BELORUSE OPČINILA JELAŠNIČKA KLISURA: Pobornici sportskog penjanja "osvajaju" okolinu Niša
PRVAK Belorusije u sportskom penjanju, Nikita Logunov (21), sa desetak svojih učenika doputovao je početkom sedmice u Niš, da bi ih ovom sportu podučavao na stenama Jelašničke klisure. Zbog pandemije virusa korona prilike mu ove godine nisu dozvolile da otputuju u Rusiju ili Tursku, gde su dosad obično odlazili da vežbaju ovaj ekstremni sport, pa je Nikita saznavši da je granica sa Srbijom otvorena za strance, odlučio da dođe u ove krajeve.

Foto J. Ćosin
Očaran stenama Jelašničke klisure u dolini istoimene reke, do kojih se stiže uzanim visećim mostom koji su napravili planinari, Nikita kaže da će sasvim sigurno ovo mesto biti obavezna destinacija za penjanje i narednih godina.
- U Belorusiji nemamo prirodne stene, samo veštačke, takva nam je zemlja, ravna. Zato svake godine odlazimo u Rusiju, Ukrajinu ili u Tursku. Ove godine virus korona nas je u tome sprečio, granice su zatvorene, pa smo mogli da idemo jedino na Balkan. Odlučili smo se za Srbiju i zaista smo očarani lepotom same zemlje, stene su odlične, a i vreme nam ide u prilog. Ima lakših stena, ima i težih - priča Logunov za naš list.
Kazao nam je ovaj mladi penjač i da su, osim stena, on i njegovi polaznici oduševljeni i prirodom krajolika nadomak Niške Banje, kao i gostoprimstvom lokalnog stanovništva.
- Ljudi su mnogo otvoreniji nego u Belorusiji, svi su vrlo ljubazni, žele da pomognu, da nas odvezu kolima ako nam treba prevoz. Zaista smo oduševljeni - ne skriva Logunov zadovoljstvo.
Iako ima tek 21 godinu, ovim sportom bavi se, kaže, deceniju i po. Poslednje tri godine vodi svoj klub i podučava polaznike profesionalnom penjanju:
PARK PRIRODE
JELAŠNIČKA klisura spaja Nišku kotlinu sa naseljima i turističkom destinacijom Bojanine vode na severozapadnim obroncima Suve planine. Udaljena je 14 kilometara od Niša i tri od Niške Banje. Od 1995. ima status "park prirode prve kategorije zaštite", kao prirodno dobro od izuzetnog značaja u kom su zaštićene prirodne vrednosti i endemske i subendemske vrste biljaka.
Preporučujemo

GUŽVE KAO NA PLAŽI: Bugarska uspela da od planinskog sporta napravi turistički bum
27. 09. 2020. u 06:48

PLANINARSKA AKCIJA U ĆUPRIJI: Šetnjom u grupama obeležavaju Dan pešačenja
09. 09. 2020. u 11:17

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)