DECA U BOGATIM ZEMLJAMA GOJAZNA I SLABIJIH VEŠTINA

J. Ž. S.

03. 09. 2020. u 14:23

PREVIŠE dece u najbogatijim zemljama sveta nema osnovna znanja iz matematike i čitanja i pate od mentalnih poremećaja i gojaznosti, objavio je UNICEF.

ДЕЦА У БОГАТИМ ЗЕМЉАМА ГОЈАЗНА И СЛАБИЈИХ ВЕШТИНА

Foto: Arhiva VN

U izveštaju agencije rangirana je 41 članica Evropske unije i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) prema zdravlju, veštinama i sreći dece.


Danska, Holandija i Norveška su na vrhu, a Bugarska, Čile i Sjedinjene Američke Države na dnu liste zemalja sa visokim prihodima.

U većini analiziranih zemalja oko 20 posto dece nema osećaj zadovoljstva. Najgora je Turska sa samo 53 posto dece koja su zadovoljna svojim životom, a slede Japan i Velika Britanija.

Litvanija beleži najveći broj samoubistava među adolescentima, dok su na drugom i trećem mestu Novi Zeland i Estonija. U pogledu fizičkog zdravlja, svako treće dete je gojazno ili ima prekomernu težinu, a te stope naglo rastu u južnoj Europi.

Oko 40 posto dece do 15. godine u bogatim zemljama nema osnovne matematičke veštine i veštine čitanja, najviše u Bugarskoj, Rumuniji i Čileu. Izveštaj je izrađen na temelju podataka pre pandemije korona virusa i UNICEF upozorava da je zdravstvena kriza dodatna pretnja dobrobiti dece.

- Mnogo najbogatijih zemalja sveta, koje imaju resurse da svima osiguraju srećno detinjstvo, izneverilo je decu - rekla je direktorka u UNICEF-a Gunila Olson. - Ako vlade u sklopu odgovora na pandemiju ne preduzmu hitne i odlučne mere za zaštitu dobrobiti dece, možemo da očekujemo rast siromašta, lošije telesno i mentalno zdravlje i dalje propadanje veština dece.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MILENA JE KUPILA GARNITURU, A ONDA JE USLEDIO PAKAO Saloni nameštaja probijaju rokove za isporuku - Kupci krevet sanjaju, na podu spavaju

MILENA JE KUPILA GARNITURU, A ONDA JE USLEDIO "PAKAO" Saloni nameštaja probijaju rokove za isporuku - Kupci krevet sanjaju, na podu spavaju

DA useljenje u stan može da se oduži, a da majstori, angažovani na renoviranju ili adaptaciji, nisu nimalo krivi za to, najbolje znaju potrošači prilikom kupovine nameštaja. Sve je više primedaba građana na neažurnost i neodgovornost salona, jer probijaju dogovorene rokove dostave. Još veća muka od toga je što se neretko događa da kupljeni komadi stignu sa greškom, pa to dodatno produžava čekanje. Savet znalaca iz oblasti zaštite prava potrošača je da reklamacije trgovcima upute pisanim putem. Ako to ne pomogne, sektor tržišne inspekcije pri Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine sledeća je adresa.

05. 07. 2024. u 08:36

Komentari (1)

Hurgada iz prve ruke - Ovog leta posetite sa nama biser egipatske obale!