Prirodni priraštaj nam ne ide na ruku: Za 10 godina ostali smo bez dva Niša (TABELA)

V. C. S.

02. 07. 2020. u 16:00

U POSLEDNjOJ deceniji, od 2010. do 2019. godine, broj stanovnika u Srbiji smanjen je za dva grada veličine Niša! Samo na osnovu prirodnog priraštaja naša zemlja ima manje 364.607 žitelja, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZZS). Kako kažu, prosečno godišnje smanjenje od 36.461 stanovnika pokazuje da svake godine nestane opština veličine Velike Plane ili Savskog venca!

Природни прираштај нам не иде на руку: За 10 година остали смо без два Ниша (ТАБЕЛА)

Foto: K. Mihajlović

Broj rođene dece prošle godine bio je 64.399, a umrlo je 101.458 lica. Ukupan procenjeni broj stanovnika u 2019. iznosi 6.945.235, od čega su 51,3 odsto žene.

- Navedene vrednosti rezultat su kumuliranih negativnih demografskih efekata tokom dužeg perioda - objašnjavaju u RZZS, i dodaju da je samo u sedam gradova i opština pozitivna stopa prirodnog priraštaja. Reč je o Zvezdari, Novom Sadu, Sjenici, Bujanovcu, Preševu, Novom Pazaru i Tutinu.

UBISTVA

ZANIMLjIVO je da je porast broja preminulih nasilnom smrću, odnosno ubijenih, lane veći u odnosu na godinu pre toga - sa 2.806 porastao je na 2.833. Ali je broj samoubistava manji za osam - 941.

U Tutinu, Pazaru, Preševu, Sjenici i Bujanovcu rođeno je ubedljivo najviše beba, a najmanje ih je bilo u Crnoj Travi, Topoli, Rekovcu, Ražnju, Negotinu, Gadžinom Hanu i Malom Crniću. Najviše ljudi umrlo je u Petrovaradinu, Bujanovcu, Novom Pazaru, Preševu i Tutinu, a najmanje u Rekovcu, Žabarima, Crnoj Travi... Prosečna starost umrlih u državi bila je 75,1 godinu.

Više od polovine muškaraca i žena umrlo je od bolesti sistema krvotoka - čak 52.330 njih, od čega su 54 odsto žene. Drugi uzrok smrti su tumori (21.976), a treći bolesti disajnog sistema (5.504).

U RZZS konstatuju da je nastavljen trend opadanja učešća mladih u ukupnom stanovništvu. Više od petine stanovnika Srbije starije je od 65 godina, dok je mlađih od 15 svega 14,3 odsto! Za poslednje dve decenije udeo starih povećan je za skoro četiri odsto, a udeo mladih smanjen skoro za dva. Najviše starih i najmanje dece ima u opštini Zaječar, dok je najveći udeo mladih u Raškoj, Južnobačkoj i Pčinjskoj oblasti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MLADIĆI ROĐENI OVE GODINE ĆE PRVI U VOJSKU: General Mojsilović otkrio sve detalje o služenju vojnog roka

MLADIĆI ROĐENI OVE GODINE ĆE PRVI U VOJSKU: General Mojsilović otkrio sve detalje o služenju vojnog roka

NAČELNIK Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović rekao je u emisiji "Takovska 10" da Srbija kasni sa uvođenjem obavezne vojne obaveze. Suština je da se izgradi odbrambeni kapacitet Srbije, svaki dan i svaku godinu koju čekamo, gubimo generacije mladih vojnika, rekao je general Mojsilović. U jednoj klasi računamo do 20.000 vojnika-regruta, na godišnjem nivou, dva i po meseca po pet hiljada njih u jednoj klasi, odnosno ciklusu, rekao je Mojsilović uz napomenu da će prvo biti regrutovani mlađi vojnici, počev od 2006. godišta.

25. 09. 2024. u 22:01

Komentari (0)

TURIZAM KAO FAKTOR MIRA: Obrazovno i duhovno iskustvo koje širi um