UPOZORENJE ZA GRAĐANE - NE NASEDAJTE NA OVU PORUKU! Oglasili se iz Pošte - Ovako ćete znati da je u pitanju prevara
TOLIKO se građana žalilo da im je iz Pošte stigla lažna poruka o prijemu paketa da su nadležni odlučili da nađu način kako da stanu na put prevarantima.
Pošta Srbije: "Vaš paket je stigao na skladište i ne može biti dostavljen zbog nepotpune informacije o adresi. Molim vas, potvrdite vašu adresu na sledećem linku."
U poslednje vreme građani često dobijaju ovakvu poruku. Iz Pošte Srbije kažu da od korisnika nikada neće na ovaj način tražiti dodatne podatke.
Bojana Nikolić, direktorka funkcije usluga u "Pošti Srbije", kaže da Pošta obaveštava sve korisnike da na takve poruke ne nasedaju, da ih brišu, da ih ne otvaraju i da ne komuniciraju sa nekim ko nije zvanična Poština stranica, odnosno ako su pošiljaoci iz nekih drugih zemalja.
- Mi naše korisnike najčešće obaveštavamo da su im prispele pošiljke, da ostavljamo kontakt telefon kurira, odnosno poštara koji će tu pošiljku doneti - rekla je Nikolićeva.
Luka Milinković, stručnjak za informacionu bezbednost, ispričao je da mu je kolega s poslao rekao da mu je stigla poruka i umalo da plati.
- Poznajem IT, ali mi je bilo čudno zašto u evrima i čudan mi je bio link, ali sam ja baš čekao paket koji je kasnio. I osoba koja je stručna je pomislila na to, ali je ipak primetila ove druge signale i shvatila da se radi o prevari.
Najčešći primeri prevara
Na zvaničnom sajtu Pošte Srbije mogu se videti najčešći primeri takvih prevara, sa detaljnim uputstvima kako da ih prepoznate i zaštitite se.
Od korisnika se uglavnom traži da plati određene troškove. Kada kliknete na link u poruci otvara se internet stranica na kojoj se od korisnika traži da u odgovarajuća polja unese broj svoje bankovne kartice.
S obzirom na to da ovakve poruke građanima stižu gotovo čitave godine, a ne samo uoči novogodišnjih praznika kada većina očekuje neki paket, Pošta Srbije napravila je aplikaciju preko koje od sada svako ko očekuje pošiljku može da prati dokle je stigla.
Pozivanje na hitnost, pravopisne greške, čest su znak da je reč o prevari, a stručnjaci upozoravaju da posebno treba obratiti pažnju na sadržaj linka u poruci.
- Građani prvo treba da razmisle da li su stvarno nešto naručili od Pošte, ako jesu, da onda provere preko zvanične aplikacije Pošte, ili preko zvaničnog sajta Pošte o čemu se tačno radi, dokle je stigao paket s jedne strane. S druge strane, da vide taj link, ako je slučajan raspored karaktera i ne nalazi se ime Pošte u njemu, da ne obraćaju uopšte pažnju i ne klikću - rekao je Milinković.
Meta ovakve prevare mogu biti svi korisnici mobilne telefonije. Sajber kriminalci do brojeva dolaze najčešće tako što hakuju podatke određene kompanije. Ukoliko vam stigne imejl sa sumnjivim sadržajem, obrišite ga.
Ako ste slučajno otvorili link, ili dodatak, o tome obavestite svoju banku, a zatim prijavite Tužilaštvu ili odeljenju MUP-a za visokotehnološki kriminal, kažu stručnjaci.
(RTS)
BONUS VIDEO:
PRITISNUT TASTER: Zvanice svečano dale znak za spajanje dela koloseka pruge u Bačkoj Topoli
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)