NAPREDNIJI SMO OD AMERIKANACA: U SAD je ova metoda lečenja odobrena TEK JUČE, a mi je koristimo - od APRILA
METODA lečenja krvnom plazom tek od juče odobrena je u SAD, dok Srbija korišćenje krvne plazme oporavljenih od Kovida-19 za lečenje zaraženih, primenjuje još od aprila.
Sredinom aprila počela je nacionalna kampanja za lečenje krvnom plazmom u borbi protiv korona virusa - "Doniraj plazmu, spasi nekome život", a prvi izlečeni pacijent dao je krvnu plazmu već 11. aprila.
U Institutu za transfuziju krvi za Tanjug kažu da je do sada više od 200 pacijenata primilo takvu vrstu terapije, a prikupljeno je više od 1.000 jedinica krvne plazme i taj broj se svakodnevno povećava.
Premijerka Srbije istakla je da je Srbija među prvima pokrenula program "Doniraj plazmu" i da je, u situaciji kada je o novom virusu bilo malo informacija, i kada ne postoji ni lek, ni vakcina, pokrenula program terapije koji se ranije pokazao efikasnim, primera radi, u borbi protiv virusa Ebole i SARS-a.
Ta metoda je važna i kao mera prevencije, jer krvna plazma može biti zamrznuta i pohranjena, rekla je Brnabić.
Apelovala je na sve osobe koje su pobedile Covid-19, i koji ispunjavaju preduslove, da doniraju krvnu plazmu i da pomognu drugima da pobede virus.
"Vlada je podržala rad Instituta za transfuziju krvi Srbije i drugih domaćih medicinskih i naučnih ustanova na ovom važnom projektu, i nastavićemo da podržavamo sve naučne projekte ciji je cilj zaštita života i zdravlja stanovništva", rekla je Brnabić.
Lečenje krvnom plazmom je samo jedan deo različitih terapijskih pristupa koji se primenjuju kod najteže obolelih od kovida-19.
Specijalista transfuziologije na Institutu za transfuziju krvi Milica Jovičić navela je da se povećava broj testiranih koji kasnije ulaze u program lečenja krvnom plazmom i dodala da u ovom trenutku ima dovoljno zaliha da se zadovolje potrebe, ali, dodaje, neophodno je da se taj program lečenja nastavi.
Kako je rekla, do sada je prijavljeno više od 2.000 potencijalnih davaoca plazme, ali i manji broj onih koji su je donirali, upravo zbog brojnih uslova koji su neophodni da bi neko postao davalac plazme.
Preporučujemo
PRELEŽALI STE KORONU? Evo šta smete, a šta nikako ne treba da radite
09. 08. 2020. u 10:31
ZA ISTRAŽIVANjA: Hrvat koji je imao virus davaće 6 meseci krv naučnicima
02. 08. 2020. u 08:06
"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.
23. 11. 2024. u 16:52
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (1)