U TELU NAŠE CRKVE KOSOVO STALNI ŽALAC: Sabor SPC protekao u dijalozima o problemima na Kosmetu i formiranju novih eparhija
SABOR SPC je na redovnom majskom zasedanju konstatovao da kosovske vlasti nesumnjivo idu u pravcu negiranja osnovnih prava našeg naroda i Crkve, s ciljem izgradnje etničkog albanskog društva i ukazao da se problemi na KiM moraju rešavati isključivo dijalogom, zasnovanim na poštovanju Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i međunarodnim poveljama, koje garantuju očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije na ovom prostoru.

Foto: SPC
- Iako naša Crkva nije direktno uključena u politički dijalog Beograda i Prištine, ne možemo ravnodušno da posmatramo sve teži razvoj događaja - navodi se u saopštenju Svetog arhijerejskog sabora SPC, održanog od 14. do 18. maja. - U tom kontekstu, pored uspostavljanja funkcionalne ZSO, posebno treba pojačati institucionalnu i bezbednosnu zaštitu naših svetinja u formi posebnog mehanizma zaštite u skladu sa nekim od postojećih modela u Evropi, i na osnovu dosadašnjih odredbi, koje, nažalost, sve češće prištinske vlasti ne poštuju i ne primenjuju. Takva vrsta zaštite treba da očuva pravni položaj, imovinska prava naše Crkve i slobodu veroispovesti.
Podsećajući da je umesto najavljenog svečanog otvaranja u Pećkoj patrijaršiji, redovno zasedanje počelo u Hramu Svetog Save, usled ponižavajuće i sramne odluke Prištine da patrijarhu Porfiriju i sedmorici arhijereja onemoguće ulazak na KiM, u saopštenju se navodi da je pitanje statusa južne srpske pokrajine bilo najvažnije o kome je Sabor raspravljao.
- Rak-rana srpskog naroda - KiM, ali i Jasenovac i ostala stratišta i gubilišta u takozvanoj NDH i drugde, a u naše dane i Srebrenica - stalni su "žalac u telu" naše Crkve - piše u saopštenju. - Zbog toga Crkva i danas diže glas i iznova ukazuje na neistine, u domaćem i globalnom javnom prostoru, čiji je cilj istorijski revizionizam kojim bi se dao legitimitet nebivaloj istorijskoj inverziji. Shodno njoj, pravoslavni Srbi, žrtve višekratnih genocida i etničkog čišćenja, treba da budu proglašeni ne samo za zločince nego, i za izvršitelje genocida.
Sabor je razmatrao mogućnosti unapređenja duhovnog života i organizacije SPC u inostranstvu, pa su formirane četiri nove eparhije u Evropi. Podelom Eparhije britansko-skandinavske formirane su Eparhija skandinavska sa sedištem u Stokholmu, čiji eparhijski arhijerej će biti dosadašnji episkop britansko-skandinavski Dositej, i Eparhija britansko-irska sa sedištem u Londonu, za čijeg arhijereja je izabran dosadašnji vikar patrijarha episkop jegarski Nektarije. Podelom dosadašnje Austrijsko-švajcarske eparhije formirane su Eparhija austrijska sa sedištem u Beču, kojom će do daljnjeg administrirati episkop bački Irinej, i eparhija švajcarska sa sedištem u Cirihu, za čijeg je episkopa izabran dosadašnji episkop austrijsko-švajcarski Andrej.
Za vikarne episkope patrijarha izabrani su arhimandrit Tihon (Rakićević) i jeromonah Nikon (Cvjetićanin). Za vikara mitropolita crnogorsko-primorskog izabran je protosinđel Pajsije (Đerković), nastojatelj Cetinjskog manastira dok je za vikara episkopa novogračaničko-srednjezapadnoameričkog izabran arhimandrit Serafim (Baltić).
Izabrani novi članovi Sinoda
Mitropolitu crnogorsko-primorskom Joanikiju i episkopu bačkom Irineju prestao je mandat u Sinodu, pa će oni tokom naredne godine biti članovi-zamenici ovog tela. Episkop braničevski Ignjatije i episkop gornjokarlovački Gerasim ostaju članovi Sinoda u preostalom jednogodišnjem mandatu, dok su za nove članove u predstojećem dvogodišnjem mandatu izabrani episkop zvorničko-tuzlanski Fotije i episkop raško-prizrenski Teodosije.

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)