"SPUTNJIK" VAŽAN I SA MANAMA: Dr Radmilo Petrović, epidemiolog koji je decenijama pravio vakcine u "Torlaku"

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

13. 08. 2020. u 11:19

MOGUĆE je da ruska vakcina "sputnjik-5", koja je prva u svetu registrovana protiv virusa SARS-KoV2, ima više manjkavosti: sigurno su preskočene mnoge faze u ispitivanju, atestirana je na malom broju ljudi, nije namenjena mlađima od 18 godina.

СПУТЊИК ВАЖАН И СА МАНАМА: Др Радмило Петровић, епидемиолог који је деценијама правио вакцине у Торлаку

Dr Radmilo Petrović

Ne zna se još ni koja nus-dejstva može da ispolji, ali sugurno je da će davati manje neželjenih efekata nego infekcija divljim virusom korona, što znači da će dobrobit od nje biti veća od rizika.

Upravo zbog toga što će makar i sa selektivnom primenom, možda i ograničenim efektima, ruska vakcina protiv virusa korona, ipak, u situaciji kada bolje nema, biti spasonosna, primarijus dr Radmilo Petrović, epidemiolog, "sputnjiku-5" koji su mnogi, naročito na Zapadu, "dočekali na nož", ne traži "dlaku u jajetu".

- Potpuno bezbedne i maksimalno efikasne vakcine protiv SARS-KoV2 nema i ubeđen sam da se u takvim okolnostima treba ponašati u skladu sa onom narodnom: "Bolje išta nego ništa" - kaže dr Petrović za "Novosti". - Ja Rusima čestitam.

Doktor Petrović, koji je radni vek proveo u Institutu "Torlak" i pravio vakcine protiv gripa i u vreme najtežih sankcija, kada nismo dobijali sojeve virusa od SZO, nego se snalazili, veruje da će Rusi vrlo brzo da usavrše "sputnjik-5".

- Vakcine 100 do 1.000 puta ređe daju komplikacije nego prirodna bolest, i to se pokazalo kod svih koje su napravljene u poslednja dva veka - kaže dr Petrović. - Nijedna vakcina nije bila odmah, na samom startu, usavršena, nego je vremenom "popravljana". I Rusi će ovu vakcinu da usavršavaju.

Doktor Petrović kaže da je jedan od minusa ove vakcine sigurno to što je atestirana na dvocifrenom broju ispitanika, manjem od 100, ali da je u žurbi da se što pre pomogne u borbi protiv virusa korona, i proizvede kakvo-takvo "oružje", to - opravdano.

- Prvo i drugo atestiranja vakcine radi se na dvocifrenom broju ispitanika, a treće bi trebalo raditi na nekoliko hiljada ljudi - objašnjava dr Petrović. - Ali, kada se žuri, kao što je slučaj sad u vreme pandemije, onda i proizvodnja i atestiranje moraju da se ubrzaju. Verujem da su Rusi "sputnjik-5" radili po modelu ranijih vakcina koje su pravili, recimo protiv ebole ili SARS-a, pa im je to omogućilo da budu brzi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (3)

LEPOTA U SKLADU SA PRIRODOM:  Eco-friendly beauty proizvodi