormonskih lekova. Sa godinu dana, život ovih pacijenata produžen je za tri - četiri. Dobili smo i jedan novi lek, koji će se davati od sredine maja onima kod kojih se dijagnostifikuje metastatska faza. Takvih pacijenata biće mnogo, jer se 40 odsto karcinoma prostate kod nas dijagnostifikuje u toj fazi - kaže dr Matković.

UPORNOST

TOMISLAVU Miletiću dijagnostifikovan je karcinom mokraćne bešike 2015. Hirurškim zahvatom je odstranjena bešika, ali javlja se recidiv. Kako kaže, primljen je na onkologiju kod dr Matković i tu je doživeo preporod. Dobija lek za imunoterapiju, odlično se oseća, živi normalno, kreće se i druži. Svima poručuje da treba biti uporan i javiti se što pre lekaru.

Ona se osvrnula i na karcinom bubrega, kod kog se više od decenije koriste tada inovativni lekovi, kojima je do sada lečeno više od 1.000 pacijenata. Reč je o inhibitorima tirozin kinaze.

- Grupa imunoloških lekova pokazuje značajne rezultate, ali sada se pokazalo da su efikasnije kombinacije prethodnih inhibitora i imunoterapije ili dva imunoonkološka leka. Na tome ćemo raditi, kao i na pomoći za 15 - 20 odsto karcinoma bubrega koji su nesvetloćelijski i nemaju nikakvu mogućnost lečenja sistemskom terapijom. Pre pola godine dobili smo jedan lek za te pacijente i to je samo početak.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

FIA BEZ MILOSTI: Udaraju po džepu, oštre kazne za nepristojno ponašanje