UPITNA EFIKASNOST, A ŠTETI SRCU "Hlorokin" se u Srbiji više ne koristi za lečenje korone
MEDIKAMENT koji je širom sveta korišćen u borbi protiv kovida 19, a potom su ga mnogi povukli, od 16. avgusta nije ni u protokolu lečenja u Srbiji.
Hlorokin, lek protiv malarije koji se jedno vreme širom sveta masovno koristio u borbi protiv koronavirusa, od 16. avgusta se više ne nalazi u zvaničnom protokolu lečenja pacijenata sa kovidom 19 u Srbiji.
SZO odustala
Iako su u početku američki, kineski, francuski i drugi ugledni stručnjaci u svetu preporučivali hlorokin i hvalili njegova dostignuća u lečenju od kovida 19, pojedina naknadna istraživanja su pokazala da ovaj lek i nije tako efikasan. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) u maju ove godine objavila je da privremeno odustaje od upotrebe hidroksihlorokina prilikom lečenja kovid pozitivnih pacijenta, a pre toga je u medicinskom časopisu Lanset objavljen rad koji navodi da među pacijentima koji su uzimali hidroksihlorokin i hlorikin postoji veći rizik od smrti i srčanih problema.
Dr Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS, juče nije želeo da precizira zbog čega se hlorokin više ne nalazi u protokolu za lečenje:
- Neću komentarisati protokole za lečenja u javnosti i u medijima. To je stvar za stručnjake.
Prof. dr Žarko Ranković, infektolog i član kriznog štaba u Nišu, kaže da su hlorokin i SAD i zemlje EU prvobitno stavile u protokol lečenja, a da su ga kasnije skinule, jer nije bilo dokaza o njegovom efikasnom delovanju, a sama primena leka, kako navodi, nosi dosta rizika jer je toksičan za srce.
- Hlorokin je davan u skladu sa preporukama koje su postojale u tom trenutku. Kada smo dobijali algoritme za lečenje, hlorokin je ostavljan kao eventualna mogućnost, ali uz maksimalan oprez u njegovoj primeni. Nije se davao tek tako. Preporuka je bila da se mora voditi računa o njegovim negativnim efektima - objašnjava dr Ranković.
On ističe da ovaj lek nije opasan, da se godinama koristi u lečenju malarije i nekih drugih bolesti, ali da je potreban oprez kod onih koji imaju smetnje sa srcem.
- Za sada ne postoji lek koji je sto odsto efikasan u lečenju kovida 19. Sve su ovo samo različiti terapijski pokušaji. Trenutno se govori samo o pozitivnom efektu kortikosteroida deksametazona, simptomatskoj terapiji, primeni vitamina C i visokih doza D vitamina, ali to je zasad sve - objašnjava dr Ranković.
Pulmolog dr Tatjana Radosavljević ističe da je hlorokin vrlo uspešan antimalarik, kao i da je efikasan u lečenju nekih sistemskih bolesti vezivnog tkiva i autoimunih bolesti, ali da se mišljenje stručnjaka razlikuje po pitanju lečenja kovida 19.
Jeftin lek
- Mišljenja su podeljena, ali je činjenica da ga neke zemlje još koriste u lečenju. Lek je bezbedan, ali ga, kao i kod drugih lekova, neki ljudi mogu teže podneti, pa se mogu ispoljiti neželjeni efekti i mogući su problemi na srcu - kaže dr Radosavljević.
Dodaje da je hlorokin dosta jeftiniji od leka „remdesivir“, koji se takođe koristi u terapiji i koji košta nekoliko hiljada dolara:
- Potrebno je da prođe još vremena i da se urade ozbiljne analize kako bi se pokazalo koji se lek ili kombinacija lekova pokazala kao najefikasnija u lečenju pacijenata.
PREGLED KARDIOLOGA BIO OBAVEZAN
Davao se samo pacijentima bez srčanih smetnji
Hlorokin se, inače, kako saznajemo, i do sada u bolničkom lečenju primenjivao sa dosta opreza, a pre primene bilo je neophodno da pacijent ide na pregled kod kardiologa.
- Svi pacijenti su pre uvođenja hlorokina išli na pregled kod kardiologa i rađen im je EKG da bi se ustanovilo da li mogu da ga prime. Zašto je izbačen, ne znam... Protokoli su se menjali. Ovo je deveti po redu. Tako je i hemomicin jedno vreme bio dosta korišćen, da bi posle bio izbačen - kaže stručnjak zaposlen u jednoj od kovid bolnica u Srbiji.
NEŽELjENI EFEKTI HLOROKINA
Očna oboljenja: često
Gubitak apetita: često
Oboljenja gastrointestinalnog trakta: često
Oboljenja nervnog sistema: povremeno
Oboljenja srca: povremeno
Oboljenja krvi i limfnog sistema: retko
Oboljenje imunosistema: veoma retko
Oboljenja uha i vestibularnog lavirinta: retko
Oboljenja jetre i žučne kese: retko
Oboljenja mišićno-koštanog i vezivnog tkiva i kostiju: retko
HLOROKIN SE KORISTI
U profilaksi i terapiji četiri vrste humanopatogenih uzročnika malarije
Kod hroničnog poliartritisa (reumatsko oboljenje više zglobova), uključujući i reumatsko oboljenje zglobova kod dece
Kod sistemskog eritemskog lupusa (oboljenje imunosistema)
(Kurir)
Preporučujemo
TVITER SUSPENDOVAO TRAMPOV NALOG: Zbog dezinformisanja o hidroksiklorokinu
29. 07. 2020. u 14:43
PREDSEDNIK TRAMP: Ponovo brani upotrebu hidroksihlorokina protiv korone
29. 07. 2020. u 11:45
NAJVIŠE NOVOZARAŽENIH OD 11. MAJA U Rusiji skače broj obolelih od korone
06. 10. 2020. u 09:56
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)