RASTEGLJIV MORAL SRPSKIH INTELEKTUALACA: Kako je misleća elita menjala svoje poglede na svet
ZADATAK intelektualca je da se ne miri sa zatečenim stanjem društva. On poziva ljude da se izdignu iznad očevidnosti, i da krenu ka boljem i pravednijem poretku.
Foto Stevan Kragujević, Jutjub (printskrin); Fejsbuk (printskrin); Muzej grada Beograda, Arhiv SANU, Privatna arhiva porodice Konstantinović i Vikipedija
Kada se intelektualci odreknu svoje misije, i počnu da pružaju „dobre usluge“ vlastodršcima (što ne znači da ne mogu da služe svojoj državi i narodu; ali, vlastodršci, naročito oni loši, nisu država), nastaje ono što je Žilijen Benda nazvao „izdajstvo intelektualaca“. Oni se stavljaju u službu ideoloških, partijskih i ličnih interesa, i zaboravljaju da im je zadatak da čuvaju etos zajednice.
Takvih slučajeva bilo je i u srpskoj kulturnoj istoriji, i to ne malo. Ne sporeći ničije mesto u razvoju te istorije, rešili smo da se podsetimo nedoslednosti i zaborava puta kojim se mora ići ako se želi ostati na putu slobode i dostojanstva, bez koga pravog intelektualca nema.
Koji čita, da razume.
VUČIĆ RASTURIO MILANOVIĆA! Predsednik Srbije ga razmontirao u paramparčad
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da podržava odluku predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da otkaže skup Brdo Brioni u maju jer mu, kako je istakao, tamo nije mesto, kao i da mu je mnogo važnije da ode i položi cvet u Jasenovcu.
30. 03. 2026. u 18:31 >> 18:44
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
VILIJAM MONTGOMERI: "Kad smo bombardovali Srbiju, nismo imali dozvolu za prelet preko Hrvatske - Tuđman nije znao! Podela KiM jedini izlaz"
NEDAVNO je obeležena 27. godišnjica od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
30. 03. 2026. u 20:11
Komentari (0)