U DRAGANU I RADOSLAVU SAD KUCAJU SRCA DONORA: Na Klinici za kardiohirurgiju UKCS za dva dana spasena dva života

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

02. 12. 2024. u 17:24

SRCE donora Draganu (36) iz Mladenova kod Bačke Palanke presađeno je u nedelju.

У ДРАГАНУ И РАДОСЛАВУ САД КУЦАЈУ СРЦА ДОНОРА: На Клиници за кардиохирургију УКЦС за два дана спасена два живота

Foto: Zoran Jovanovic

Samo dan kasnije, isto na Klinici za kardiohirurgiju UKCS, srce donora dobio je i Radoslav (48) iz Blaca kod Prokuplja. Tako su u dva dana spasena dva života! I Dragan i Radoslav potvrdili su nam danas da se sada osećaju dobro. Još su u bolesničkim posteljama, oporavljaju se puni nade i zahvalnosti porodicama donora.

Do spasonosnog poziva, koji je usledio kada su dve porodice - jednog pacijenta u stanju moždane smrti u UKC Vojvodine, a drugog u Urgentnom centru UKCS, odlučile da doniraju njihove organe, i Dragan, i Radoslav, bili su "vezani" sa postelju. Njihova srca radila su samo 10 odsto, i bubrezi su popuštali. Jedino što su imali, bila je nada da će se pojaviti podudarni donor.

- Sada se nadam skorom oporavku i odlasku kući - kaže nam Dragan iz svoje bolničke postelje. - Hvala porodici donora i mojoj porodici i celokupnom zdravstvenom sistemu. Verovao sam da mi ima leka. Odlazio sam na spavanje i budio se uz molitvu. Jednom sam čak i sanjao da sam dobio novo srce. I eto, poziv je usledio.

Dragan je na transplantaciju srca čekao punih pet godina, uz podršku supruge i dvoje dece.

U istoj sobi, u krevetu do njega leži Radoslav koji je 2016. imao težak infarkt nakon kojeg je srce počelo da slabi.

- Dobio sam novi život zahvaljujući porodici donora i divnom timu lekara - kaže nam Radoslav, iako na licu ima masku za kiseonik. - Dok me nisu pozvali živeo sam sa mišlju "šta mi Bog da". Srećom, desilo se da dobijem novo srce.

Organe dobilo 12 ljudi

OD dva donora organe je dobilo 12 pacijenata. Pored dva srca, presađeni su bubrezi, jetra i četiri rožnjače. To je veliki pomak u programu transplantacije budući da je porodicama teško da u situaciji kada su njihovi najmiliji u kliničkoj smrti daju saglasnost za transplantaciju.

Da je sreća bila bitan faktor za novi život Dragana i Radoslava potvrđuje i asistent dr Emilija Nestorović, načelnica Klinike za transplantaciju srca i mehaničku potporu srcu Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije:

- Kada se pojavi donor nije dovoljno samo da se imunološki poklapa sa primaocem organa, već je bitno da postoji podudarnost i u antropološkim karakteristikama. Jer, nije moguće srce čoveka koji je visok 160 santimetara, presaditi čoveku od skoro dva metra visine.

Na transplantaciju srca u našoj zemlji trenutno čeka 60 pacijenata, a najmlađi ima 22 godine.

- Taj spisak nikad nije konačan, jer, nažalost, uvek pristižu novi pacijenti, a ima onih koji ne dočekaju spasonosi poziv - kaže dr Emilija Nestorović. - Nedavno nam je preminuo mladić od 18 godina, jer nije dočekao donora. Ali, ono što me ohrabruje, jeste da ima najava da će još jedna porodica dati saglasnost.

Transplantacije srca, koje su urađene Draganu 24. novembra, a Radoslavu 25. novembra, predvodili su profesor dr Svetozar Putnik i dr Saša Kačar. Ova operativna procedura traje više od tri sata, a u nju je uljkučen tim od čak 50 lekara i tehničara.

U Klinici za kardiohirurgiju UKCS urađeno je dosad 56 transplantacija srca, a u Institutu "Dedinje" koji je ove godine obnovio program posle pune tri decenije, srce donora dobila su dva pacijenta.

- Sa istom strepnjom kao i sami pacijenti čekamo srce donora - kaže dr Emilija Nestorović. - Bilo bi bolje da imamo više kadaveričnih davalaca, jer mnogi sa spiska za donorski organ ne mogu dugo da čekaju. To su stanja koja se stalno komplikuju, jer popuštanje srce uzrokuje popuštanje i drugih organa:bibrega, jetre, pluća. Mnogi od naših pacijenata, koje pratimo iščekujući donora, mladi su. Trenutno je među kandidatima za transplantaciju jedan pacijent kojem srce radi svega sedam odsto. Ovde u intenzivnoj nezi dežuramo non-stop, ne sme da se dogodi ni najmanji privid.

Prelazno rešenje dok se čeka organ za neke je srčana pumpa, a to je za one pacijente kojima je oslabila leva strana srca. Kod pacijenata koji imaju obastranu srčanu slabost jedini spas je presađivanje srca.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UMESTO ŠOPING GROZNICE CRNOG PETKA – HUMANOST NA DELU: Kompanija dm izdvojila preko 6 miliona dinara za Narodne kuhinje Crvenog krsta Srbije